Προς το περιεχόμενο

Περίεργος ήχος σαν buzzing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, νέος στο forum οπότε καλώς σας βρήκα!

 

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι και θα ήθελα μια βοήθεια ή τουλάχιστον μια γνώμη:

Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ έναν θόρυβο στην κιθάρα μου (Epiphone Les Paul) που θα προσπαθήσω να περιγράψω αν και είναι λίγο δύσκολο να περιγραφεί.

 

Δοκιμάζοντας ένα-ένα τα τάστα δεν παρατηρώ κάποιο dead fret. Όταν όμως μεταφέρομαι από μια νότα σε μια άλλη είτε με hammer-on/pull-off είτε με slide, τότε η δεύτερη νότα δεν ακούγεται καθαρή αλλά κάνει έναν θόρυβο σαν βόμβο με γρήγορο tremolo. Κάποιες φορές μπορεί η νότα να έχει σβήσει και τελείως και να ακούγεται μόνο αυτός ο θόρυβος.

 

Δεν είναι το τρίξιμο που παρατηρείται στο fret buzzing λόγω χαμηλού action αλλά κάτι διαφορετικό. Το φαινόμενο παρατηρείται μόνο στις λεπτές χορδές (G,B,E) και είναι εντονότερο στα πρώτα τάστα μέχρι περίπου το πέμπτο και όσο ανεβαίνω υπάρχει αλλά εξασθενεί σιγά-σιγά. Το action είναι medium, ούτε πολύ χαμηλό ούτε ψηλά.

 

Το μπράτσο δεν μου φαίνεται να έχει κλίση, τουλάχιστον με το μάτι μου φαίνεται ίσιο.

Ίσως οι χορδές να έχουν μικρότερη απόσταση από την ταστιέρα στα πρώτα τάστα σε σχέση με τα επόμενα αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

 

Αν κάποιος μπορεί να βγάλει άκρη από την ακαταλαβίστικη περιγραφή (συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα) και έχει καμιά ιδέα ή λύση... ευπρόσδεκτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το μανίκι σου έχει upbow backbow. Αυτό δείχνει το buzzing στα πάνω τάστα

 

gene_necks1-truss-rods.gif

 

Χαλάρωσε το truss rod σου. Όπως το κοιτάς από πάνω προς τα αριστερά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν μου φαίνεται να έχει τόσο μεγάλο κενό στη μέση όπως φαίνεται και στο σχήμα που έβαλες. Λες να είναι τόσο ανεπαίσθητο αλλά στον ήχο να φαίνεται τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν μου φαίνεται να έχει τόσο μεγάλο κενό στη μέση όπως φαίνεται και στο σχήμα που έβαλες. Λες να είναι τόσο ανεπαίσθητο αλλά στον ήχο να φαίνεται τόσο πολύ;

 

Συγνώμη λάθος. Εννοούσα backbow.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα μετρωντας το relief του μπρατσου

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

και τα ξαναλεμε...με το ΜΑΤΙ δεν μπορεις να δεις παντα σε τι κατασταση βρισκεται..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ sf για την υπόδειξη.

Μετρησα με τον τροπο αυτο και βάζοντας μια thin πενα η χορδη ανασηκωνεται λιγο. Αρα η αποσταση ειναι μικρότερη απο το κανονικό, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ξανακάνει κατι τέτοιο, ελπιζω να μην κανω ζημιά. Φαντάζομαι αν το κανω πολυ σιγα και προσεκτικά δεν θα υπαρξει πρόβλημα; Οποτε να βρω ενα αλλεν γιατι δεν εχω. Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλή, πιστευεις οτι αυτο φταιει για το θορυβο και θα διορθωθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90 μοίρες (1/4 μιας πλήρους στροφής) μάξιμουμ κάθε φορά. Περιμένεις μια μέρα για τα αποτελέσματα και αναλόγως, αν χρειάζεται, συνεχίζεις.

Όπως κοιτάς από πάνω το truss rod ο κανόνας είναι righty-tighty / lefty-loossey.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι αυτο φταιει για το θορυβο και θα διορθωθει;

 

Λογικα ναι,αν το τριξιμο το εχεις απο το 3ο εως και το 12ο ταστο που ουσιαστικα επηρεαζει το trussrod,αν το εχεις στα πρωτα 2 ταστα τοτε μπορει να ειναι πολυ χαμηλα κομμενο το nut.

 

ελπιζω να μην κανω ζημιά

 

κανεις δεν εκανε ποτε ζημια ξεσφιγγοντας το TR.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου