Προς το περιεχόμενο

Καλυτερα ακουστικα για μιξη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα..με ενδιαφερει η αγορα ζευγους ακουστικων τα οποια να ειναι καταλληλα για μιξη.....θα με ενδιεφερε να μπορουσα να κανω κ tracking με αυτα αλλα....προεχει η μιξη....εχω ηχεια αλλα θελω να τα χρησιμοποιω οταν θα βρισκομαι επαρχια και θα δουλευω στο δωματιο του ξενοδοχειου με...το λαπτοπ... :) :)

 

    Αναζητω λοιπον ζευγος ακουστικων στα οποια θα μπορουσα να κανω καποια ενορχηστρωση-Προγραμματισμο χωρις να με ξεγελασουν κατα την διαδικασια επιλογης ηχων κ.τ.λ. οπως και εφφε....και θα ηταν ιδανικο αν μπορουσα να κανω και μια μιξη και να ακουστει καλα ....

    Τα μοντελα που σε πρωτη φαση εχω στο μυαλο μου ειναι τα BEYERDYNAMIC DT-770,ultrasone 750 pro kai akg k 701-240....poia  απ'ολα αυτα ειναι πιο φλατ με καλη αισθηση των μπασων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ'αρχάς μην κάνεις μίξεις με ακουστικά!

 

 

 

Αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε, πριν τα αγοράσεις, προσπάθησε να τα ακούσεις πρώτα! Πάρε και το λάπτοπ μαζί σου.

Θα πρότεινα τα Beyer 770 και τα AKG Κ271. Κορυφαία και τα δύο με το καθένα να έχει τα συν και τα πλην του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει με k271, k141, K701, Beyer Dt990 και sennheiser hd650 προτείνω ανεπιφύλακτα τα τελευταία. Τα 701 έχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ανάλυση αλλά πάσχουν στις χαμηλές. Πολύ ασθενικές. Τα δε 990 πολύ έντονες χαμηλές. Τα HD650 τα έχω πάνω από 2 χρόνια και έιμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ανοικτού τύπου με αρκετές διαρροές προς τα έξω αλλά με πάρα πολύ καλή ανάλυση και τονική ισορροπία.

 

Εν τούτοις θα συμφωνήσω με τον myster_maze. Μην εμπιστεύεσαι τα ακουστικά για μίξεις ειδικά σε θέματα χωροτοποθέτησης (panning, reverb). Εγώ τα έχω στο studio μόνο για tracking και μια δέυτερη γνώμη σε χροιές.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Ta γνωριζω ολα αυτα κ παντα σε ηχεια μιξαρω...απλα  οωπς ανεφερα θα λειπω αρκετες μερες για συναυλιες στην επαρχια και λογω φορτου δουλειας  λεω καποιες αχρηστες ωρες στο ξενοδοχειο...να τις εκμεταλλευτω...και θελω καποια καλα ακουστικα για αυτο τον λογο.....δενα θα ηθελα να δωσω επισης πανω απο 200 ευρω...εκτος αν προκειται για καποια....εξαιρετικη περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι προθυμος να δωσεις εως και 200Ε ριξε και μια ματια

στα  Sony MDR-7509.

Ειναι καταπληκτικα ακουστικα με παρα πολυ καλη αποδοση στερεοφωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα δώσω +1 στα Sennheiser HD650! Έχω τα HD600 και είναι απίστευτα, οπότε τα 650 θα είναι ακόμη καλύτερα. Θυμάμαι ότι κάποια εποχή υπήρχαν στο amazon σε φτηνή τιμή... Για τσέκαρε να δεις αν παίζουν ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AKG K-271 MKII & dry bread..... ;D

 

+1

 

+ BEYERDYNAMIC 880, τα προτιμώ από τα 770 γιατί είναι semi open

 

Αν και χρησιμοποιώ ακουστικά μόνο για editing και για καμιά δεύτερη γνώμη αυτά τα 2 ζευγάρια είναι τα αγαπημένα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ειχα και εγω στο μυαλο μου τα 880...

    Για τα σονυ διαβαζοντας διαφορα καταλαβα οτι χρωματιζουν τον ηχο...

        μεταξυ των akg 271,beyer 880,990 k 770...poia einai πιο ξεκουραστα για...πολυωρη εργασια?

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου