Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ενισχυτή μπάσσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμάς ο μπασίστας μας ψήνεται για καλό ενισχυτή μέχρι 1000 ευρώ με τον οποίο θα ηχογραφεί αλλά και θα τον έχει και για live(μικρού και μεσαίου μεγέθους μαγαζιά).Ο ήχος που θέλουμε να πετύχουμε είναι μοντερνος σε φάση heavy rock κυρίως αλλά να έχει να δώσει και σε funkειδή παιξήματα.

 

Όποιος έχει κάποια πρόταση ας τη ρίξει :D

 

Για κάτι μοντέρνο για ροκ και φανκ θα πρότεινα να δει τη σειρά RB της Gallien Krueger.

Εγώ έχω τον 700RB-II και πιστεύω είναι ιδανικός γι' αυτό το διπλό ρόλο.Πολύ "γρήγορος",ωραίος τόνος και πολύ δύναμη.

 

Για κάτι σε vintage και περισσότερο ροκ,θα έλεγα Ashdown τη σειρά MAG ή ακόμα καλύτερα την ABM.Eχουν λάμπα στην προενίσχυση,ήχο ζεστό που μπορεί να βγάλει ωραίο γρέζι(overdrive) και γενικά πιο πλαδαρό ήχο και βαθύ(ομφφφ).

 

Υπάρχει και η λύση σε φουλ λάμπα http://www.musikland-online.de/onlineshop_trbyy678193_Traynor-by-Yorkville-YBA-200-Basstopteil-Vollroehre.html

σε τιμή ξεφτίλα.Ο πιο φτηνός λαμπάτος της αγοράς χωρίς να υστερεί κάπου.Δεν τον έχω δοκιμάσει,αλλά σύντομα μάλλον θα τον πάρω.

 

Υπάρχουν φυσικά και άλλες λύσεις όπως MarkBass,Genz Benz,Eden κτλ,αλλά αυτούς που σου λέω τους έχω δοκιμάσει και έχω προσωπική γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο μπασίστας φίλος μου αν και ποτέ μεχρι τώρα δεν είχε "δικό του" εξοπλισμό εχει κατα διαστήματα παίξει με διάφορα ηχεία τόσο με ένα 15αρι όσο και με καμπίνες με 12αρια και 10άρια. Απο αυτά του άρεσαν περισσότερο τα 10άρια για αυτό και οι επιλογές του είναι προσανατολισμένες σε μικρά ηχεία.

 

Ένας φίλος μου μπασίστας που δουλεύει σε πολύ ακριβά μηχανήματα πήρε για το σπίτι του αυτό και είναι πολύ ικανοποιημένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον και αυτό το τελευταίο αν και δεν έχει το πλεονέκτημα της μεταφερσιμότητας πλέον. Μεχρι τώρα ο φίλος μου δούλευε κατι σετ κεφαλή-καμπίνα 4x10 ή 4x12 (δανεικά τροπον τινα) και το γεγονός οτι ήταν περιορισμένος σε ένα δωμάτιο ήταν ένα κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μπασίστας φίλος μου αν και ποτέ μεχρι τώρα δεν είχε "δικό του" εξοπλισμό εχει κατα διαστήματα παίξει με διάφορα ηχεία τόσο με ένα 15αρι όσο και με καμπίνες με 12αρια και 10άρια. Απο αυτά του άρεσαν περισσότερο τα 10άρια για αυτό και οι επιλογές του είναι προσανατολισμένες σε μικρά ηχεία.

 

Ένας φίλος μου μπασίστας που δουλεύει σε πολύ ακριβά μηχανήματα πήρε για το σπίτι του αυτό και είναι πολύ ικανοποιημένος .

 

Λίγο άσχετο αλλά σ'αυτό που παραπέμπεις (και σε οποιοδήποτε ενισχυτή μπάσσου) γίνεται να μπεί κιθάρα? Πως ακούγεται?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλά σ'αυτό που παραπέμπεις (και σε οποιοδήποτε ενισχυτή μπάσσου) γίνεται να μπεί κιθάρα? Πως ακούγεται?

 

Βεβαίως και γινεται... Όσο για το πώς ακούγεται: στους μπασο-ενισχυτές που δοκίμασα εγώ απλά ακούγεται η κιθάρα πιο... μπάσα! :wink:

 

Όχι και άσχημο για clean παίξιμο υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον και αυτό το τελευταίο αν και δεν έχει το πλεονέκτημα της μεταφερσιμότητας πλέον. Μεχρι τώρα ο φίλος μου δούλευε κατι σετ κεφαλή-καμπίνα 4x10 ή 4x12 (δανεικά τροπον τινα) και το γεγονός οτι ήταν περιορισμένος σε ένα δωμάτιο ήταν ένα κάποιο πρόβλημα.

 

Είναι κεφάλι και 2 καμπίνες.Έχω την εντύπωση (και είναι απολύτως λογικό) να μπορείς να τις χωρίσεις και να κουβαλάς μόνο τη μία.

 

Λίγο άσχετο αλλά σ'αυτό που παραπέμπεις (και σε οποιοδήποτε ενισχυτή μπάσσου) γίνεται να μπεί κιθάρα? Πως ακούγεται?

 

Nαι γίνεται μια χαρά.Ένας γνωστός μου μάλιστα παίζει μόνιμα σε ενισχυτή μπάσου 8O.

 

Ο ήχος κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καθαρός (εννοώ χωρίς χρωματισμούς,ΟΧΙ με κρυστάλλινα καθαρά) και ουδέτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σκοπός είναι να μη βγαίνει muddy ή μπουκομένος, πνιχτός κ.λ.π

Αν είναι απλώς μπάσσοκαθαρά ΟΚ. Υποθέτω με λιγο πείραγμα του ΕQ θα έρθει στα ίσα του ο ήχος, ή κάνω λάθος?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σκοπός είναι να μη βγαίνει muddy ή μπουκομένος, πνιχτός κ.λ.π

Αν είναι απλώς μπάσσοκαθαρά ΟΚ. Υποθέτω με λιγο πείραγμα του ΕQ θα έρθει στα ίσα του ο ήχος, ή κάνω λάθος?

 

Δεν ξέρω είναι όντως κάπως αποστειρομένος ο ήχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλά σ'αυτό που παραπέμπεις (και σε οποιοδήποτε ενισχυτή μπάσσου) γίνεται να μπεί κιθάρα? Πως ακούγεται?

 

Nαι γίνεται μια χαρά.Ένας γνωστός μου μάλιστα παίζει μόνιμα σε ενισχυτή μπάσου 8O.

 

Ο ήχος κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καθαρός (εννοώ χωρίς χρωματισμούς' date='ΟΧΙ με κρυστάλλινα καθαρά) και ουδέτερος.[/quote']

 

8O 8O 8O

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι μοντέρνο για ροκ και φανκ θα πρότεινα να δει τη σειρά RB της Gallien Krueger.

Εγώ έχω τον 700RB-II και πιστεύω είναι ιδανικός γι' αυτό το διπλό ρόλο.Πολύ "γρήγορος"' date='ωραίος τόνος και πολύ δύναμη.

[/quote']

 

+10000000 Για Gallien Krueger!

 

Εγώ παίζω με τον 400RB

gk.JPG

 

Αλλά πιστεύω πως ο 700άρης είναι λίγο υπερβολικός για τα Ελληνικά δεδομένα! Πάντως ο ενισχυτής είναι ελβετικός σουγιάς!

 

Πάρα πολλοί κιθαρίστες και κυρίως παλιότερα χρησημοποιούσαν αυτόν:

bassman.jpg

 

για απίστευτα καθαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου