Προς το περιεχόμενο

Ο μεγαλος Terry Bozzio στο drum night 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Terry RoscoeBeck5 , απο τις πολλές χαμηλές του μπάσσου, έχασες τις ψηλές της αντίληψης? ;D

 

Δεν θα το έλεγα, γιατί μου αρέσουν τα μεσαία στον ήχο μου, για να «κόβει» το όργανο μέσα στο μιξ.

 

Τι ακριβώς άκουσες στο σόλο του Peart που δεν πληρεί τις «προδιαγραφές» που έθεσες;

 

Το όργανο από συνοδευτικό σε όλο το gig, το ακούς σε σολιστικό ρόλο που εξελίσσεται σε μελωδικό με την βοήθεια των τριγκαρισμένων πιάτων κλπ.

 

Αυτό δεν σε καλύπτει; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λες: «Ωστόσο η εξίσωση που ανέλαβε να λύσει ο Τέρρυ, είναι εξαιρετικά δύσκολη και είναι η μετατροπή ενός κατα κύριο λόγο ( σύμφωνα με τα εως σήμερα μουσικά δεδομένα)συνοδευτικού οργάνου σε απόλυτα σολιστικό και ακόμα δυσκολότερα την μετατροπή ενός ρυθμικού οργάνου και σε μελωδικό.»

 

Σαφέστατα και ο Peart στην συναυλία παίζει συνοδευτικά για τα κομμάτια. Μετά κάνει σόλο- οπότε έχουμε το σολιστικό μέρος που θέτεις- με μόνη μου «ένσταση» το «απόλυτα σολιστικό» που αναφέρεις. ΟΚ δεν νομίζω ότι κανείς μας θα ήθελε να ακούει τα τύμπανα σε απόλυτα σολιστικό ρόλο- σαφέστατα και πρωτίστως τα θέλουμε σε ρυθμικό ρόλο.

 

Στην εξέλιξη του σόλο παρεισφρέει- έστω και με την βοήθεια της τεχνολογίας- το μελωδικό κομμάτι.

 

Τώρα αν εννοείς «μελωδικό» από το αμιγώς ακουστικό τύμπανο, πάω πάσο. Έχουμε ακούσει διάφορα- βλέπε τον Bozzio- αλλά αν οι θεοί της μουσικής ήθελαν να βγάζουν μελωδία τα τύμπανα, θα τους έδιναν χορδές  ;D   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ δεν νομίζω ότι κανείς μας θα ήθελε να ακούει τα τύμπανα σε απόλυτα σολιστικό ρόλο- σαφέστατα και πρωτίστως τα θέλουμε σε ρυθμικό ρόλο.

Συμφωνούμε

 

Στην εξέλιξη του σόλο παρεισφρέει- έστω και με την βοήθεια της τεχνολογίας- το μελωδικό κομμάτι.

Ανούσιες  αλχημείες που γίνονται εδω και πάρα πολλά χρόνια

 

Τώρα αν εννοείς «μελωδικό» από το αμιγώς ακουστικό τύμπανο, πάω πάσο. Έχουμε ακούσει διάφορα- βλέπε τον Bozzio-

Ακριβώς, στο ακουστικό αναφέρομαι και στο "φτωχό" ακόμα αποτέλεσμα που παράγει ο Bozzio
αλλά αν οι θεοί της μουσικής ήθελαν να βγάζουν μελωδία τα τύμπανα, θα τους έδιναν χορδές  ;D 
  Εδώ κάνεις λάθος ( και μάλιστα σαρκάζοντας). Τα Τύμπανι είναι καθαρά μελωδικό όργανο και είναι μεμβρανόφωνα

 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις λάθος ( και μάλιστα σαρκάζοντας). Τα Τύμπανι είναι καθαρά μελωδικό όργανο και είναι μεμβρανόφωνα

Υποθέτω ότι ο Τέρυ μιλάει για το drumset. Επίσης, μπερδεύεις το σαρκασμό με την πλάκα.  

 

Όχι δεν ανέλαβα ...spokesman του Τέρυ αλλά είδα το ποστ σου και είπα να πεταχτώ σαν τσουτσού. ;D

 

Λαν οι θεοί της μουσικής ήθελαν να βγάζουν μελωδία τα τύμπανα, θα τους έδιναν χορδές  ;D    

Φίλος, do your homework. Tο ταμπούρο έχει χορδές, και δεν χρειάζονται και βράσιμο! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αν οι θεοί της μουσικής ήθελαν να βγάζουν μελωδία τα τύμπανα, θα τους έδιναν χορδές  ;D 

Και αν ήθελαν χαστούκια τα μπάσα, θα τους δίναν μάγουλα;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι ο Τέρυ μιλάει για το drumset.

Χάρη, απλά επισημαίνω οτι και οι μεμβράνες παραγουν νότες και όχι μόνο οι χορδές, όπως αναφέρει ο Τέρυ. Ενίοτε και οι πορδές ...  ;D

  (Grin--> γελάω δείχνοντας τα δόντια μου, ήτοι στην γλώσσα του σώματος σαρκάζω)

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει τελικά ,θα βγάλετε μια απόφαση αν είναι καλός ή όχι ο Τέρυ?  Άντε γιατί στο τέλος θα πάρω στη μπάντα μου το πρώτο τυχόντα  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου