Προς το περιεχόμενο

Revolted Masses, Free Multitracks για κάθε ενδιαφερόμενο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και πάλι και από 'μένα,καταρχήν ευχαριστώ που σου άρεσε

τo mix,είμαι της άποψης  ότι το ηχόχρωμα ενός τραγουδιού

δινέται κατά την ηχογράφηση,εγώ απλά ακολούθησα-υπηρέτησα τα πολύ καλόπαιγμένα takes που είχα

στα χέρια μου και τη πολύ πολύ καλή Δουλειά που είχες κάνει(άκουσα προσεκτικά και άλλα κομμάτια που έχεις κάνει),είναι ξεκάθαρο ότι υπήρχε συγκεκριμένη κατέυθυνση για το τελικό αποτέλεσμα(ήχος μπάντας) και κυρίως στις κιθάρες σαν κιθαρίστας που είσαι,και λιγότερο στα τύμπανα,(που έκανες ότι και εγώ)

γι'αυτό και επενέυη εκεί 'οπου κατά την αποψή μου υπήρχε έλειψη χωρίς να μπώ στην διαδικασία να αλλάξω τον ήχο ντε και καλά!!

Αυτά τα λέω γιατί πιστέυω ότι στον σκληρό ήχο αυτό που τον ορίζει είναι ο ήχος της κιθάρας και μετά των τυμπάνων.

Είθισται στην Ελλάδα να μην κάνουμε στο στούντιο αυτό που πρέπει και όπως πρέπει λόγο ελειψης χρημάτων ,ελειψης εξοπλισμού αλλά κυρίως λόγο έλειψης άποψης,μέχρι να πετύχουμε το αποτέλεσμα  που θέλουμε (μιλάμε πάντα για συγκεκριμένο αποτέλεσμα)πλυν ελαχίστων εξαιρέσεων,ένας από αυτούς είναι  και ο harrys ο οποιος θα ψάξει να εκμεταλευτεί μέχρί και το τελευταίο χιλιοστό του χώρου του και του

εξοπλισμού του προκειμένου να έχει το αποτέλεσμα που πρέπει,αυτό το λέω όχι για να κάνω διαφήμιση στον  Harrys,απλά μερικά πράγματα πρέπει να λέγονταί.

Ποστάρω και μια φωτογραφία απο Σουιδική ηχογράφηση τυμπάνων για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ...

και λέω Σουιδικής γιατί γιατί οι περισότεροι θέλουν να προσεγγίσουν αυτόν τον ήχο!!!!

000090.thumb.jpg.8b3954fd3b3a6f37b3553d33750ac440.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχεις κάνει ωραία δουλειά Βαγγέλη, δώσε και άλλα tips όταν θελήσεις, είμαι σίγουρος ότι όσοι ασχολούνται με το είδος θα το εκτιμήσουν δεόντως.  :D

 

:) :)

Θενξ Μάνο!

Με το που βρω χρόνο θα το κάνω, ετοιμάζω κάτι παρεμφερές έτσι κι αλλιώς οπότε μπορεί να το συμπεριλάβω κι εκεί! Μακάρι να γίνει με τη μορφή συζήτησης/ανταλλαγής απόψεων σε αυτό το thread πάντως!

 

 

 

Haryy χαίρομαι να μιλάω με άτομα σαν κι εσένα (αν και δεν σε γνωρίζω προσωπικά)! Σηκώνει πολύ κουβέντα αυτό που λες, και συμφωνώ σε γενικές γραμμές.

 

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω (χωρίς να θέλω να πιαστώ από μια πρόταση) ότι επιτυχημένο αποτέλεσμα για μένα είναι αυτό που τελικά εξυπηρετεί τη μουσική! Δηλαδή στο σημείο που λές:

 

έχει άποψη και excitement στο άκουσμά αλλά και φυσικότητα στους ήχους και στο παίξιμο, με φυσικό ανθρώπινο γκρουβ, χωρίς μετρονόμο αν είναι δυνατόν!

 

Θα φανταζόσουν κάτι αντίστοιχο στο κομμάτι bleed των Meshuggah πχ;

 

Όπως και να χει το είδος που παίζουμε σαν μπάντα μάλλον έχει κορεστεί τα τελευταία αρκετά χρόνια από τις υπεργυαλισμένες και σχεδόν αποστειρωμένες παραγωγές, το σχεδόν ανά νότα editing, και το αυστηρό quantize.

Γνώμη μου είναι ότι προσεγγίσεις σαν τη δικιά σου μόνο καλό μπορούν να κάνουν στο είδος, αλλά και στη μουσική γενικότερα!

Anyway, κουβέντα να γίνεται! :)

 

 

Ad rose, αυτό σκεφτόμουν ακριβώς τις τελευταίες ημέρες. Ειδικά για τις (πολλές φορές χρυσοπληρωμένες) προχειροδουλειές που μαστίζουν τον χώρο του ελεύθερου επαγγελματία στην Ελλάδα. Βέβαια πολλές φορές ισχύει το ό,τι πληρώνεις παίρνεις, αλλά από την άλλη θα συμφωνήσω ότι λίγοι είναι οι άνθρωποι που είναι επαγγελματίες με την ουσιαστική έννοια.

 

Kαι αυτό δεν ισχύει μόνο στη μουσική αλλά και γενικότερα.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) :)

Haryy χαίρομαι να μιλάω με άτομα σαν κι εσένα (αν και δεν σε γνωρίζω προσωπικά)! Σηκώνει πολύ κουβέντα αυτό που λες, και συμφωνώ σε γενικές γραμμές.

 

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω (χωρίς να θέλω να πιαστώ από μια πρόταση) ότι επιτυχημένο αποτέλεσμα για μένα είναι αυτό που τελικά εξυπηρετεί τη μουσική! Δηλαδή στο σημείο που λές:

 

Θα φανταζόσουν κάτι αντίστοιχο στο κομμάτι bleed των Meshuggah πχ;

 

Όπως και να χει το είδος που παίζουμε σαν μπάντα μάλλον έχει κορεστεί τα τελευταία αρκετά χρόνια από τις υπεργυαλισμένες και σχεδόν αποστειρωμένες παραγωγές, το σχεδόν ανά νότα editing, και το αυστηρό quantize.

Γνώμη μου είναι ότι προσεγγίσεις σαν τη δικιά σου μόνο καλό μπορούν να κάνουν στο είδος, αλλά και στη μουσική γενικότερα!

Anyway, κουβέντα να γίνεται! :)

 

 

Mα είναι πολύ απλό να φανταστείς οποιαδήποτε metal μπάντα έτσι... Όταν παίζει Live έξω! Δεν είναι πολύ καλύτερο να βλέπεις σε ένα φεστιβάλ διαφορετικές μπάντες και να ξεχωρίζουν αμέσως από τον ήχο τους και το παίξιμό τους, παρά να ακούς τον ίδιο μονότονο τριγκαρισμένο ήχο από τις ίδιες μπάντες ακούγοντας το cd τους? Με το που θα τριγκάρεις και θα editάρεις στο grid, έχεις μπει αυτόματα στη μηχανή του κιμά/ομογενοποίησης. Δεν είναι δύσκολο για οποιαδήποτε μπάντα να στραφεί στον ήχο της, παρά σε αυτό που κάνουν όλοι! Μόνο πλεονεκτήματα θα έχει μια τέτοια κίνηση. Δεν υπάρχει φυσικά κάποια "τιμωρία" αν αποτύχει στο πείραμα που θα κάνει κάποιος...ίσως δεν είναι ώριμος ο ήχος ακόμα ή δεν υπάρχουν οι κατάλληλες τεχνικές συνθήκες για να αναδειχθεί στο 100% μια μπάντα με αυτόν τον τρόπο. Πρέπει να είναι ο πρωταρχικός στόχος, όμως κατά τη γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η δική μου προσπάθεια στο κομμάτι. Ήταν αρκετά δύσκολο το έργο μου και πήρε αρκετό καιρό και πολλές ώρες διορθώσεων δουλεύοντας σε ένα μέτριο pc που διαθέτω. Σημειωτέον, πρώτη φορά που δουλεύω με φυσικά ντραμς και φωνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σκεφτεί ότι το λες με αυτή την έννοια haryy, συμφωνώ και επαυξάνω!

 

Κυριάκο (είπαμε και κάποια πράγματα μέσω FB), εξαιρετική μίξη!

Περίμενα ώστε να το ακούσω από τα μόνιτορ, και δυστυχώς δεν μου δώθηκε ακόμα η ευκαιρία. Από αυτό που ακούω από τα ηχεία του PC όμως, είναι εξαιρετική δουλειά και φαίνεται ότι αφιέρωσες ώρες με το κομμάτι! 

 

Αν θέλεις ανέφερε παραπάνω λεπτομέρειες για τη μίξη για να υπάρχει και ανταλλαγή απόψεων! Και πάλι congrats! :)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είπα κι εγώ να γράψω επιτέλους κάποια πραγματάκια για το τι έκανα και κάποιες παρατηρήσεις για τα multitracks.

 

Ας αρχίσουμε απ'τα ντραμς

    Κατ αρχάς ήταν η πρώτη φορά που δούλεψα με φυσικά ντραμς και ήταν πολύ πιο δύσκολο απ'ό,τι περίμενα. Ήταν φοβερή εμπειρία ωστόσο και ισχυρό challenge (και γι'αυτό επέλεξα να μην κάνω replace τίποτα. Ό,τι ακούγεται από ντραμς είναι αυτό που έχει ηχογραφηθεί.) Μ'άρεσε που υπήρχαν 4 περιφερειακά, "γενικά" μικρόφωνα που ουσιαστικά δίνουν στα ντραμς μια ωραία stereo αίσθηση. Εγώ είχα συνηθίσει σε midi ντραμς που το κάθε τι έχει το δικό του μικρόφωνο με σχεδόν μηδενικές ηχητικές παρεμβάσεις από γειτονικά parts απ'το drum kit.

  Ας περάσουμε στις δυσκολίες των ντραμς και πώς τις αντιμετώπισα:

-αρχικά, η κάπως μουντή κάσα και ταμπούρο.Χρειάστηκε να βάλω 2 eq στο καθένα. 1 για να διαμορφώσω τον ήχο τους καλύτερα, να τον "γυαλίνω" λίγο και άλλο 1 για τη συχνοτική θέση τους στη μίξη.

-Επίσης, λόγω φυσικών ντραμς και, επομένως, αληθινού παίκτη-ντράμμερ, υπήρχαν αρκετές διακυμάνσεις στις εντάσεις των χτυπημάτων πράγμα που μου έκανε το έργο πολύ δύσκολο. Αυτό, γιατί δεν ξέρω κάποιο τεχνικό τρόπο να εξομαλύνω τις εντάσεις στο επιθυμητό επίπεδο οπότε το έκανα χειροκίνητα, πολλές φορές ακόμα και σε σημεία με 16α (tough work!).

-Κάτι άλλο σχετικά ενοχλητικό που δεν ήξερα πώς θα το διορθώσω ήταν οι διαφορετικές τονικότητες που παίρνει το ταμπούρο σε κάτι φάσεις (λόγω του ότι η μπαγκέτα σκάει σε άλλα σημεία του ταμπούρου λογικά). Σε αυτές τις περιπτώσεις τελικά κατέφυγα στο να κάνω copy paste χτυπήματα από άλλα σημεία που δεν είχαν το ίδιο θέμα. Σε αυτή τη λύση κατέφυγα μόνο σε σημεία που χρειαζόταν οπωσδήποτε.

-Τέλος, υπήρχαν κάποια θεματάκια με διαστρεβλωμένες κάσες στις οποίες επίσης έκανα copy paste από άλλα σημεία του κομματιού.

 

Κατά τ'άλλα πολύ ωραίο παίξιμο απ'τον ντραμμερ με εξαίρεση κάποια σημειάκια (όπως στο πρώτο verse όταν μπαίνουν τα double-αρισμένα φωνητικά) που, από patterns που είχαν το ταμπούρο να σκάει σε 8α και την κάσα να προηγείται με δύο 16α χτυπήματα, ξέφευγε κάποιες φορές σε 3ηχα. Εμένα προσωπικά αυτό δεν με χάλασε ιδιαίτερα και γι'αυτό δεν τα πείραξα κιόλας. Μ'αρέσει ο "ανθρώπινος" παράγοντας να φαίνεται. ;)

 

 

Ας περάσουμε στο μπάσο

-Στην αρχή το χρησιμοποίησα εντελώς dry όπως ήταν, μόνο με ένα eq αλλά δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα σαν αποτέλεσμα. Έτσι το "πέρασα" και απ'το amplitube 3 για να βγει πιο γεμάτος και chunky ο ήχος του.

-Κάτι που θα έκανα εγώ διαφορετικά στην ηχογράφηση του μπάσου, θα ήταν να ακολουθεί πιο πολύ το παίξιμο των ντραμς και όχι τόσο τις κιθάρες. Προσωπικά, μ'αρέσει πιο πολύ η συγκεκριμένη λογική. Γι'αυτό Βαγγέλη πρόσεξε, μην ξαναγίνει τίποτα τέτοιο!  ;D  ;D

 

 

Κιθάρες

-"6 κιθάρες....Αυτά είναι!!" σκέφτηκα μόλις είδα αυτά που έγραφε ο Βαγγέλης στην αρχή του θέματος. Βέβαια ,στη δική μου μίξη, οι 6 κιθάρες συνυπάρχουν μόνο στα σημεία που δεν έχουν φωνητικά ή lead/solo. Επέλεξα να κρατήσω μόνο τις 4 κιθάρες στα περισσότερα σημεία έτσι ώστε όταν "φεύγουν" τα φωνητικά ή η lead κιθάρα, να μην αδειάζει εντελώς ο ήχος αλλά να ξαναγεμίζει με την προσθήκη των επιπλέον 2 ρυθμικών κιθαρών.

-Τώρα όσον αφορά τον ήχο τους, πολύ ωραίοι ήχοι με ποικιλία. Βέβαια αρκετά μπασαριστές και με πολλά πρίμα επίσης. Αλλά γι'αυτό υπάρχει το eq!

-Στο solo section του κομματιού δεν έβαλα την κιθάρα στο κέντρο αλλά γύρω στο 10% αριστερά ή δεξιά (δεν θυμάμαι). Γενικά αποφεύγω να βάζω τα solo στο κέντρο. Επίσης, σημεία του solo τα double-αρα και pan-αρα (κάτι που επίσης μ'αρέσει να κάνω) έτσι ώστε να δίνουν ένα διαφορετικό feel κατά τη διάρκειά του. ;)

 

φωνητικά

Και εδώ ήταν ακόμα μια δυσκολία που είχα καθώς πρώτη φορά δούλευα με φωνητικά και πόσο μάλλον ακραία φωνητικά.

-Οι δυσκολίες που συνάντησα είχαν να κάνουν με διαφορετικές εντάσεις  από σημείο σε σημείο (ακριβώς το ίδιο πράγμα που περιέγραψα και με τα ντραμς πιο πάνω) καθώς και με τα σίγμα που ήταν υπερβολικά τονισμένα σε σημεία. Και τα 2 αυτά τα fix-αρα χειροκίνητα.

-Έπειτα ήταν το θέμα του eq. Τι eq χρειάζονται έτσι ώστε ούτε πολύ μπροστά να μοιάζουν στον ακροατή, ούτε πολύ θαμμένα, ούτε "ξένα" με τη μίξη.. Tough work αλλά τελικά με τις πολλές δοκιμές βρέθηκε η "χρυσή περιοχή" στο eq!

-Στα σημεία που υπάρχουν gang vocals μαζί με lead vocals έχω ρίξει χειροκίνητα την ένταση στα lead έτσι ώστε να εξομαλύνεται το πράγμα.

-Τα gang vocals άλλο πράγμα! Ωραίο touch!

 

 

Αυτά τα ολίγα....Να πω ότι το pc που χρησιμοποίησα είναι μετριότατο, με μέτρια μνήμη RAM (1 giga νομίζω) και την onboard κάρτα ήχου. Όλα τα κανάλια των μέρων των ντραμς τα exportαρα σε ένα ενιαίο κανάλι γιατί το pc μου απλά δεν το σήκωνε αλλιώς το project!!

Το DAW που χρησιμοποίησα είναι το REAPER (όχι το καινούριο, μια πιο παλιά έκδοση) και mastering έκανα μέσω του T-RACKS 3.

 

Ευχαριστώ όποιον έκατσε και το διάβασε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες, νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν πολλά άτομα, έστω και σε θεωρητικό επίπεδο.

 

Αυτό που εκτιμάω περισσότερο (και είναι και το πιο ουσιαστικό) είναι ότι αφιέρωσες πολλές ώρες, κάτι που φαίνεται στη μίξη σου αλλά και σε αυτά που γράφεις.

 

Να σημειώσω ότι πολλά από αυτά που συνάντησες είναι προβλήματα “ρουτίνας” σε ένα τυπικό multitrack, ειδικά αν πρόκειται για σπιτική παραγωγή! Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο επόμενο θα φροντίσουμε να βελτιώσουμε αρκετά από αυτά, ειδικά όσο προχωράμε ως μπάντα και μαζεύουμε εμπειρίες.

 

Σε λίγες μέρες ανεβάζουμε το 4ο  βίντεο από κομμάτι του album, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τσεκάρει το fb της μπάντας για περισσότερα σχετικά νέα.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έλα να βλέπουμε και καμιά νέα μίξη!!  :)

 

Μακάρι! Έστω και πληροφοριακά πως σας φάνηκαν οι πηγές πχ ή τι θα κάνατε διαφορετικό νομίζω μπορεί να βοηθήσει στην κουβέντα! Οι πηγές είναι ακόμα διαθέσιμες για downloading!

 

Παρεμπιπτόντως τσεκάρετε το νέο κομμάτι που ανεβάσαμε μόλις στο YouTube

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εψαχνα κατι να μιξαρω γιατι χαλασε το interface μου και δε μπορω να ηχογραφησω. ;D Και μετα θυμηθηκα οτι καποτε καποιος ειχε ανεβασει κατι tracks οποτε ειπα να δοκιμασω. Καλη κινηση.  :)

 

Να το αποτελεσμα αν κ λιγο καθυστερημενα... https://soundcloud.com/sethis/revolted-masses-mix

 

Οσο για τις πηγες που λες θα σου λεγα να προσεξεις στις κιθαρες τα μεσαια και τα μπασα, σε μια ηχογραφηση γενικα χρειαζονται λιγοτερα. Δεν ξερω βεβαια και πως ακριβως βαλατε τα μικροφωνα οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν θεμα ενισχυτη.

Επισης για τα φωνητικα...εισαι σιγουρος οτι δεν ταλαιπωρεις την φωνη σου; Πιο πολυ το λεω γιατι ειναι κριμα, μην εχεις προβλημα. Νομιζω ειναι σαν να ριχνεις πολυ αερα στις χορδες σου και ταυτοχρονα σαν να ψιλοκρατας την αναπνοη σου. Στη τελικη σουμα βεβαια μια χαρα ακουγεται δε λεω.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου