Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ακουστικών studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου.

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικών studio και είμαι ανάμεσα στα akg 141 mk2 και akg k240. Κατά τη γνώμη σας ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή μεταξύ αυτών των δύο;;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταγα και εγω τα akg 141 mk2 αλλα ακουσα τα  Beyerdynamic DT 770 PRO και αλαξα γνωμη.

Δεν θελω να σε επηρεασω αλλα αν μπορεις να τα ακουσεις καπου καλα θα ηταν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ψιλοενδιαφερει κι εμενα το θεμα, κοιταζοντας τα beyerdynamics στο γερμανο, βλεπω δυο versions. Μια 250Ω και μια 80Ω. Ποια οι διαφορα των δυο? Πρεπει να ξερω δλδ εκ των πρωτερων τι εμπεδηση εχει η κονσολα/καρτα ηχου πανω στην οποια θα τα κουμπωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ψιλοενδιαφερει κι εμενα το θεμα, κοιταζοντας τα beyerdynamics στο γερμανο, βλεπω δυο versions. Μια 250Ω και μια 80Ω. Ποια οι διαφορα των δυο? Πρεπει να ξερω δλδ εκ των πρωτερων τι εμπεδηση εχει η κονσολα/καρτα ηχου πανω στην οποια θα τα κουμπωσω?

 

Διαβασε εδω με προσοχη και θα καταλαβεις καλυτερα:

 

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/akoustika-apories-apopseis-83346.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικών studio και είμαι ανάμεσα στα akg 141 mk2 και akg k240. Κατά τη γνώμη σας ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή μεταξύ αυτών των δύο;;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

 

Akg k240 mkii. Πολλές φορές μιξάρω με αυτά..μέχρι και mastering κάνω συχνά (με τελικό τσεκ στο στούντιο φυσικά!). Αληθινός ήχος, βάθος, διακριτότητα στις λεπτομέρειες και καλή στερεοφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγόρασα πρόσφατα τα ΑΚG 240 mkii kai ta συνδέω στον Fender Mustang  ενισχυτή μου.

H αντίσταση των ακουστικών είναι 50 οhms  ,που ξέρω μέχρι ποια ένταση δεν θα καούν?ή Δεν τί8εται τέτοιο θέμα?

Στο manual του ενισχυτεί αναφέρει Output Impedance: 8 Ohms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικών studio και είμαι ανάμεσα στα akg 141 mk2 και akg k240. Κατά τη γνώμη σας ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή μεταξύ αυτών των δύο;;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

 

Δεν γνωρίζω τα δύο μοντέλα που αναφέρεις αλλά είμαι κάτοχος των AKG K601 τα οποία χρησιμοποιώ στις home studio εγγραφές που κάνω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αν το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό για σένα, θα πρότεινα να τα έβλεπες σαν μια επιπλέον εναλλακτική

 

http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7188

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλο μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.  :)

Τελικά αγόρασα τα akg k141 mk2. Πραγματικά πολύ καλά και σε βάθος λεπτομερή, ενώ τονίζουν πολύ ωραία αλλά διακριτικά τα μπάσα.

Βοηθάνε αρκετά και στη μίξη όπως διαπίστωσα και σε κάποιες δοκιμαστικές ηχογραφήσεις που έχω κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου