Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στα ηχεία από την κάρτα ήχου.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το συνεχές σφύριγμα, συνήθως υψηλής συχνότητας, είναι κατά πάσα πιθανότητα από τον σκληρό δίσκο. Γενικά ένα PC να ξέρεις έχει πάρα πολλές συσκευές και εξαρτήματα που μπορεί να προκαλούν θόρυβο, ιδιαίτερα οι ανεμιστήρες και ο δίσκος, που στην ουσία είναι ηλεκτρικά μοτέρ που λειτουργούν συνεχώς. Είχα το ίδιο πρόβλημα και κατά μεγάλο μέρος λύθηκε με την αντικατάσταση των καλωδίων από unbalanced σε balanced. Επίσης, άλλοι "ένοχοι" στην περίπτωσή μου ήταν:

 

1) Οι διαφορετικές πρίζες. Πήρα τελικά ένα μεγάλο πολύπριζο 10 θέσεων με προστασία τόσο για τις τροφοδοσίες, όσο και για τα καλώδια τηλεφώνου και δικτύου. Τώρα όλες οι συσκευές είναι συνδεδεμένες στην ίδια πρίζα και γείωση (PC, router, εξωτερικό module της κάρτας ήχου, οθόνη, ηχεία monitor, ενισχυτής hifi κλπ).

 

2) Η κάρτα ήχου (E-MU 1616M) επικοινωνεί με το εξωτερικό module (Microdock M) με ένα καλώδιο EDI (στην ουσία είναι ένα καλώδιο δικτύου με πολύ καλή θωράκιση). Παρατήρησα ότι εάν το βύσμα δεν "κάθεται" καλά σε κάποια από τις δύο άκρες, επιβαρύνει το θόρυβο.

 

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να αποφύγει κανείς τον ηλεκτρικό θόρυβο από έναν υπολογιστή. Όπως είπα είναι πολλά τα εξαρτήματα που τον προκαλούν και πάρα πολλά τα σημεία επαφής των διαφόρων καρτών με το κουτί που μπορεί να προκαλούν κάποιο πρόβλημα στη γείωση.

 

Η πρότασή μου είναι:

 

1) Πάρε ένα καλό πολύπριζο, ιδανικά με κάποια εξομάλυνση τάσης. Βάλε όλες τις συσκευές εκεί.

 

2) Όπου μπορείς βάλε balanced καλώδια. Ένα unbalanced καλώδιο σε όλη τη διαδρομή συνήθως ακυρώνει τα οφέλη.

 

3) Εάν έχεις τη γνώση και την όρεξη, λύσε το PC και ξανασυναρμολόγησέ το, προσέχοντας να είναι όλες οι συσκευές (και ειδικά η μητρική) καλά βιδωμένες όπου χρειάζεται. Κάθε επαφή με το κουτί του υπολογιστή είναι στην ουσία και ένα σημείο γείωσης.

 

4) Εάν έχεις κάποιο πολύ φθηνό τροφοδοτικό στο PC άλλαξέ το. Θα βοηθήσει και στο θέμα του θορύβου, αλλά θα είσαι και πιο σίγουρος ότι δεν θα πάθει ζημιά ο εξοπλισμός σου. Τα φτηνά τροφοδοτικά στα PC είναι πηγή πολλών προβλημάτων...

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Αυτό που λες με το σφύριγμα σταματάει και αυτό όταν κλείνεις την κάρτα?

Επίσης όταν το έβαλες στο 3/4 το έκανε πάλι?

Αυτό μου ακούγετε πιο πολύ για κάποιο πρόβλημα του ηχείου. Μπορείς να στείλεις από κάποια άλλη πηγή για να δεις αν συνεχίζει να το κάνει? 

 

Ναι, με το που κλείνω την κάρτα ήχου σταματάει το σφύριγμα…

Ναι συνέχισε και όταν το σύνδεσα στο 3/4..

Του ηχείου λες να είναι το πρόβλημα ε..; 

πάντως να πω ότι η κάρτα είναι εξωτερική (RME400 Fireface) και συνδέεται με το pC με Firewire καλώδιο.. Τα καλώδια που συνδέω τα ηχεία με κάρτα είναι balanced.

 

Είχα παρεμφερές θέμα - ευτυχώς που έγραψες το παραπάνω. Το πρόβλημα είναι είτε στνη κάρτα γραφικών (αν εχεις και PCI και onboard δοκίμασε να δοκιμάσεις και τις δύο απενεργοποιώντας κάθε φορά την άλλη και βεβαιώσου ότι η pci ειναι καλά κουμπωμένη - επίσης ότι μόνο μία κάρτα είναι ενεργοποιημένη) είτε κάποιο ground loop που ενισχύει θόρυβο του υπολογιστή(όπως πχ από μοντεμ, μαδερμπορντ κτλ(. Γενικά βεβαιώσου ότι όλα είναι στην ίδια πριζα, και προσπάθησε να αποσυνδέσεις όσες συσκευες μπορείς για να τσεκάρεις τι μπορεί να προκαλέι το πρόβλημα. Επίσης δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις το φάκελο με σβηστή την οθόνη, αν και με lcd δεν παίζει να είναι εκει το προβλημα.

όΤαν λέω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών δεν εννοώ ότι ειναι χαλασμενη και πρέπει να την αλλαξεις, αλλά να σιγουρευτείς ότι είναι καλά κουμπωμένη και ότι λειτουργεί όπως πρέπει.

Πάντως πιστεύω ότι ο χαμηοσυχνος θόρυβος που περιγράφεις δεν οφείλετε στην κάρτα γραφικων. Τα χρατσα χρουτσα οταν ανοιγοκλείνεις φακέλους ακούγονται και απο τα δυο ηχεία ή μόνο απο αυτό που ακους και το βουητό?

Αν αντιστρέψεις τα ηχεία στα outputs της κάρτας γραφικών τι γίνεται? Αν ο θόρυβος συνεχίζει από το ίδιο ηχείο, διαφέρει σε τίποτα το ηχείο αυτό από το άλλο (πχ το ένα παιρνει τροφοδοσία  κατευθείαν από την πρίζα ενώ το άλλο εμμέσως από το πρώτο ηχείο?)

Καλή τύχη :)

Τα χράτσα χρούτσα ακούγονται μόνο από το προβληματικό ηχείο, αυτό δηλαδή που κάνει και το σφύριγμα… η αλήθεια είναι ότι τα ηχεία παίρνουν ρεύμα από διαφορετικές πρίζες..

Ναι , αν αντιστρέψω τα καλώδια των ηχείων πάλι από το ίδιο ηχείο έχω το πρόβλημα.

Θα τσεκάρω πρώτα να τα βάλω στο ίδιο πολύμπριζο και μετά θα δω αυτό με την κάρτα γραφικών.

 

παντως ολα αυτα με τα σκρατς και μαλιστα οταν κανεις ακομη και σκρολ στον εξπλορερ να ακους αυτο τον θορυβο οντως ειναι σπαστικο... τα ειχα ολα αυτα τα προβληματα...

η λυση ειναι οπως προειπα !

Behringer HD400 Hum Destroyer ( αν και με την behringer ποτε δεν την ειχα σε εκτίμηση αυτο το εργαλειακι ειναι 100% λειτουργικο)

Θα το τσεκάρω κι αυτό thanks!

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα και κατά μεγάλο μέρος λύθηκε με την αντικατάσταση των καλωδίων από unbalanced σε balanced. Επίσης, άλλοι "ένοχοι" στην περίπτωσή μου ήταν:

1) Οι διαφορετικές πρίζες. Πήρα τελικά ένα μεγάλο πολύπριζο 10 θέσεων με προστασία τόσο για τις τροφοδοσίες, όσο και για τα καλώδια τηλεφώνου και δικτύου. Τώρα όλες οι συσκευές είναι συνδεδεμένες στην ίδια πρίζα και γείωση (PC, router, εξωτερικό module της κάρτας ήχου, οθόνη, ηχεία monitor, ενισχυτής hifi κλπ).

2) Η κάρτα ήχου (E-MU 1616M) επικοινωνεί με το εξωτερικό module (Microdock M) με ένα καλώδιο EDI (στην ουσία είναι ένα καλώδιο δικτύου με πολύ καλή θωράκιση). Παρατήρησα ότι εάν το βύσμα δεν "κάθεται" καλά σε κάποια από τις δύο άκρες, επιβαρύνει το θόρυβο.

Η πρότασή μου είναι:

1) Πάρε ένα καλό πολύπριζο, ιδανικά με κάποια εξομάλυνση τάσης. Βάλε όλες τις συσκευές εκεί.

2) Όπου μπορείς βάλε balanced καλώδια. Ένα unbalanced καλώδιο σε όλη τη διαδρομή συνήθως ακυρώνει τα οφέλη.

3) Εάν έχεις τη γνώση και την όρεξη, λύσε το PC και ξανασυναρμολόγησέ το, προσέχοντας να είναι όλες οι συσκευές (και ειδικά η μητρική) καλά βιδωμένες όπου χρειάζεται. Κάθε επαφή με το κουτί του υπολογιστή είναι στην ουσία και ένα σημείο γείωσης.

4) Εάν έχεις κάποιο πολύ φθηνό τροφοδοτικό στο PC άλλαξέ το. Θα βοηθήσει και στο θέμα του θορύβου, αλλά θα είσαι και πιο σίγουρος ότι δεν θα πάθει ζημιά ο εξοπλισμός σου. Τα φτηνά τροφοδοτικά στα PC είναι πηγή πολλών προβλημάτων...

Τα καλώδια είναι balanced, το τροφοδοτικό είναι πολύ καλής ποιότητας, ελπίζω να μην είναι αυτό…

Τα ηχεία όπως είπα και πριν τα έχω σε διαφορετικές πρίζες.. Είναι το πρώτο πράγμα που θα διορθώσω σήμερα.

Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα το ηχείο και η κάρτα ήχου γιατί τα είχα χρυσοπληρώσει και είναι σχεδόν καινούρια…

 

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Θα δω τι αποτελέσματα θα έχω με όσα μου είπατε και θα επανέρθω!

 

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι τα ηχεία παίρνουν ρεύμα από διαφορετικές πρίζες..

 

 

Κατά πάσα πιθανότητα αν διορθώσεις αυτό όταν επανέλθεις θα μας πεις ότι έχεις λύσει το πρόβλημα σου :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν πρόλαβα να πειραματιστώ και πολύ χθες... απλά έβαλα και τα 2 ηχεια σε ένα πολύμπριζο (με σταθεροποιητή τάσης κ.α.) μαζί με όλο το PC.. και πάλι τα ίδια... σύνδεσα και το ηχείο σε ότι output είχα και πάλι τζίφος....

 

Φυσικά δεν ήταν ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο ίδιο πολύμπριζο.. πχ ρουτερ και κάτι άλλα ηχειάκια ήταν σε αλλες πρίζες... θα δοκιμάσω να τα βγάλω αυτά εντελώς σήμερα να δω τι γίνεται...

 

Τώρα αν πάλι δεν καταφέρω τίποτα φαντάζομαι θα πρέπει να ξεμοντάρω όλο το pc....?  :( :(

 

Να ρωτήσω κάτι για να το ξεκαθαρίσω λίγο στο μυαλό μου...

 

1_το "χρατσα χρούτσα" που κάνει το ηχείο όταν κουνάω με το mouse οτιδήποτε στο desktop γίνεται από ground loops... και το πρόβλημα βρίσκεται στο pc το ίδιο ή τα ηλεκτρικά του σπιτιου?? (καινούριο σπίτι ρε πούστη μου και με ενισχυμένες γραμμές...). Τώρα το πολύ σιγανό σφύριγμα πηγάζει από το ίδιο μέρος??

 

Θα ξαναδοκιμάσω σήμερα τις πρίζες και ίσως το εσωτερικό του PC και αν δεν βγάλω άκρη θα δοκιμάσω:

 

1_να αλλάξω πυκνωτή στο ηχείο

2_το Behringer MicroHD HD400 hum destroyer

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπαίνεις σε καμια απο τις παραπάνω διαδικασίες !

καθως περιγράφεις τα προβλήματα ειναι σαν να βλέπω εμενα πριν μήνες ψάχνοντας και ψάχνοντας !

ακριβώς ...μα ακριβώς όπως τα λες... με πολυμπριζα ,πριζες και τα σχετικά, μόνο το HD400 Hum Destroyer θα σε σώσει ! αν εισαι απο Θεσσαλονίκη στείλε μου ενα πμ να σου φερω το δικο μου, να το δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπαίνεις σε καμια απο τις παραπάνω διαδικασίες !

καθως περιγράφεις τα προβλήματα ειναι σαν να βλέπω εμενα πριν μήνες ψάχνοντας και ψάχνοντας !

ακριβώς ...μα ακριβώς όπως τα λες... με πολυμπριζα ,πριζες και τα σχετικά, μόνο το HD400 Hum Destroyer θα σε σώσει ! αν εισαι απο Θεσσαλονίκη στείλε μου ενα πμ να σου φερω το δικο μου, να το δοκιμασεις.

 

όχι Αθήνα είμαι...

να σου πω, πες μου με 2 λόγια σε παρακαλώ πως το συνδέω αυτό το πράγμα (καθότι άσχετος), μήπως πεταχτώ και το πάρω σήμερα (αν το βρω).

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτε το ιδιαιτερο, εχει 2 input και 2 output. Απο την καρτα στο in του HUM και απο το out του  HUM στα monitor.

το ειχα παρει απο το http://www.djshop.gr/ αλλα δεν βλέπω να το εχει τώρα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτε το ιδιαιτερο, εχει 2 input και 2 output. Απο την καρτα στο in του HUM και απο το out του  HUM στα monitor.

το ειχα παρει απο το http://www.djshop.gr/ αλλα δεν βλέπω να το εχει τώρα !

 

 

OK! thanks!!!  ;)

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου