Προς το περιεχόμενο

Jackson SL2H USA Soloist vs ESP LTD JH-600 Jeff Hanneman Signature


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σχέση έχει ο συνδυασμός μαγνητών με το playability,φίλε μου;

Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις. :)

;D  ;D  ;D

''Ευελιξία'' ήθελα να γράψω στην τελευταία πρόταση!Ένα μυαλό το΄χω  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου και απο μενα φιλε. Ενας πολυ καλος μου φιλος εχει τη συγκεκριμενη jackson που αναφερεις οποτε εχω ασχοληθει παρα πολυ μαζι της.

 

Αυτο στο οποιο συμφωνουμε κ οι δυο, ειναι το οτι ειναι ενα αδιαμφισβητητα καλο οργανο το οποιο ομως ειναι overpriced. Ξεκαθαρα.

 

Εχω παιξει με φθηνοτερες esp οι οποιες μ αρεσαν πολυ περσσοτερο και στο "πιασιμο" αλλα και στον ηχο, ειδικα για τα πραγματα που θελεις να παιξεις.

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο στο οποιο συμφωνουμε κ οι δυο, ειναι το οτι ειναι ενα αδιαμφισβητητα καλο οργανο το οποιο ομως ειναι overpriced. Ξεκαθαρα.

.

 

Γιατι την θεωρεις overpriced ... Που θεωρεις οτι θα επρεπε να ειναι καλυτερη για να αξιζει τα λεφτα της ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα  :).Απλά προσωπικά δε θεωρώ οτι η ακριβή σου κιθάρα πρέπει να είναι η δεύτερη.Έχεις απόλυτο δίκιο οτι στο playability δεν έχουν τόσο διαφορά μία κιθάρα του χιλιάρικου με μία του 3χίλιαρου όσο τα χρηματά τους.Απλά πιστεύω οτι την κιθάρα και να την λιώσεις δε παθαίνει τίποτα, ίσα ίσα.Όταν είπα να την ''μάθεις'' τη κιθάρα, ενοούσα το ''κάθε'' όργανο που έχει συγκεκριμένο ύφος και προσωπικότητα και συγκεκριμένες δυνατότητες σε σχέση με αυτά, όχι οτι μία φτηνότερη δεν είναι ευέλικτη.Και εγώ επίσης μόνο για θέμα ήχου θα ξανάπαιρνα τόσο ακριβή.Βέβαια στις συγκεκριμένες που ρώτησε ο φίλος οι συνδιασμοί των seymour duncan με των emg νομίζω οτι έχουν πολύ μεγάλη διαφορά και στο playability με πολύ καλύτερη τη jackson.

 

Τα ταστα άμα στα αλλάξει η jackson θα παραμένει Jackson όμως και απλα θα προτιμουσα να το διατηρησω αυτο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. δεν λέω να την παίζεις κάθε γιορτή και επέτειο αλλα να κανεις την εργασία σου κυρίως με μια δεύτερη.ετσι και αλλιώς δεν νομίζω κάποιος που παίζει μόνο με μια κιθάρα την μαθαίνει καλα.μην ξεχναμε οτι παραπολλοι παίχτες  εχουν πανω απο μια.το μανίκι στις USA είναι πολύ άνετο και γρήγορο και έχει γίνει μοναδική δουλειά για να πιστέψω οτι θα το έκανε και ένας τοπικός μάστορας και χωρίς να πληρώσω πολλά.νομιζω οτι ειναι το κορυφαιο κοματι τησ κιθάρας  που την ξεχωρίζει  ελπιζω να με κατάλαβες καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι την θεωρεις overpriced ... Που θεωρεις οτι θα επρεπε να ειναι καλυτερη για να αξιζει τα λεφτα της ?

 

 

Δε θεωρω οτι της λειπει κατι. Λεω οτι ειναι overpriced επειδη οπως ειπα καποια οργανα που ειναι πιο φθηνα συγκριτικα,  μου φανηκαν το ιδιο καλα κατασκευαστικα και προσωπικα μου αρεσαν πιο πολυ ηχητικα οταν τα ακουσα στους ιδιους ενισχυτες, με τις ιδιες ρυθμισεις. Τωρα οσον αφορα το playability, εκει παιζει το προσωπικο γουστο αλλα και το πως εχει συνηθισει ο καθενας.

Δεν ξερω αν σε καλυψα...???

 

 

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταστα άμα στα αλλάξει η jackson θα παραμένει Jackson όμως και απλα θα προτιμουσα να το διατηρησω αυτο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. δεν λέω να την παίζεις κάθε γιορτή και επέτειο αλλα να κανεις την εργασία σου κυρίως με μια δεύτερη.ετσι και αλλιώς δεν νομίζω κάποιος που παίζει μόνο με μια κιθάρα την μαθαίνει καλα.μην ξεχναμε οτι παραπολλοι παίχτες  εχουν πανω απο μια.το μανίκι στις USA είναι πολύ άνετο και γρήγορο και έχει γίνει μοναδική δουλειά για να πιστέψω οτι θα το έκανε και ένας τοπικός μάστορας και χωρίς να πληρώσω πολλά.νομιζω οτι ειναι το κορυφαιο κοματι τησ κιθάρας  που την ξεχωρίζει  ελπιζω να με κατάλαβες καλύτερα.

Πιστεύω οτι κάποιος που παίζει με μία κιθάρα δε τη μαθαίνει καλά αλλά κάποιος που ασχολείται με τη κιθάρα τη μαθαίνει με το καιρό όλο και καλύτερα.Αλλάζοντας τάστα όταν και αν φαγωθούν και βάζοντας παρόμοια δε θα αλλάξει η αίσθηση που σου δίνει γενικά το μανίκι.Μου έχει αλλάξει φίλος-τεχνικός (γνωστός στην αθήνα) 2-3 φορές (σε διάφορα όργανα) με άριστα αποτελέσματα και χωρίς τρελό κόστας.Και εγώ 4 έχω αυτή τη στιγμή αλλά σαν τη βασική μου κιθάρα δε με βολεύει καμία.Θες επειδή παίζω περισσότερο, θες επειδή μου έκατσε απο την αρχή καλύτερα ψυχολογικά...δεν έχει τόσο σημασία.Απλά διαφωνούμε στο συγκεκριμένο.

Νομίζω οτι το σκίσαμε λίγο το θρέντ του παιδιού  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρω οτι της λειπει κατι. Λεω οτι ειναι overpriced επειδη οπως ειπα καποια οργανα που ειναι πιο φθηνα συγκριτικα,  μου φανηκαν το ιδιο καλα κατασκευαστικα και προσωπικα μου αρεσαν πιο πολυ ηχητικα οταν τα ακουσα στους ιδιους ενισχυτες, με τις ιδιες ρυθμισεις. Τωρα οσον αφορα το playability, εκει παιζει το προσωπικο γουστο αλλα και το πως εχει συνηθισει ο καθενας.

Δεν ξερω αν σε καλυψα...???

 

 

 

Εντάξει δεν υπάρχει διαφωνία απλα οταν έχεις ενα όργανο τόσο ποιοτικό που ενώ το έχεις έξω απο την θήκη μόνιμα , και δεν χάνει το κουρδισμα της ούτε στο ελάχιστο παρά το ξεσκισμα του τρεμολου , αυτό δεν το παίρνεις εύκολα απο φθηνό όργανο . Και δεν μιλάμε για την σταθερότητα του τρεμολου , αλλα για το ότι το μανίκι εδώ και ενα χρόνο που έχω σεταρει την κιθάρα δεν εχει κουνηθεί ούτε λίγο και  δεν εχει χρειαστεί να την κουρδιζω καθόλου παρόλο που παίζω συχνά , και είμαι και πολυ σχολαστικος στο θέμα του απόλυτου κουρδισματα . Έχω και άλλες ακριβές κιθάρες αλλα τόση σταθερότητα δεν την έχω ξαναδεί απο καμία κιθάρα . Αυτό ας πούμε είναι ενα χαρακτηριστικό που κάνει την διάφορα κατα την άποψη μου ...

 

Ενα επι πλέον χαρακτηριστικό που κάνει την διάφορα είναι το γεγονός ότι η συγκεκριμένη τζακσον εχει τόσο καλη ταστοδουλεια που μπορείς να φέρεις τις χορδές χαρακα σχεδόν να ακουμπάνε τα ταστα και πάραυτα η κιθάρα να μην τασταρει . Αυτό Οκ είναι και θέμα του πόσο καλο σετ απ θα γινει . Η συγκεκριμένη όμως τζακσον είναι τόσο καλα φτιαγμένη που σου λύνει τα χέρια γιατι μπορείς να παίξεις με εκπληκτικά χαμηλό action αν θες .

 

Αυτά απο εμένα . Χωρίς να είναι η αγαπημένη μου κιθάρα , αναγνωρίζω ότι ποιοτικά δεν έχω δει κάτι καλύτερο και εντάξει έχω και suhr οπότε θεωρω ότι έχω ενα κάποιο μετρό σύγκρισης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα επι πλέον χαρακτηριστικό που κάνει την διάφορα είναι το γεγονός ότι η συγκεκριμένη τζακσον εχει τόσο καλη ταστοδουλεια που μπορείς να φέρεις τις χορδές χαρακα σχεδόν να ακουμπάνε τα ταστα και πάραυτα η κιθάρα να μην τασταρει . Αυτό Οκ είναι και θέμα του πόσο καλο σετ απ θα γινει . Η συγκεκριμένη όμως τζακσον είναι τόσο καλα φτιαγμένη που σου λύνει τα χέρια γιατι μπορείς να παίξεις με εκπληκτικά χαμηλό action αν θες .

 

+1000

 

Αυτο που λες ειναι μεγαλη αληθεια. Το ποσο χαμηλο action, χωρις τασταρισμα σου προσφερει αυτη η κιθαρα ειναι οντως εκπληκτικο. Απλα δεν ξερω αν ειναι χαρακτηριστικο της συγκεκιμενης κιθαρας ή των καλων/ακριβων μοντελων της Jackson γενικοτερα

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Αυτο που λες ειναι μεγαλη αληθεια. Το ποσο χαμηλο action, χωρις τασταρισμα σου προσφερει αυτη η κιθαρα ειναι οντως εκπληκτικο. Απλα δεν ξερω αν ειναι χαρακτηριστικο της συγκεκιμενης κιθαρας ή των καλων/ακριβων μοντελων της Jackson γενικοτερα

ενταξει η αλήθεια είναι ότι η τζάκσον το έχει αυτό και στις τζαπαν. Όχι σε τέτοιο επίπεδο βέβαια όπως οι αμέρικανες . Όλες όμως οι usa selected είναι έτσι... Η ποιότητα των υλικών είναι αουτσταντινγκ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου