Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στα ηχεία από την κάρτα ήχου.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τα φώτα σας λίγο παρακαλώ..

 

έχω την RME400 με την οποία έχω συνδέσει (με balanced PROEL) τα active event bass 20/20 v2 ηχεία μου... (Βγάζει έξοδο από XLR το ηχείο στα balanced line outputs 1&2 της RME).

 

Ένα από τα δύο ηχείο βγάζει ένα διαπεραστικό "σφύριγμα" πολύ χαμηλής έντασης αλλά πολύ εκνευριστικό (γιατί από τότε που το πήρα χαμπάρι όλο αυτό σκέφτομαι).. ΕΠίσης, όταν έχω ένα τυχαίο παράθυρο (από ένα folder ας πούμε) ανοιχτό στο desktop, και το κουνάω ή του αλλάζω το size με το Mouse, ακούω κάτι scratches (όχι μουσικά από DJ..  ;D) από το ίδιο ηχείο!!!

 

δοκίμασα να αλλάξω τα καλώδια στα δύο ηχεία αλλά πάλι το ίδιο...

Ο φόβος μου ήταν μην τα έχει παίξει το ηχείο αλλά παρατήρησα ότι μόλις έκλεισα την κάρτα ήχου, εξαφανίστηκε το "πρόβλημα"...

 

Το πρόβλημα συνεχίζει ακόμα κι αν συνδέσω τα ηχεία με άλλα outputs (3&4)...

 

Έχετε καμία ιδέα από τι μπορεί να προκαλείται αυτό και αν μπορεί να αντιμετωπιστεί...;

Γενικά τα μηχανήματά μου είναι σχεδόν αχρησιμοποίητα, το μόνο που μπορεί να τα έχει επηρρεάσει είναι η υγρασία στο υπόγειο (αν και τα σκέπαζα με χοντρά βαμβακερά σεντόνια όλο το χειμώνα).

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ.

setup: PC/windows 7/cubase artist6/rme400/

 

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα,

 

Αυτό που λες με το σφύριγμα σταματάει και αυτό όταν κλείνεις την κάρτα?

Επίσης όταν το έβαλες στο 3/4 το έκανε πάλι?

Αυτό μου ακούγετε πιο πολύ για κάποιο πρόβλημα του ηχείου. Μπορείς να στείλεις από κάποια άλλη πηγή για να δεις αν συνεχίζει να το κάνει?

 

Τώρα για τα scratches που λες ότι ακούγονται όταν κάνεις κάτι στο pc στο 90% των περιπτώσεων που έχω δει ήταν θέμα τροφοδοτικού του pc ή γείωσης του σπιτιού ή μια μίξη αυτών των 2.

Ένας γρήγορος τρόπος να δεις αν φταίει η γείωση είναι να βάλεις λίγη ταινία στο ακροφύσιο του ρεύματος και να καλύψεις την γείωση. Βέβαια μην το αφήσεις έτσι καθώς είναι επικίνδυνο να κάψεις τίποτα αλλά για μια δοκιμή δεν θα πάθει τίποτα. Επίσης υποθέτω ότι μιλάμε για desktop γιατί αν είναι laptop μπορείς να δοκιμάσεις και μόνο με την μπαταρία για να δεις αν θα συνεχίσει το πρόβλημα...

Δεν αποκλείεται βέβαια και ο βόμβος που ακούς από το ένα ηχείο να οφείλετε και αυτό στα ρεύματα...

Η λύση συνήθως είναι αλλαγή τροφοδοτικού ή/και αγορά ups/σταθεροποιητή τάσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ΕΠίσης, όταν έχω ένα τυχαίο παράθυρο (από ένα folder ας πούμε) ανοιχτό στο desktop, και το κουνάω ή του αλλάζω το size με το Mouse, ακούω κάτι scratches (όχι μουσικά από DJ..  ;D) από το ίδιο ηχείο!!!

 

 

 

Είχα παρεμφερές θέμα - ευτυχώς που έγραψες το παραπάνω. Το πρόβλημα είναι είτε στνη κάρτα γραφικών (αν εχεις και PCI και onboard δοκίμασε να δοκιμάσεις και τις δύο απενεργοποιώντας κάθε φορά την άλλη και βεβαιώσου ότι η pci ειναι καλά κουμπωμένη - επίσης ότι μόνο μία κάρτα είναι ενεργοποιημένη) είτε κάποιο ground loop που ενισχύει θόρυβο του υπολογιστή(όπως πχ από μοντεμ, μαδερμπορντ κτλ(. Γενικά βεβαιώσου ότι όλα είναι στην ίδια πριζα, και προσπάθησε να αποσυνδέσεις όσες συσκευες μπορείς για να τσεκάρεις τι μπορεί να προκαλέι το πρόβλημα. Επίσης δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις το φάκελο με σβηστή την οθόνη, αν και με lcd δεν παίζει να είναι εκει το προβλημα.

 

όΤαν λέω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών δεν εννοώ ότι ειναι χαλασμενη και πρέπει να την αλλαξεις, αλλά να σιγουρευτείς ότι είναι καλά κουμπωμένη και ότι λειτουργεί όπως πρέπει.

 

Πάντως πιστεύω ότι ο χαμηοσυχνος θόρυβος που περιγράφεις δεν οφείλετε στην κάρτα γραφικων. Τα χρατσα χρουτσα οταν ανοιγοκλείνεις φακέλους ακούγονται και απο τα δυο ηχεία ή μόνο απο αυτό που ακους και το βουητό?

 

 

δοκίμασα να αλλάξω τα καλώδια στα δύο ηχεία αλλά πάλι το ίδιο...

 

 

 

 

 

Αν αντιστρέψεις τα ηχεία στα outputs της κάρτας γραφικών τι γίνεται? Αν ο θόρυβος συνεχίζει από το ίδιο ηχείο, διαφέρει σε τίποτα το ηχείο αυτό από το άλλο (πχ το ένα παιρνει τροφοδοσία  κατευθείαν από την πρίζα ενώ το άλλο εμμέσως από το πρώτο ηχείο?)

 

Καλή τύχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ένας γρήγορος τρόπος να δεις αν φταίει η γείωση είναι να βάλεις λίγη ταινία στο ακροφύσιο του ρεύματος και να καλύψεις την γείωση. Βέβαια μην το αφήσεις έτσι καθώς είναι επικίνδυνο να κάψεις τίποτα αλλά για μια δοκιμή δεν θα πάθει τίποτα.

 

ΜΗΝ το κάνεις αυτό ΟΥΤΕ για πλάκα, ΟΥΤΕ για 5 δευτερόλεπτα... υπάρχει περίπτωση να σε χτυπήσει το ρεύμα και αν σε χτυπήσει και δεν υπάρχει γείωση πιθανότατα μένεις στον τόπο...

 

 

Παιδιά σπαστικός ο θόρυβος αλλά μη σκοτωθούμε κιόλας, υπάρχουν πολλά πράματα να τεστάρουμε πριν αρχίσουμε το κορώνα γράμματα...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ το κάνεις αυτό ΟΥΤΕ για πλάκα, ΟΥΤΕ για 5 δευτερόλεπτα... υπάρχει περίπτωση να σε χτυπήσει το ρεύμα και αν σε χτυπήσει και δεν υπάρχει γείωση πιθανότατα μένεις στον τόπο...

 

 

Παιδιά σπαστικός ο θόρυβος αλλά μη σκοτωθούμε κιόλας, υπάρχουν πολλά πράματα να τεστάρουμε πριν αρχίσουμε το κορώνα γράμματα...

 

+1000 ποτέ δεν πειράζουμε την γείωση ουτε για 1 δευτερόλεπτο !... πάντως, το πρόβλημα σου ειναι οντως θέμα γείωσης της ηλ. εγκατάστασης.

ειχα το ιδιο πρόβλημα επι ποσο καιρό και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη... τελικά με το behringer HD400  αξίας 30 ευρώ λύθηκε το πρόβλημα!!!

εχω την εντύπωση ότι και με ενα απλο DI θα έχεις αποτέλεσμα.

Τέλος κάποιος φιλος μου ειχε πει οτι το ελυσε και με κατι ποιο απλο, ενα καλωδιο που η μια ακρη ειναι balanced και η αλλη Unbalanced ( δεν το δοκιμασα ομως για να εσω αποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος κάποιος φιλος μου ειχε πει οτι το ελυσε και με κατι ποιο απλο, ενα καλωδιο που η μια ακρη ειναι balanced και η αλλη Unbalanced ( δεν το δοκιμασα ομως για να εσω αποψη)

 

 

Σωστός ο Παντέλος ( ;D), DI είναι η λύση στις περισσότερες περιπτώσεις :)

 

Το 2ο με το καλώδιο πρέπει να είναι αυτή η πατέντα που κόβεις το ένα καλωδιάκι της γείωσης στη μία μεριά..  άλλα δεν αξίζει γιατι με 30 ευρω λύνεται όπως είπες... απλώς πρέπει να εντοπίσεις που ακριβώς είναι.. αυτό θέλει μεθοδικότητα και υπομονή (ίσως να χεις και παραπάνω από ενα ground loops αλλά μη μασας :) )

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δείτε πόσες συσκευές κυκλοφορούν με κατανάλωση πολύ μεγαλύτερη από έναν υπολογιστή και δεν χρησιμοποιούν καν γείωση και αν δείτε σε πόσα σπίτια η γείωση απλά δεν υπάρχει ή είναι ενωμένη με το ουδέτερο θα καταλάβετε ότι αυτό που πρότεινα ναι μεν σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο αλλά σίγουρα δεν παίζει και την ζωή του κορώνα γράμματα... Αν τώρα μέσα στο pc σου έχεις κομμένα γυμνά καλώδια που ακουμπάνε στο σασί τότε μην το δοκιμάσεις... Επίσης αν το τροφοδοτικό σου είναι αγορασμένο πριν το 1999 και δεν έχει όλες τις απαραίτητες προστασίες από υπερτάσεις κτλ πάλι μην το δοκιμάσεις...

 

Το di επίσης μπορεί να λύσει το πρόβλημα του βόμβου αλλά για τα scratch που κάνει με τους φακέλους δύσκολα να λυθούν με di...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το di επίσης μπορεί να λύσει το πρόβλημα του βόμβου αλλά για τα scratch που κάνει με τους φακέλους δύσκολα να λυθούν με di...

 

 

νομίζω ότι έχεις δίκιο σ αυτό... ground loops μπορουν να εμφαιστούν οπουδήποτε ακόμη και πάνω στην μητρική και σε συνδέσεις της με άλλες καρτες...

 

Για τη γείωση οσο και να λες δεν παιζει κτλ δεν παυει να είναι ρίσκο και δεν συνίσταται.. για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω αλλά και να ισχυει προφανως κακώς ισχύει και δεν πρεπει να λειτουργεί υπερ του να παιζουμε με γειώσεις και ρευματα...

 

Για υπολογιστες πάντως υπάρχουν κάτι galvanically isolated usb συσκευες που κάνουν αυτό που κάνει το di αλλά για usb... μπορεί να λύσει φαντάζομαι πολλά προβλήματα με εξωτερικές κάρτες ήχου αλλά 1. ειναι πανάκριβα (ή μάλλον υπερτιμημένα) 2. δεν τα βρίσκεις

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα κυκλοφορούν τέτοιου είδους συσκευές χωρις γείωση ... μακριά όμως ! και επισης επειδη ποτε δεν ειμαστε σιγουροι για το ρευμα καλο ειναι να μην μπαίνουμε σε τετοιες διαδικασίες και ποιος λεει οτι το δοκίμασες λυθηκε το προβλημα και λες... ααα τελεια μου δουλευει ετσι και το αφηνεις... τοτε τι γινεται !

 

παντως ολα αυτα με τα σκρατς και μαλιστα οταν κανεις ακομη και σκρολ στον εξπλορερ να ακους αυτο τον θορυβο οντως ειναι σπαστικο... τα ειχα ολα αυτα τα προβληματα...

η λυση ειναι οπως προειπα !

Behringer HD400 Hum Destroyer ( αν και με την behringer ποτε δεν την ειχα σε εκτίμηση αυτο το εργαλειακι ειναι 100% λειτουργικο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου