Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul classic - pickups replacement


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι F spaced/Τrembuckers εχουν σχεδιαστει για κιθαρες με τρεμολο, δεν τους χρειαζεσαι οποτε αστους στην ακρη. Νομιζω οτι και αυτοι χωρανε αλλα αφου θα αγορασεις μπορεις να διαλεξεις για να εισαι 100% σιγουρος.

 

Προτασεις που δε ξεφεγουν οικονομικα και με λιγοτερη εξοδο απο τους stock μαγνητες σου ειναι:

S. Duncan: Alnico II/Seth Lover/Antiquities

DiMarzio 36th Anniversary

 

Aπο κει και περα υπαρχουν πολλες εταιρειες που κατα τα λεγομενα τους βγαζουν τους απολυτους PAF clones και ολες παραγουν ποιοτικους μαγνητες αλλα σε ακριβοτερες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ.... σε αυτα τα λεφτά δεν υπάρχουν και πάααρα πολλες επιλογές αλλά νομίζω πως είναι πολύ καλές όλες οσες υπάρχουν.

 

 

Ευχαριστω όλους σας και παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου παντως μετα απο δικο μου ψαξιμο 4-5 μηνων για μαγνητες...Οι Antiquity δεν μου αρεσαν καθολου.Παρα πολλα λεφτα για ηχο ο οποιος ειναι απιστευτα μονοδιαστατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου παντως μετα απο δικο μου ψαξιμο 4-5 μηνων για μαγνητες...Οι Antiquity δεν μου αρεσαν καθολου.Παρα πολλα λεφτα για ηχο ο οποιος ειναι απιστευτα μονοδιαστατος

 

Είναι ίσως και η πρώτη κακή κριτική που διαβάζω για τους antiquity και θα ήθελα αν μπορείς να πεις περισσότερα για αυτο μιας και με ενδιαφέρει. Όταν λες μονοδιάστατος ήχος τι εννοείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο vintage ήχος είναι από τις μεγάλες πλάνες της μουσικής τεχνολογίας. Ναι μεν holy grail για αυτούς που ξέρουν πραγματικά τι ψάχνουν αλλά δυσάρεστη έκπληξη για τους περισσότερους. Αυτά κάνει το hype.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου παντως μετα απο δικο μου ψαξιμο 4-5 μηνων για μαγνητες...Οι Antiquity δεν μου αρεσαν καθολου.Παρα πολλα λεφτα για ηχο ο οποιος ειναι απιστευτα μονοδιαστατος

 

Τους Antiquity τους ακουσες απο κοντα η απο ιντερνετ? Επισης σε τι κιθαρα τους ακουσες?

 

Στο λεω γιατι μονο μονοδιαστατοι δεν ειναι. Προσωπικα μετα απο πολλες αλλαγες στην Les Paul (Classic57, Tonerider Alnico II / IV, Burstbuckers, etc) Ειναι οι μοναδικοι μαγνητες που κατα 99% δε θαλλαξω ποτε. Τρομερη Vintage χροια. Μαζι με τους μαγνητες βεβαια προχωρησα και σε αλλαγες Bridge / Tailpiece απο Gibson σε Tonepros, 50s Wiring, CTS Pots, Tusq NUT me αποτελεσμα να η κιθαρα να γινει αλλο οργανο πολυ καλυτερο στα αυτια μου απο πριν.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσον αφορα στις διαδαστασεις, εφ οσον παρεις καποιον που δεν ειναι f-spaced (h trembucker στην ορολογια της duncan) δεν θα εχεις προβλημα. Ακομα και f spaced να παρεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα δεν βλεπω τον λογο για να το κανεις.

 

Στο ηχητικο σκελος, αν καταλαβα καλα θες κατι το οποιο να ειναι low οutput και σχετικα vintage προσανατολισμου. Kατα συνεπεια, απο την γκαμα της duncan την οποια γνωριζω καλυτερα, καποιος εκ των '59, seth, jazz, alnico II, antiquity θα σου κανει. Προσωπικα θα προτεινα seth>>>antiquity>>59 (καπως αδυναμα μπασα) >>>jazz (πολλα πριμα) >>>>alnico II (δεν μου αρεσει λολ). Ωραιοι μαγνητες ειναι και οι κλασσικοι 57ρηδες της Gibson.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσον αφορα στις διαδαστασεις, εφ οσον παρεις καποιον που δεν ειναι f-spaced (h trembucker στην ορολογια της duncan) δεν θα εχεις προβλημα. Ακομα και f spaced να παρεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα δεν βλεπω τον λογο για να το κανεις.

 

 

Για τις διαστάσεις ο προβληματισμός μου ήταν πως ο 500Τ που φοράει η κιθάρα ήδη, είναι (υποτίθεται) κάτι σαν f spaced, διοτι είναι (λένε) ενας απο τους λίγους στοκ μαγνήτες που βάζει η gibson ο οποίος είναι μεγαλύτερος (σχεδον f spaced) απο τους "κανονικούς". Και επειδή δεν έχω εμπειρία σε αλλαγές humbucker μαγνητών, έλεγα μην κάνω καμια πατάτα και πάρω κάποιον μαγνητη (καλό μεν ηχητικα) που δεν θα μπαίνει...

 

Ο vintage ήχος δεν είναι αυτοσκοπός, δεν ήταν ποτε σε καμια μου κιθάρα και σε κάνενα μου παίξιμο, απλά υποθέτω πως η κιθάρα (που είναι ήδη καλή) θα ακουστει ίσως καλύτερα για τον δικό μου τρόπο παιξίματος με πιο low output μαγνήτες μιας και δεν παίζω με τόσο gain όσο βγάζουν οι στοκ μαγνήτες...

Βέβαια, με την ευκαιρία να πω οτι οπως σε κάθε τι, έτσι κι εδω, ο ήχος είναι στον παίχτη και στην δική του αισθητική. Δηλαδη, οι στοκ super hot μαγνήτες ακούγονται μια χαρά αν δεν τους έχεις ψηλα και δεν παίζεις με ισοπεδωτικά βρωμόγκαζα. Ίσα-ίσα που είναι πολύ punchy.

 

Με τον όρο "μονοδιάστατοι", υποθέτω πως ο φίλος adamo εννοεί πως κάνουν καλά ένα πολύ συγκεκριμενο πράγμα, σε αντίθεση με άλλους μαγνητες που έχουν κι αλλες δυνατότητες, αν και θα ήθελα να μας το εξηγήσει μιας και με ενδιαφέρει.

 

Αυτονόητο σχεδόν πως κάθε μαγνήτης ακουγεται διαφορετικά σε κάθε κιθάρα, άρα δύσκολο να βρω να ακούσω μια ολόιδια με τη δική μου για να αποφασισω, αρα αν τελικά κανω την αλλαγη μαγνήτων η επιλογή θα γίνει με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τον παράγοντα "τιμή"... δεν έχω αμφιβολία πως όλοι όσοι μου προτείνατε θα είναι οκ, απο τη στιγμή που ανταποκρίνονται σε αυτα που ζητω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου