Προς το περιεχόμενο

Lexicon Lamda + Linux ?


Andreas777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

το πρώτο μου θέμα αφορά την εξωτερική

κάρτα ήχου (USB) Lexicon Lamda. Είναι συμβατή

με Linux (κυρίως Ubuntu 12.10, και καμιά φορά Ubuntu Studio)?

Είναι καλή για μια ερασιτεχνική μπάντα 5 ατόμων (2κιθάρες, drums, πιανό & μπάσσο)?

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο μου θέμα αφορά την εξωτερική

κάρτα ήχου (USB) Lexicon Lamda. Είναι συμβατή

με Linux (κυρίως Ubuntu 12.10, και καμιά φορά Ubuntu Studio)?

Είναι καλή για μια ερασιτεχνική μπάντα 5 ατόμων (2κιθάρες, drums, πιανό & μπάσσο)?

 

Ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μάθεις αυτό που θέλεις, είναι να μπουτάρεις τον υπολογιστή σου από το CD εγκατάστασης της διανομής που σε ενδιαφέρει ενώ έχεις συνδεδεμένη την κάρτα πάνω στον υπολογιστή (προσοχή, να την έχεις ήδη συνδέσει πριν ανάψεις τον υπολογιστή). Αντί να κάνεις εγκατάσταση της διανομής, τρέξε την σαν Live CD. Αν υποστηρίζεται, θα λειτουργήσει άμεσα. Αν δεν λειτουργήσει, σημαίνει είτε ότι δεν υποστηρίζεται καθόλου, είτε ότι θα πρέπει να κάνεις διάφορους χειρισμούς που προϋποθέτουν αρκετή εμπειρία με συστήματα Linux, οπότε μάλλον δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι, ακόμη και αν ακούσεις ήχο (έχε έτοιμο ένα στικάκι με αρχεία wav για να δοκιμάσεις να ακούσεις), αυτό δε σημαίνει ότι το σύνολο των χαρακτηριστικών της κάρτας θα υποστηρίζεται. Αν π.χ. η κάρτα έχει πολλαπλές εισόδους/εξόδους, δεν είναι βέβαιο ότι όλες θα λειτουργούν ή ότι θα είναι χειρίσιμες από το σύστημα. Κάνε λοιπόν δοκιμές για να δεις τι ακριβώς ισχύει.

 

Για την όποια αξία μπορεί να έχει, σου δίνω και τη γνώμη μου για την ιδέα που έχεις, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις το Linux σα λειτουργικό σύστημα για ένα DAW : δεν αξίζει το κόπο η προσπάθεια. Ακόμη και όταν/αν βρεις κάρτα που να υποστηρίζεται σωστά, θα εξακολουθήσεις να μην έχεις καμία αξιοπρεπή λύση για το πρόγραμμα ηχογράφησης (εκτός από το Ardour), ελάχιστα plug-ins και εφέ (μετριότατης ποιότητας), και προβλήματα latency που δεν θα είναι πάντα εφικτό να λυθούν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου  :)

Το θέμα είναι πως δεν την έχω αγοράσει ακόμα, με τον

φόβο να μην πάνε το χρήμα  χαμένο ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου  :)

Το θέμα είναι πως δεν την έχω αγοράσει ακόμα, με τον

φόβο να μην πάνε το χρήμα  χαμένο ;)

 

Τότε, σου προτείνω να μην αγοράσεις καμία κάρτα (επαναλαμβάνω : καμία κάρτα) χωρίς να έχεις κάνει τη δοκιμή που σου πρότεινα. Στο παρελθόν, είχα κάποια επιτυχία με κάρτες της Native Instruments  αλλά και της M-Audio (ακόμη παλαιότερα). Αν θέλεις, στείλε μου π.μ. να σου πω που θα μπορούσες να πας να τις δοκιμάσεις με μία Linux διανομή, αν μένεις στην Αθήνα βέβαια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H scarlett 2i4 της focusrite μου δουλεύει εξαιρετικά με arch linux και είμαι σίγουρος ότι θα παίζει και στα ubuntu, θα το δοκιμάσω και στον άλλον μου υπολογιστή αλλά δεν τίθεται θέμα. Google it. Δε νομίζω όμως να σε εξυπηρετούν τα λίγα inputs, κοίτα κάτι άλλο σε focusrite. Από προγράμματα φυσικά το Ardour, guitarix, Rakarrack, tuxguitar etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου