Προς το περιεχόμενο

Η αγορά εργασίας για του Μουσικοτεχνολόγους - Ηχολήπτες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και να ανοίξουμε μια συζήτηση σε αυτο το thread για την αγορά εργασίας στο επάγγελμα. Οσοι δουλεύουν ήδη στον τομέα να αναφέρουν που σε τι είδους δουλειά εργάζονται και οι υπόλοιποι να προτείνουν την εργασία που θα ήθελαν να αποκτήσουν και έχουν ακούσει και τους ενδιαφέρουν.

Ακούω προτάσεις....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε Sarbinis. 

 

Επειδή το ζητάς θα καταθέσω την προσωπική μου άποψη.

Η αγορά είναι πάρα πολυ περιορισμένη και παρ'ολα αυτά όλο και περισσότεροι αποφοιτούν απο τις διάφορες σχετικές σχολές (ένας απο αυτούς ήμουν κ εγώ).

Εννοείται πως το πιθανότερο είναι να σε ταράξουν στο τσάμπα με το πρόσχημα του οτι θα κερδίσεις εμπειρία. Εμπειρία όμως την οποία δύσκολα θα εξαργυρώσεις στην Ελληνική αγορά. Άρα τα προαναφερθέντα χρήματα που δεν πήρες έπρεπε να τα πάρεις για τις χρυσές ευκαιρίες.  ;)

Εγώ παρ'ότι είχα ένα σωρό άκρες (είμαι και απόφοιτος Μουσικού) το μόνο που κατάφερα ήταν να φάω τα συκώτια μου. Έτσι λοιπόν δουλεύω ως ηλεκτρολόγος/ φωτιστής σε γυρίσματα και δεν έχω κανένα άγχος πλέον.Άσε που σε ένα 1,5 χρόνο έβγαλα όλα τα έξοδά μου για να συνεχίσω στην Πράγα τις σπουδές ως διευθυντής φωτογραφίας.

Την ηχοληψία την κρατάω για πάρτη μου και για τις μουσικές μου αντε και για

κάνα edit στο post production. :)

 

Συμβουλές δεν δίνω όμως. Αυτά που προανέφερα τα ήξερα καλά πριν σπουδάσω αλλα δεν άλλαξα γνώμη.(είναι μικρόβιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα αν ενδιαφερεσαι να δουλεψεις σαν ηχοληπτης σε recording στουντιο να ειναι πολυ περιορισμενη και δυσκολη (και με την επέλαση των home studios γινεται καθε μερα δυσκολοτερη....)

 

Ομως υπαρχει και ενας ολοκληρος κοσμος ραδιοφωνικων και τηλεοπτικων σταθμων οπου θα μπορουσες να βρεις δουλεια σαν ηχοληπτης αν ψαχτεις...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στο ραδιοφωνο πλεον η αγορα περιοριστηκε λογω αυτοματισμων. Ετσι μειναν μονο τα ειδησεογραφικα-αθλητικα που απασχολουν ηχοληπτες, αντε και λιγα "σοβαρα" μουσικα ραδιοφωνα. Οσο για τα P.A ,ειναι πολυ κλειστος χωρος που απαιτει χρονια κουβαλημα και ιδρωτα για να φτασεις καποτε στην κονσολα γιατι αυτο παθανε και αυτοι που χειριζονται τωρα τις κονσολες, οσο για τα studios εκει ειναι και θεμα τυχης -γνωριμιων αν θα σε προτιμησουνε γιατι παντα η εμπειρια μετραει! Που θα τη βρεις την εμπειρια τωρα ειναι δικο σου θεμα , μ' αυτα τα δεδομενα μπορεις να δουλεψεις σκληρα στο δικο σου home studio και να  κανεις αρκετα θεληματα-αγγαρειες ως επι το πλειστον τζαμπα για να μπεις στο παιχνιδι. Συμπερασμα, θελει αρκετη τρελλα-μερακι για να φτασεις σε καποιο σημειο και φυσικα γνωριζεις τη μουσικη βιοτεχνια της χωρας μας οποτε μην περιμενεις να συνεργαστεις με τιποτα σοβαρες προσωπικοτητες, λιγες ειναι οι εξαιρεσεις και ακομα αυτοι που αυτοαποκαλουνται επαγγελματιες ειναι στην πλειοψηφια ημιμαθεις με το κυριο χαρακτηριστικο της φυλης :τα ξερω ολα, ποιος εισαι εσυ μικρε , τι ηρθες να κανεις εδω, θα μου φας τη δουλεια κτλ.

Αυτη τη στιγμη παντος μπορω να δηλωσω ευχαριστημενος με το επαγγελμα μου και τους συνεργατες μου,πραγμα που μου πηρε πολλα χρονια για να το πω.... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ελλαδα ειναι ενα απο τα πιο δυσκολα επαγγελματα.. Η πιο ευκολη δουλεια που μπορεις να βρεις ειναι σε εξωτερικο συνεργειο τηλεοπτικου καναλιου... απλα μετα τον ενα μηνα θα σε εχουν χωσει τοσα 16ωρα που θα θες να αλλαξεις επαγγελμα! Προσωπικη αποψη και ειναι και αυτο που πραγματοποιησα... Τα δυο χρονια ηχοληψιας δεν φτανουν.. Αρα αφου εξω παιζουν πολλοι μεγαλοι και εμπειροι κανεις και εναν τριτο χρονο η και τεταρτο και σε αλλες κατηγοριες του ηχου αλλα και σε σταδιο studio παλι για να παρεις περισοτερα εφοδια! Post production,Music Technology,Surround  mix,Stereo mix kai mastering .Για το mastering δεν προκειτε να μαθεις μεσα σε ενα η' δυο χρονια αλλα θα σου δωσει ερεθισματα να ξεκινησεις καποια πραγματα, αλλα και να ξερεις πως πρεπει να ειναι τα mix σου ωστε να πανε ολα καλα στο mastering.Προσωπικη γνωμη οποιος νομιζει οτι θα βγαλει πολλα χρηματα απο αφτο για μεγαλο χρονικο διαστημα καλυτερα να σκεφτει να αλλαξει επαγγελμα.. αλλα αν δεν το κανει σημαινει οτι το αγαπαει αρα καποια πραγματα θα τα πετυχει.Οσο για αυτους που ειπαν οτι πρεπει να φας χρονια να κουβαλας..απλα θα πω οτι δεν ειναι ετσι..απλα λιγο τυχη θελει και να εισαι αρκετα καλος να εχεις ορεξη και να κανεις και καμια θυσια για να δειξεις ποιος εισαι και τι μπορεις να κανεις.. Και λιγο θρασος στο να αναλαβεις κατι που δεν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να το κανεις δεν πειραζει...γιατι και λαθος να κανεις δεν θα χαλασει ο κοσμος! Δεν νομιζω να εχετε ακουσει ηχοληπτη που να μην εχει κανει καποια πατατα!

www.myspace.com/studiomxgr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όπως σε όλα (ανεξαιρέτως) τα επαγγέλματα, "στρωμένος" δρόμος αποκατάστασης δεν υπάρχει...

στην ηχοληψία ειδικά, η ενασχόληση έχει δύο εκφάνσεις... διεκπεραίωση και δημιουργία...

 

στην πρώτη τα πράγματα είναι όντως δύσκολα και καλά κάνουν...

η αποφοίτηση από μία σχολή που προσφέρει "επιδερμική" γνώση ενός τεράστιου αντικειμένου

και η "παραμονή" σε αυτήν, μόνο σε θέσεις διεκπεραίωσης μπορεί να οδηγήσει με απολαβές και δικαιώματα ανειδίκευτου...

 

η δεύτερη τώρα, προϋποθέτει βαθιά γνώση που αποκτάται επίπονα, συνεχή ενημέρωση και πάθος πέρα από το μεράκι,

αέναη μελέτη και έρευνα, γερά νεύρα και "πολιτική" κόντρα στην άγνοια και την υποκειμενικότητα...

εδώ όμως η ημιμάθεια του χώρου γίνεται όπλο στα χέρια  του γνώστη και κάποιος που ξεκινά με αυτά τα εφόδια

έχει πολλές πιθανότητες για "γρήγορη" ανέλιξη παρέα με λίγη τύχη....

αξιοποιώντας σε βάθος χρόνου και την προστιθέμενη εμπειρία δεν θα πάει ποτέ "χαμένος"...

 

η ικανότητα πάντα επιπλέει στα λιμνάζοντα νερά της μετριότητας...

 

οι δυνατότητες της ελληνικής αγοράς είναι περιορισμένες αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι

ακυρώνεται η ύπαρξή της...

είμαστε ένας λαός που το με το "ψώνιο" μας πάντα θα την τροφοδοτούμε και θα την καθιστούμε σίγουρα όχι πλούσια αλλά αν μη τι άλλο βιώσιμη γι αυτούς που αξίζουν...

η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όσοι νομίζουν ότι έχουν τα "κότσια" ας προχωρήσουν άφοβα....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Συμφωνω με τις γνωμες ολων μεχρι στιγμης και θα πω και την δικη μου. Εχω 2 χρονια περιπου που αποφοιτησα απτη σχολη τεχνολογιας ήχου στην Κεφαλλονια η οποια "υποτίθεται" σε βγαζει τεχνικο ηχου/ηχολήπτη. Αυτο όμως που διαπιστωσα, που επιβεβαιωσα μαλλον ειναι οτι τελιώνοντας με τη σχολη και δουλευοντας σε μια εταιρεια Ρ.Α. ήταν το ποσο τεράστια ηταν τα κενα γνωσης πανω στο αντικειμενο. Δυστυχως αλλα και ευτυχως ημουνα απτους καλους φοιτητες της σχολης αλλα τελικα αυτα τα 3 χρονια στο ΤΕΙ ηταν απλα μια διλεπτη εισαγωγη στην εικοσαωρη ταινια "ΗΧΟΛΗΨΙΑ" (πιθανον να βγει και sequel).

      Βλεπω φιλους μου που τελειωνουν αλλες σχολες (νοσηλευτικες, ηλεκτρονικες, εποικινωνιων κ.α.) και μετα την πρακτικη τους ασκηση ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο ετοιμοι να βγουνε στην πιατσα, ενω ο ηχοληπτης πρεπει να φαει την κουβαλα,την εξευτιλιστική πληρωμη, τα ξενυχτια, τα ελληνικα ωραρια και τη γκρινια του καθενα που εχει ξενερωσει απο την ρουτινα για να παρει τις απαιτουμενες γνωσεις.Και αν τις παρει...

      Αυτο το post θα επρεπε μαζι με αλλα τοσα να παει στο υπουργειο παιδειας αντι για το νοιζ αλλα και αυτο να γινει πιο το νοημα εντω ελλαντα....

    Σκεφτειτε πως θα ηταν αν υπηρχε μια ολοκληρωμενη σχολη ηχοληψιας και απο κει να εβγαινες ενας ηχοληπτης με γνωσεις. Ουτε τα ηλιθια αφεντικα σου θα σου δινανε 600 ευρω το μηνα για να χανεις τα κιλα σου στην κουβαλα και σαφως η αγορα εργασιας δε θα ητανε ονειρο απατηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

    Σκεφτειτε πως θα ηταν αν υπηρχε μια ολοκληρωμενη σχολη ηχοληψιας και απο κει να εβγαινες ενας ηχοληπτης με γνωσεις. Ουτε τα ηλιθια αφεντικα σου θα σου δινανε 600 ευρω το μηνα για να χανεις τα κιλα σου στην κουβαλα και σαφως η αγορα εργασιας δε θα ητανε ονειρο απατηλο.

 

Πληροφοριακά, είχα φίλο στην ελληνική αγορά ο οποίος είναι πτυχιούχος μαθηματικός και πτυχιούχος ηχολήπτης (Νέα Ορλεάνη - Μέχρι μάθημα για να τυλίγουν σωστά τα καλώδια είχαν) με συνεργασίες με NBC,CBS,Discovery και στην ελλάδα πάλευε να κλείσει μια δουλειά ως μπούμαν... οπότε ο συλλογισμός σου είναι...άστοχος ως προς την ελληνική πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πληροφοριακά, είχα φίλο στην ελληνική αγορά ο οποίος είναι πτυχιούχος μαθηματικός και πτυχιούχος ηχολήπτης (Νέα Ορλεάνη - Μέχρι μάθημα για να τυλίγουν σωστά τα καλώδια είχαν) με συνεργασίες με NBC,CBS,Discovery και στην ελλάδα πάλευε να κλείσει μια δουλειά ως μπούμαν... οπότε ο συλλογισμός σου είναι...άστοχος ως προς την ελληνική πραγματικότητα...

 

Φιλε dizzy συγνωμη σε βρισκω λαθος. ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΛΑ. Καταρχην δε σου ειπα οτι απαξ και τελειωσεις μια σοβαρη σχολη και οχι ενα τει/ιεκ της πλακας θα βρεις δουλεια,ΑΛΛΑ θα εχεις τα εφοδια και τα φοντα να διεκδικησεις το λεφτα που σου αξιζουνε και κυριως τη θεση που σου αξιζει(σιγουρα οχι αυτη του κουβαλητη). Εδω μου λες οτι κανανε μαθημα πως να τυλιγουν σωστα τα καλωδια και εμεις ισα ισα τα βλεπαμε σε μια φωτογραφια και μαθαιναμε πως τα λενε....

Τωρα ο φιλος σου δεν ξερω πως το καταφερε αυτο. Μην ξεχνας οτι ο μπουμαν βαραει και ενα 150αρι στην ξεφτιλα ενω ενας ηχοληπτης χωρις προυπηρεσια παιρνει το 1/3 με το ζορι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για να είναι ξέκάθαρα τα πράγματα να προσθέσω κι εγω οτι η μισή Ελλάδα ειναι γραφίστες και η άλλη μισή ηχολήπτες....χα!εδώ και δύο χρόνια ψάχνω νέο ηχολήπτη για το στούντιο και μπρορώ να πω με βεβαιότητα οτι οι σχολές όχι μόνο δεν σε βγάζουν ηχολήπτη αλλά σου κάνουν και κακό διοτι νομίζεις οτι είσαι κιόλας...όπως είπε κι ο npap η ενασχόληση πρέπει να είναι συνεχόμενη...να σας πω πως οι περισσότεροι γνωστόι μου ηχολήπτες (κι εμένα συμπεριλαμβανομένου...)είναι χωρισμένοι...δεν είναι καθόλου τυχαίο αυτο...12-16ωρα είναι το νορμάλ αν δουλέυεις σε στουντιο....χαρτια και πτυχία είναι εντελως αχρηστα αν δεν ξέρεις τι πρέπει να ακούσεις...γιά να μην αρχίσουμε για το attitude του νέου ηχολήπτη μπροστά στους πελάτες....η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω είναι η εξής...μην γίνεστε ηχολήπτες αν αυτο που θέλετε να γίνετε στην πραγματικότητα ειναι να γίνετε μουσικοι...είναι πολύ μακρία το να δουλευεις στη μουσική των αλλων και να δίνεις το αποτέλεσμα που ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ..δεν προκειται ποτέ να πεθάνει η ηχογράφηση της μουσικής...αλλα υπάρχουν πολλοί τρόποι να ξεχωρίσεις τα παιδιά από τους άντρες... ;)

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου