Προς το περιεχόμενο

Jackson SL2H USA Soloist vs ESP LTD JH-600 Jeff Hanneman Signature


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, ποιά κιθάρα θα αγοράζατε κατά την γνώμη σας?

Προσωπικά ψάχνω μια κιθάρα κυρίως για Thrash Metal και shred , με πολύ άνετο λαιμο και σχετικά bright ήχο.

Τελικά, κατέληξα σε αυτές τις δύο, αφού έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά (alder σώμα, maple neck, neck through κατασκευή και έβενο ταστιέρα με 24 extra jumbo τάστα).

Έκανα και μια σχετική αναζήτηση για τις δύο αυτές κιθάρες και παρατήρησα πως έχουν πολύ καλές κριτικές.

Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, όπου η Jackson έχει την 2σια τιμή απο την LTD, παρ'όλα αυτά τις παρομοιάζουν όμοιες σε τομείς ευχρηστίας και ήχου.

Εσείς ποιά θα επιλέγατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την jackson ενοείς αυτή;

http://www.thomann.de/gr/jackson_sl2h_soloist_wh.htm

Γιατί αν ναι, η τιμή της είναι πάνω απο 2,5 φορές ψηλότερη...και σε αυτά τα χρήματα (όχι οτι η jackson δεν είναι καλή, ίσα ίσα) αλλά έχεις πολλές επιλογές για πολύ καλά μεταλάδικα όργανα.Αν ενοείς αυτή, μια καλή horizon θα ήταν πιο δίκαιη σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού ξέρεις και ο ίδιος οτι θα καταλήξεις στην LTD... ;)

Μεγάλη διαφορά χρημάτων,που πιθανώς δεν θα φανεί σε αυτό που θέλεις να παίξεις.Επιπλέον,αν και δεν έχεις ποστάρει λινκ για τις κιθάρες,η LTD πρέπει να φοράει τους EMG's οπότε ένας λόγος παραπάνω για σένα.

Αν πάντως μπορείς να ανέβεις μέχρι το κόστος της Jackson,σκέψου τις Horizon που σου πρότεινε ο φίλος...Απίστευτα κατασκευασμένες κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού ξέρεις και ο ίδιος οτι θα καταλήξεις στην LTD... ;)

Μεγάλη διαφορά χρημάτων,που πιθανώς δεν θα φανεί σε αυτό που θέλεις να παίξεις.Επιπλέον,αν και δεν έχεις ποστάρει λινκ για τις κιθάρες,η LTD πρέπει να φοράει τους EMG's οπότε ένας λόγος παραπάνω για σένα.

Αν πάντως μπορείς να ανέβεις μέχρι το κόστος της Jackson,σκέψου τις Horizon που σου πρότεινε ο φίλος...Απίστευτα κατασκευασμένες κιθάρες.

 

Ναι η αλήθεια είναι πως ξέχασα το link  ;D

Για την Jackson είναι αυτό που πόσταρε ο φίλος παραπάνω.

Η LTD είναι αυτή: http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_jh600_bk.htm

Και ναι φοράει τους EMG 81-85. Βασικά με τους μαγνήτες δεν έχω θέμα, κατασκευαστικά και παικτικά με ενδιαφέρει να μοιάζουν αυτές οι 2 κιθάρες, ώστε να μην χρειαστεί να φτάσω σε τόσο μεγάλο κόστος.

Πάντως, την Horizon δεν την είχα συμπεριλάβει καθόλου, επειδή απο πολλά reviews είναι το ίδιο ποιοτικά με την ltd jh-600.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αλήθεια είναι πως ξέχασα το link  ;D

Για την Jackson είναι αυτό που πόσταρε ο φίλος παραπάνω.

Η LTD είναι αυτή: http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_jh600_bk.htm

Και ναι φοράει τους EMG 81-85. Βασικά με τους μαγνήτες δεν έχω θέμα, κατασκευαστικά και παικτικά με ενδιαφέρει να μοιάζουν αυτές οι 2 κιθάρες, ώστε να μην χρειαστεί να φτάσω σε τόσο μεγάλο κόστος.

Πάντως, την Horizon δεν την είχα συμπεριλάβει καθόλου, επειδή απο πολλά reviews είναι το ίδιο ποιοτικά με την ltd jh-600.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ο emg81  με τον jb που φοράει η άλλη έχουν μεγάλη διαφορά.Ο jb είναι πολύ πιο γεμάτος, ο άλλος πολύ πιο πρίμος και γενικά παίζει έντονα η διαφορά active-passive.Αν δε σε απασχολεί τόσο το θέμα μαγνήτη μετά είναι πως θα σου κάτσουν στο χέρι.Οι jackson έχουν πολύ λεπτό μπράτσο που άλλους τους βολεύει και το κυνηγούν φανατικά και άλλους το αντίθετο.Προσωπικά έχω μια jackson και την έχω και για πώληση αν θες να δοκιμάσεις.Δε το λεώ για να την αγοράσεις (σε καμία περίπτωση!μη παρεξηγηθώ) αλλά για να πάρεις μια ιδέα απο γεωμετρία των jackson.Οι ltd απο την άλλη είναι σίγουρα καλό value for money.Η δική μου είναι αυτή:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=115105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο emg81  με τον jb που φοράει η άλλη έχουν μεγάλη διαφορά.Ο jb είναι πολύ πιο γεμάτος, ο άλλος πολύ πιο πρίμος και γενικά παίζει έντονα η διαφορά active-passive.Αν δε σε απασχολεί τόσο το θέμα μαγνήτη μετά είναι πως θα σου κάτσουν στο χέρι.Οι jackson έχουν πολύ λεπτό μπράτσο που άλλους τους βολεύει και το κυνηγούν φανατικά και άλλους το αντίθετο.Προσωπικά έχω μια jackson και την έχω και για πώληση αν θες να δοκιμάσεις.Δε το λεώ για να την αγοράσεις (σε καμία περίπτωση!μη παρεξηγηθώ) αλλά για να πάρεις μια ιδέα απο γεωμετρία των jackson.Οι ltd απο την άλλη είναι σίγουρα καλό value for money.Η δική μου είναι αυτή:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=115105

 

Εχω παίξει πολλές φορές Jackson και μόνο οι USA Select μου έχουν ξεφύγει, όπως επίσης και ESP κιθάρες, απλά όχι αυτές που αναφέρθηκαν προηγουμένως.

Οι Jackson κατά την γνώμη μου προσφέρουν περισσότερα σε τιμές LTD, απλά για την συγκεκριμένη ltd jh-600 έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια. Τόσο καλά, που την συγκρίνουν ακόμα με Jackson USA Soloist και ESP Horizon, για αυτό και επιμένω να μάθω περισσότερα για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Αν όντως ισχύουν τα λεγόμενα πολλών, τότε συμφέρει 100% η ltd jh-600.

Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, την Horizon δεν την είχα συμπεριλάβει καθόλου, επειδή απο πολλά reviews είναι το ίδιο ποιοτικά με την ltd jh-600.

 

Οι Jackson κατά την γνώμη μου προσφέρουν περισσότερα σε τιμές LTD, απλά για την συγκεκριμένη ltd jh-600 έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια. Τόσο καλά, που την συγκρίνουν ακόμα με Jackson USA Soloist και ESP Horizon, για αυτό και επιμένω να μάθω περισσότερα για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Αν όντως ισχύουν τα λεγόμενα πολλών, τότε συμφέρει 100% η ltd jh-600.

 

Aυτό τώρα σημαίνει οτι όλοι αυτοί που συγκρίνουν ποιοτικά τις Horizon και Soloist με τη συγκεκριμένη LTD,τις είχαν κάποια στιγμή στην κατοχή τους...

Πάντως ναι,έχω ακούσει για ανέλπιστη κατασκευαστική ποιότητα σε κάποιες LTD κατά καιρούς.Περισσότερο όμως για μοντέλα που δεν παράγονται πια και μόνο Κορέα μεριά.

Μακάρι να αποτελεί και η "δικιά" σου μια παρόμοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Extra Thin U Neck Contour" λέει η LTD και λογικό γιατί ο Hanneman (RIP) έπαιζε με Jackson και το συγκεκριμένο μοντέλο είναι όσο πιο κοντά σε Soloist γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ασχετος με αυτες τις κιθαρες αλλα: εχουν μια διαφορα που κανει μπαμ και δεν την εχει αναφερει κανενας - η Hanneman φοραει Kahler τρεμολο, οχι Floyd. Εχεις δουλεψει ποτε τετοιο τρεμολο? Θες Floyd οπωσδηποτε? Σε αφηνει αδιαφορο?

 

Το αναφερω γιατι το τι γεφυρα φοραει η κιθαρα που θα παρεις ειναι οπως και να το κανουμε σημαντικο θεμα και πολυ πιο δυσκολο να αλλαξει απο οτι πχ οι μαγνητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο απτην διαφορα στα χρηματα θα επαιρνα την Ltd γιατι αν στο μελλον θελησεις να την πουλησεις - που θα το κανεις μιας και διαβαζεις το Νοιζ το GAS θα σε χτυπησει καποια στιγμη - δεν θα παρεις ουτε το 50% των χρηματων για την Jackson.

 

Θα σου προτεινα να στανταρεις μερικες κιθαρες που σε ενδιαφερουν να τις βαλεις σε σειρα προτιμησης και να περιμενεις να βγουν στις αγγελιες. Ολα τα μοντελα καποια στιγμη βγαινουν στις αγγελιες.

 

Σχετικα με αυτες που ποσταρες, αν σαρεσει ο ηχος των EMG πηγαινε στην Ltd, εχω παιξει με διαφορα μοντελα και μου αρεσαν (οχι με το συγκεκριμενο), απο jackson επισης ειχα 3 στην ζωη (αλλα οχι το μοντελο που λες) και ηταν ολες παρα πολυ καλες για τα λεφτα τους.

 

All in all δεν σου προσφερει καμια σημαντικη πληροφορια το post μου περα απτην συμβουλη οτι δεν αξιζει να ριξεις τοσα χρηματα για την Jackson.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου