Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στα ηχεία από την κάρτα ήχου.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι οτι το σνομπαρω αλλα επειδη η συγκεκριμενη μαρκα συνηθως γ@μ@ει και το σημα, εχεις παρατηρησει κατι τετοιο;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην μπαίνεις σε καμια απο τις παραπάνω διαδικασίες !

καθως περιγράφεις τα προβλήματα ειναι σαν να βλέπω εμενα πριν μήνες ψάχνοντας και ψάχνοντας !

ακριβώς ...μα ακριβώς όπως τα λες... με πολυμπριζα ,πριζες και τα σχετικά, μόνο το HD400 Hum Destroyer θα σε σώσει ! αν εισαι απο Θεσσαλονίκη στείλε μου ενα πμ να σου φερω το δικο μου, να το δοκιμασεις.

 

Καμμιά φορά χαίρεσαι να χεις τέτοιους συμφορουμίτες :)

 

Διευκρίνηση: όταν λέμε ίδιο πολύμπριζο βασικά εννοούμαι στην ίδιο μπρίζα ώστε να υπάρχει κοινή γείωση για όλες τις συσκευές. Μπορεις δηλαδή αν δεν χωράνε όλες οι πρίζες σε ένα να ενώσεις δύο μαζι σε αλυσίδα, δηλ το πρώτο κανονικά στον τοίχο και το δευτερο σε κάποια θέση του πρώτου :) Εκεί πρέπει να βάλεις μόνο τις συσκευές που συνδέονται με φυσικό τρόπο στο pc. Επίσης αποσύνδεσε συσκευές (και απο το πισι αλλα ΚΑΙ από τη μπρίζα) που δεν είναι άμεσα απαραίτητες πχ εκτυπωτές, το να, τ αλλο και φέρε το pc στα απολύτως απαραίτητα. (και μην υποτιμάς καμμία συσκευή!)

 

Αυτό για τον υπολογιστή ειναι κοινός τόπος στα περισσότερα μηχανήματα, απλώς δες αν η κάρτα γραφικών πατάει καλά. Επίσης κοίτα το κουτί να είναι κλειστό με όλες τις βίδες τοποθετημένες καθώς και εκεί ακόμη παραδόξως παίζει αν θυμάμαι καλά να δημιουργείς θέμα. Πάντως το θέμα με το πισι, όπως προείπε και ο fixer νομίζω σηκώνει πολύ συζήτηση γενικά καθώς υπάρχουν τρελές εστίες θορύβου.

 

Γενικά δοκίμασε από το ευκολότερο στο δυσκολότερο αλλά μην κάνεις τπτ παρεμβατικές κινίσεις που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά (αυτό με τον πυκνωτή που λες δεν το πιασα). Καλό είναι επί της ευκαιρίας να αποκτήσεις λίγο εμπειρία επι του θέματος γιατί ειναι αρκετά tricky.

 

Και balanced καλώδια όπως είπε ο fixxer πάλι όπου γίνεται MUST

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι το σνομπαρω αλλα επειδη η συγκεκριμενη μαρκα συνηθως γ@μ@ει και το σημα, εχεις παρατηρησει κατι τετοιο;

 

οπως ειπα σε προηγούμενο μου ποστ και εγω δεν τα παω καλα με την behringer και γενικός προτιμώ οτιδήποτε αλλο εκτός απο behringer, μεχρι και σε κονσόλα behringer άκουσα θόρυβο ! ! ! !

αλλα το συγκεκριμένο μαραφέτι μου έκανε δουλειά, τωρα, το αν υπάρχει αλλοίωση... προφανώς και θα υπαρχει, μιας και περνα απο κύκλωμα, αλλα εγω δεν παρατήρησα κατι με το αυτί, ισως αν περάσει μεσα απο καποιο σύστημα μέτρησης να δειξει κατι... παρολαυτα δεν εχω δει-ακούσει κανένα πρόβλημα, ισα ισα λύθηκαν ολα τα βλακώδες παράσιτα...

 

Παντως καταλαβαίνω πλήρως τον συμφοριμιτη... !  :D

ειναι πολυ σπαστικό να κουνας το ποντίκι και να ακους περίεργους ηχους απο το μόνιτορ... ή να εισαι στο DAW να κουνας ποντίκι να ακους παράσιτα, να κανεις mixdown να σταματάνε και μολις τελειώσει η διαδικασία άντε πάλι ! μέχρι και όταν έκανα scroll στον chrome-firefox-iexplorer είχα θεμα ! ! !

 

Η πλάκα ειναι οτι και εγω μόνο απο το ενα μόνιτορ ειχα θέμα δοκιμασα ολους τους συνδιασμους καλωδιων πριζων πολυπριζων κτλ. αλλα τα παρασιτα παρεμεναν ! και ειχα-εχω και πολυπριζο ασφαλειας και UPS στο κυκλωμα !

 

edit: και εδω υπαρχει και μια ακόμη συζητηση για το μαραφετακι αλλα για διαφορετική χρηση αλλα για το ιδιο αποτέλεσμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173726.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ειχα σε Yamaha HS50M καινούρια δεν πηγε το μυαλο μου να εχει κάποιον ελαττωματικό πυκνωτή και πηγα κατευθειαν σε αυτη την λυση, επειτα απο πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου