Προς το περιεχόμενο

Ποια καμπινα για τον evh 5150 mini??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Μετα απο το τοσο promotion που εχει παιξει για αυτο τον ενισχυτη εδω μεσα, τελικα πειστηκα και εγω. ;D

Αποφασισα να τον αγορασω καποια στιγμη μεσα στο καλοκαιρι που θα μου κατσουν και καποια χρηματα.

 

Το θεμα ομως ειναι το εξης: ποια καμπινα να παρω?

Αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι θελω 2x12. Αυτο που επισης ξερω, ειναι οτι θελω να κρατησω το budget οσο πιο χαμηλα γινεται αλλα ταυτοχρονα να μη θελω να την αλλαξω μετα απο ενα χρονο (πολλα ζηταω ε????).

 

Οποτε τι μου προτεινετε απο καμπινες?

(εννοειται οτι μιλαμε για κλειστες παντα)

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αντιστοιχη δυστυχως ειναι αρκετα ακριβη οποτε δυσκολα αποτελει επιλογη. Σκεφτομουν για κατι πιο φθηνο.

Γιατι συγκεκριμενα με v-30???

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που τον πηρα προσφατα, πηρα και την matching  EVH 2χ12. Oι λογοι ηταν δυο:

1. Στα ξενα φορα ακουγεται πολυ οτι η καμπινα του ειναι αυτη που τελικα τον κολακευει περισσοτερο ηχητικα (και στην τελικη οτι video/clip και να ακουσα με αυτο το configuration μου αρεσε πολυ)

2. Το ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ του θεματος. Το κεφαλι σε ivory με την matching ivory καμπινουλα του ειναι κουκλι.

 

ΠΑΡΟΛΑ αυτα, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σε μια καλη καμπινα με vintage 30's δεν θα παιζει φοβερα. Να σημειωθει οτι η δικια του (η 2χ12) φοραει τα celestion G12H 30W 70 anniversary.

 

Σε καθε περιπτωση, περισσοτερα θα μας πει ο Αρης (και ο blackie?) που εχει δοκιμασει παραπανω configurations.

 

Υ.Γ. Παντως, μεχρι προσφατα ημουν σιγουρος οτι το 80-90 του ηχου της καμπινας τον καθοριζουν τα μεγαφωνα. Προσφατα ομως εκανα ενα Α/B test σε μια orange και μια Engl που φοραγαν και οι δυο vintage 30's (και ηταν και οι δυο κλειστες) και η διαφορα ηταν ΧΑΩΔΗΣ, με καλυτερη την Engl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζεις πανω κατω????

Αν θελεις κατι all around παρε τη δικη της...

Εμενα προσωπικα δε μου αρεσουν καθολου τα V30...

Ειδικα σε αυτον τον ενισχυτη...

EVH 2x12 η EVH 4x12...

Υπαρχουν στις αγγελιες marshall καμπινες με greenback 1960ΑΧ...

Πανω σε τετοιου τυπου μεγαφωνα σχεδιαστηκε ο ενισχυτης απο τον EVH...

Αν θες να παιζεις μουντριλες παρε τα V30...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει περιπτωση να εβαλες την orange ppc2x12 απεναντι sthn engl pro 2x12 κ να είδες χαώδη διαφορά.απλα δεν γίνεται.ακόμα κ με τον engl που έχω ι orange itan καλύτερη.αλλα με μικρή διαφορά.το χαώδης απλα δεν υπάρχει.μαλλον η αστρωτα ηχεια ειχες η προβληματική καμπινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει περιπτωση να εβαλες την orange ppc2x12 απεναντι sthn engl pro 2x12 κ να είδες χαώδη διαφορά.απλα δεν γίνεται.ακόμα κ με τον engl που έχω ι orange itan καλύτερη.αλλα με μικρή διαφορά.το χαώδης απλα δεν υπάρχει.μαλλον η αστρωτα ηχεια ειχες η προβληματική καμπινα

 

Ναι...δεν ξερω ποιες ακριβως ηταν, ουτε εχω μεγαλη εμπειρια με καμια απο τις δυο, παιζει και η orange να ηταν ελλατωματικη, there's no way of me knowing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζεις πανω κατω????

 

Παιζω απο post-rock μεχρι hardcore και death metal αλλα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να εχω ωραια, ογκωδη και "παχια" βρωμικα.

 

edit: και να εχω διαυγεια σε ακκορντα στο βρωμικο καναλι, στο βαθμο που μπορει η καμπινα να συνεισφερει σε αυτο

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Παντως, μεχρι προσφατα ημουν σιγουρος οτι το 80-90 του ηχου της καμπινας τον καθοριζουν τα μεγαφωνα. Προσφατα ομως εκανα ενα Α/B test σε μια orange και μια Engl που φοραγαν και οι δυο vintage 30's (και ηταν και οι δυο κλειστες) και η διαφορα ηταν ΧΑΩΔΗΣ, με καλυτερη την Engl.

 

Που ακριβως εντοπισες αυτη τη χαωδη διαφορα? Σε ποια χαρακτηριστικα?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβως εντοπισες αυτη τη χαωδη διαφορα? Σε ποια χαρακτηριστικα?

 

H orange ηταν πιο μουντη, μεσαια και χαλαρη, η Engl πιο μπασοπριμα, διαυγης και σφιχτη. Ο ενισχυτης ΔΕΝ ηταν

ο EVH, αλλα 2-3 orange, η συγκριση εγινε στην αντιπροσωπια της orange/engl, στο Λογοθετη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου