Προς το περιεχόμενο

Αγορα Κονσολας-Ηχειων για μικρο Live.


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

θα ηθελα να μου πειτε ιδεες και λυσεις για κονσολα και ηχεια για μικρο live.

 

Το budget ειναι μικρο, 700 ευρω περιπου (ειναι ερασιτεχνικη η φαση), αλλα αν κρινει καποιος οτι με αυτην την κονσολα και αυτα τα ηχεια που κανουν ολα μαζι 1100 ευρω κανεις αξιοπρεπη δουλεια για μικρα live, τοτε θα το σκεφτουμε σοβαρα να το μεγαλωσουμε με καποιον τροπο.

 

Θελουμε να μπορουμε να βαζουμε αρκετα οργανα, αλλα μεχρι στιγμης εχουμε 3-4 οργανα και 2 μικροφωνα οποτε και λιγες εισοδους να χει θα μας ικανοποιησει.

 

Προφανως, οτι καλυτερο σε ηχεια ειναι επιθυμητο.

 

Πειτε ιδεες και μαγαζια. Φανταζομαι λογω μεταφορικων , ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο το ιδιο βγαινει ετσι?

 

 

Ευχαριστω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γίνεις πιο σαφής.

 

Για τι όργανα πρόκειται; Αν υπάρχουν ντραμς, ακουστικά ή ηλεκτρονικά;

 

Τι χώρο; κλειστό; ανοικτό; πόσα άτομα;

 

Για μόνιτορ έχετε προβλέψει;

 

Όχι, από εξωτερικό θα σας έλθει αρκετά ως πολύ φθηνώτερα αφού ΔΕΝ θα πληρώσετε μεταφορικά γιατί η παραγγελία θα είναι αρκετά μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γίνεις πιο σαφής.

 

Για τι όργανα πρόκειται; Αν υπάρχουν ντραμς, ακουστικά ή ηλεκτρονικά;

 

Τι χώρο; κλειστό; ανοικτό; πόσα άτομα;

 

Για μόνιτορ έχετε προβλέψει;

 

Όχι, από εξωτερικό θα σας έλθει αρκετά ως πολύ φθηνώτερα αφού ΔΕΝ θα πληρώσετε μεταφορικά γιατί η παραγγελία θα είναι αρκετά μεγάλη.

 

Εχεις δικιο. Λοιπον, κιθαρα ακουστικη, κιθαρα ηλεκτρικη με εφφε πολλα (οχι πολλα γκαζια ομως) , μπασσο, drums οχι για την ωρα και 2 φωνες. Μπορει να μπαινουν και αλλα ακουστικα οργανα καποιες φορες οπως μπουζουκι κτλ.

 

Σωστος για τα μεταφορικα αφου ο thomman πχ δινει πολυ χαμηλο οριο για δωρεαν μεταφορα.

 

Μονιτορ ειχαμε κατι σαπια εως πολυ σαπια. Εαν αποφασισουμε να τα συμπεριλαβουμε ποσο παραπανω θα μας βγει? (το σκεφτομαστε αν αξιζει να παρουμε και μονιτορ παντως)

 

O χωρος θα ειναι ανοιχτος τις περισσοτερες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700E είναι πολύ στριμωγμένα για ανοικτό χώρο αλλά γίνεται:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_pmp_2000.htm

 

+ 2 επί  http://www.thomann.de/gr/peavey_messenger_pro_15_mkii_4_ohm.htm

 

Κονσολα ισως εχω βρει μια μεταχειρισμενη αυτοενισχυομενη τελικα , τα ηχεια αυτα που προτεινεις δεν εχω κατλααβει να ειναι παθητικα η οχι και εαν θα ναι συμβατα με μια αυτοενισχυομενη κονσολα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κονσολα ισως εχω βρει μια μεταχειρισμενη αυτοενισχυομενη τελικα , τα ηχεια αυτα που προτεινεις δεν εχω κατλααβει να ειναι παθητικα η οχι και εαν θα ναι συμβατα με μια αυτοενισχυομενη κονσολα.

H αυτοενισχυόμενη δουλεύει πρωτίστως με παθητικά (αφού την ενίσχυση την παίρνει από τον amp της κονσόλας) ή/και αν θέλεις μπορείς να βάλεις και ενεργά από το line-out χρησιμοποιώντας μόνο την προενίσχυση (και όχι την ενίσχυση) της κονσόλας.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου