Προς το περιεχόμενο

Καλυτερα ακουστικα για μιξη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

AKG K-271 MKII & dry bread..... ;D

 

+δις ....Τα αγορασα πριν 10 μερες αντικαθιστοντας τα sennheizer HD 555 (δε με βολεψαν επειδη ειναι ημι-κλειστου τυπου)

Ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω ακουσει  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...ειχα και εγω στο μυαλο μου τα 880...

    Για τα σονυ διαβαζοντας διαφορα καταλαβα οτι χρωματιζουν τον ηχο...

       μεταξυ των akg 271,beyer 880,990 k 770...poia einai πιο ξεκουραστα για...πολυωρη εργασια?

   

 

Και τα 4 είναι αρκετά ξεκούραστα! Είναι από τα καλύτερα ακουστικά στην αγορά...

 

Ίσως μόνο να σκεφτείς το θέμα ανοιχτού/ημίκλειστου τύπου ή κλειστού. Μιας και έχεις και τα δύο στη λίστα σου.

Με τα κλειστού τύπου, ίσως ιδρώνουν τα αυτιά σου μετά από πολύ ώρα. Βέβαια τα βγάζεις για 5 λεπτά και είσαι οκ. Είναι,όμως, ιδανικά για μίξεις.

Με τα ανοιχτού δεν είναι και ότι καλύτερο για μίξεις. Αλλά είναι για πολύωρες ακροάσεις κυρίως για HiFi χρήση. Βέβαια, πολλοί κάνουν με επιτυχία, μίξεις με ανοιχτού τύπου...

 

Πάρε το λάπτοπ και πήγαινε να τα δοκιμάσεις! Το καλό είναι ότι βρίσκεσαι μεταξύ δύο εταιριών όποτε δεν θα χρειαστεί να πας σε πολλά μέρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως μόνο να σκεφτείς το θέμα ανοιχτού/ημίκλειστου τύπου ή κλειστού. Μιας και έχεις και τα δύο στη λίστα σου.

Με τα κλειστού τύπου, ίσως ιδρώνουν τα αυτιά σου μετά από πολύ ώρα. Βέβαια τα βγάζεις για 5 λεπτά και είσαι οκ. Είναι,όμως, ιδανικά για μίξεις.

Με τα ανοιχτού δεν είναι και ότι καλύτερο για μίξεις. Αλλά είναι για πολύωρες ακροάσεις κυρίως για HiFi χρήση. Βέβαια, πολλοί κάνουν με επιτυχία, μίξεις με ανοιχτού τύπου...

 

...ισχύει το ακριβώς αντίστροφο.

 

Σε ότι αφορά την μίξη αν και γενικά η χρήση των ακουστικών δεν είναι πολύ καλή ιδέα (παρά μόνο ίσως για έναν επιμέρους έλεγχο ειδικά σε ότι αφορά θορύβους κλπ), τα ακουστικά ανοικτού τύπου είναι σαφέστατα προτιμότερα καθώς προσφέρουν πολύ πιο ομαλή και ευρεία συχνοτική απόκριση και στερεοφωνική εικόνα....(αυτή είναι και η έννοια του HiFi που σε αυτή την περίπτωση είναι επιθυμητό  :))

 

Αντίστροφα τα ακουστικά κλειστού τύπου είναι σαφέστατα προστιμότερα σε περιβάλλον ηχογράφησης και ακόμη περισσότερο όταν αυτό είναι "κορεσμένο" από ηχητική πληροφορία καθώς προσφέρουν καλή απομόνωση, ικανοποιητικά level και focusing σε κρίσιμο συχνοτικά περιεχόμενο, εις βάρος βέβαια της ακρίβειας και της πιστότητας.

 

:)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι προσοχή!  ;D

 

Και, μου ακούγεται πολύ σωστό αυτό που λες....

 

Νικόδημε, τι έχεις να προτείνεις σε αυτά τα χρήματα? Ανοιχτού τύπου? Θα με ενδιέφερε και μένα να πάρω ένα σετάκι!

Έχω τα AKG271 και τα DT770 τα οποία τα χρησιμοποιώ κυρίως να γράφω κιθάρα πάνω από tracks των συμπαικτών μου. ;)

Αλλά ένα σετ ανοιχτού για μια δεύτερη γνώμη στη μίξη θα ήταν καλό να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....βασικά δεν ασχολούμαι πολύ με ακουστικά, οπότε ίσως η γνώμη μου να μην έχει και πολύ νόημα....

 

anyway, άκουσα πρόσφατα τα beyer 880 pro & 990 pro (ημιανοικτού και ανοικτού τύπου αντίστοιχα) και ομολογώ ότι ήταν πολύ καλά....το ένα μοντέλο κουβαλάει κάποια από τα κουσούρια του 770 (boomy & boxy με υπέρ του δέοντως έντονη παρουσία στα χαμηλά μεσαία - σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια)....νομίζω τα 880 ήταν...αλλά και τα 2 ήταν πολύ καλά...

 

 

Η AKG επίσης έχει αρκετά μοντέλα (για την ακρίβεια νομίζω πως για κάθε μοντέλο κλειστού τύπου έχει το αντίστοιχο ανοικτού ή ημιανοικτού τύπου...έχω την εντύπωση πω είναι τα αντίστοιχα μοντέλα με κατάληξη -2 πχ 272, 172 κλπ)

Προσωπικά βρίσκω τα AKG λίγο πιο λεπτομερή στα ψηλα και ψηλά μεσαία (ή αν το δεις αντίστροφα κάπως πιο αδύναμα στα χαμηλάμεσαία και χαμηλά  ;))

 

σαν γενικότερη εικόνα (κατασκευή, ήχος,άνεση κλπ) νομίζω ότι υπερτερούν τα beyer... εγώ πάλι προτιμώ γενικότερα τα AKG (βασικά με ενδιαφέρει να ταιριάζει η αίσθηση με την αίσθηση του ΟΛΟΥ μόνιτορινγκ συστήματος - άρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) .....άντε βγάλε συμπέρασμα τώρα  :) :)

 

 

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και 6-7 χρονιατα  AKG 270...και εχω δουλεψει σχεδον με ολους τους τυπους που αναφερθηκαν πριν...

 

Ενω εχω μονο καλα λογια να πω για τον ηχο τους (και το ποσο πιο "αληθινος" ειναι ειδικα σε σχεση με τα beyer) δεν θα ελεγα το ιδιο για την ανεση που προσφερουν μετα απο καποια ωρα.

 

Δυστυχως (ειδικα οταν εχei φθαρει εστω και λιγο τα προστατευτικο αφρωδεσ υλικο που εχουν μεσα τους) μετα απο μιση, το πολυ, ωρα γινονται πολυ κουραστικα στα αυτια (οχι την ακοη αλλα τα πτερυγια) και το κεφαλι.

Δεν εχω αγορασει αλλα, επειδη τα βαζω για ελαχιστη ωρα (ποτε πανω απο 30 δευτερολεπτα) αλλα αν ειχα σκοπο να τα χρησιμοποιω συνεχεια θα σκεφτομουν μια αλλη πιο ανετη λυση (την οποια τα beyer προσφερουν καθως ειναι πολυ ανετα)

 

Οποτε απλα σου λεω να βαλεις στην εξισωση και τον παραγοντα "ανεση"

 

ευχομαι να βοηθαει

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπημενο μου (και λιγοτερο 'κουραστικο' ) ζευγαρι απο αυτα που εχω ειναι τα Sennheiser HD 650. Προσωπικα νομιζω οτι εχουν ενα ψιλοθεματακι με το low mid response αλλα κατα τα τ'αλλα πολυ καλα  :)

 

Πολυ 'ζεστο' ηχο εχουν επισης και τα Beyerdynamic DT990. Ειναι λιγο πιο 'κουραστικα' στο φορεμα ομως. Δε ξερω αν υπαρχουν καλυτερα μοντελα απ' τα 990 γιατι τα εχω αρκετα χρονια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν αλλάζεις τα μαξιλαράκια?

 

Hello myster_maze

Αλλαξα και θα ξαναλλαξω, αλλα οπως ειπα ...τα πτερυγια πονανε ακομα και οταν εχεις καινουρια μαξιλαρακια ....

τωρα που το σκεφτομαι ισως εχω μεγαλα αυτια λολ

Οπως και να  εχει προσωπικα τα ακουστικα τα χρησιμοποιω ελαχιστα καθως δεν μιξαρω πια..οποτε δεν αγοραζω αλλα, γιατι απλα δεν θα μου "επιστρεψουν" την επενδυση (παρα το οτι δεν ειναι μεγαλη)

 

Σορρυ για το derail...

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου