Προς το περιεχόμενο

Floyd rose ( tremolo stop assembly )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δουλειά έχω αλλά σίγουρα δεν θα με χάλαγαν τα επιπλέον χρήματα. Άρχισα και κοιλιακούς, μια χαρά  ;D

Go-go boy λοιπόν  ;D

 

Αυτά να τα βλέπεις εσύ Άρη, να δεις τι κάνουμε για μια 7χορδη και στρίνγκ θα βάλουμε στο τέλος (ότι πει η πελάτισσα)  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα θα μου πείτε σας παρακαλώ που θα βρω λεφτά γι' αυτό το ταπεινό κιθαρόνι;

http://www.promusictools.com/esp-horizon-fr7-bk.html

Μετραει!!!!

Αλλα θα προτιμουσα αυτη

http://www.promusictools.com/guitar/e-guitars-7-string/esp/esp-horizon-nt-7-bk.html

Oσο για τα λεφτα..δυσκολες εποχες..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετραει!!!!

Αλλα θα προτιμουσα αυτη

http://www.promusictools.com/guitar/e-guitars-7-string/esp/esp-horizon-nt-7-bk.html

Oσο για τα λεφτα..δυσκολες εποχες..

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα του floyd, ανεξάρτητα αν το χρησιμοποιώ ή όχι με βολεύει πολύ στο δεξί και στην αίσθηση και στο ύψος (μιλάω για τα palm muting φυσικά). Οπότε εγώ ψηφίζω floyd γιατί ξέρω από καλή φέτα.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο για τα λεφτα..δυσκολες εποχες..

 

Ναι, ναι, σε είδαμε και 'σένα με την μαγιονέζα ;D. 2700 είπαμε;  ;D

Ρε μπάς και κάνεις αυτό που πρότεινε ο marathon;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειμαι ο γνωστός!  :P

 

Συμφωνω με τον Sotos9,

δεν ειναι θεμα "σνομπαρουμε τα φτηνα οργανα" - καθε αλλο - απλα αν παρεις κατι φτηνο, λογω της χαμηλης ποιοτητας θα ξενερωσεις, ειτε αυτο αφορα την κακη ταστοδουλεια, ειτε τον μετριο μαγνητη κλπ κλπ και αυτοματα θα ριξεις και αλλα λεφτα...

 

Οσο για το περιπατο που πηγε το θεμα, ενταξει συμβαινουν αυτα!

 

Προτεινω παντως να σκεφτεις τι ακριβως ψαχνεις σε μια κιθαρα. Εννοω, αλλο κουρδισμα? παραπανω νότες? και να σκεφτεις αν στα παρεχουν αυτα οι κιθαρες που εχεις.

 

Γιατι πχ με ενα B standard κουρδισμα εχεις μια 7χορδη χωρις την Μι καντινι (ενταξει και την σολ κουρδισμενη σε ΦΑ# - μην κολησουμε εκει) αυτο μπορεις να το κανεις δοκιμαστικα για να δεις τελικα ποσο χρειαζεσαι την 7χορδη. και με ενα καπο στο 5 την φερνεις σε Ε stantard κουρδισμα..

 

γιατι στο μυαλο μας ολα φανταζουν τελεια, στην πραξη γ@μιουνται τα πραγματα..

 

και για το τελευταιο κλεινω με ενα παραδειγμα:

 

Αγορασα την 8χορδη, σκεφτομαι "γ@μω θα ειναι, θα την κανω 7χορδη με ενα καντινι επιπλεον - δηλαδη κουρδισμα Β E A D G B E B - και θα δημιουργησω νεους ηχους, θ αλλαξω την ιστορια της κιθαρας  ;D  ;D  ;Dκλπ κλπ"

ε το εκανα βαζοντας μια 8αρα για σι και δεν μπορουσα να παιξω ουτε το smoke on the water (που λεει ο λογος)..   ;D ;D ;D

 

+1000

Σωστος ο Μiltos.

ετσι ακριβως ειναι..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι, σε είδαμε και 'σένα με την μαγιονέζα ;D. 2700 είπαμε;  ;D

Ρε μπάς και κάνεις αυτό που πρότεινε ο marathon;  ;D

χαχαχα ..

αδερφε πιστεψε με οτι εαν με γνωριζες θα με θεωρουσες το πιο βλαμμενο ανθρωπο της γης...

ΕIMAI AΡΡΩΣΤΟΣ σε οτι εχει σχεση με κιθαρες κτλ κτλ..

Aπλα μαζευω φραγκα.(και υπαρχει και οικογενεια!!)

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γυρίσουμε στο θέμα του floyd, ανεξάρτητα αν το χρησιμοποιώ ή όχι με βολεύει πολύ στο δεξί και στην αίσθηση και στο ύψος (μιλάω για τα palm muting φυσικά). Οπότε εγώ ψηφίζω floyd γιατί ξέρω από καλή φέτα.  ;D

 

Quote στον εαυτό μου.  :P

Μια που το συζητάμε, ξέρετε καμιά γέφυρα που να έχει την αίσθηση του floyd στο δεξί; Πως είναι το tailpiece σε μια les paul, καμία σχέση.

 

@sotos9

Το μαγαζί που παρήγγειλες την μαγιονέζα είναι στην στην περιοχή μου. Θα πάω να την δοκιμάσω με το που έρθει, πρίν από 'σένα :P ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sotos9

Το μαγαζί που παρήγγειλες την μαγιονέζα είναι στην στην περιοχή μου. Θα πάω να την δοκιμάσω με το που έρθει, πρίν από 'σένα :P ;D

 

χαχαχαχ

κανενα προβλημα αλλα πιστευω να εισαι riff master μην παιξεις κανενα madona. ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχ

κανενα προβλημα αλλα πιστευω να εισαι riff master μην παιξεις κανενα madona. ;D

 

Εννοείται. Αφού έτσι με φωνάζει η μάνα μου από 5 χρονών.

Δεν κατάλαβα, το Like a virgin σε drop A το 'χεις ακούσει; Τι να λέμε τώρα.  ;D

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου