Προς το περιεχόμενο

longshadow - Exercise #68


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα μιλάει και λέει μια κανονικότατη ιστορία.

Αυτό ακριβώς! 8)

Και μάλιστα χρησιμοποιώντας τις καταλληλότερες προτάσεις για να εκφράσει ακριβώς αυτό που θέλει, δίνοντας έμφαση σε κάποια πράγματα και σε κάποια άλλα αφηγηματικότητα.

 

Γιώργο το ξαναλέω, είσαι μουσικός (όχι απλά κιθαρίστας) με όλη την σημασία της λέξης.

 

Μόνο μια απορία έχω ρε φίλε.

 

Οι άλλες 67 exercises που είναι? :D

Άντε ανέβαζε. ;D ;D ;D ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι πραγματικά φοβερό το κομμάτι...με συνεπήρε!

Πολύ ωραίος ήχος και ιδέες - φράσεις που σου μιλάνε. Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ εκτός από το σόλο και το ρυθμικό μέρος του τραγουδιού.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Σταύρο στο ότι έμοιαζε το στυλ του κομματιού με αυτό του Satriani, αλλά προσωπικά δεν με πειράζει καθότι είμαι φουλ Σατριανικός!  ;D

 

Μπράβο Longshadow και σε παρακαλώ συνέχισε να ανεβάζεις έτσι συχνά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές οι συνδέσεις  / αλλαγές και στο μοοδ φίλτατε :) Τα άλλα στα είπανε  ;D Μια ερώτηση μόνο, πιο φέηζερ χρησιμοποίησες? Ευχαριστώ!

 

υγ: τήρησες και την παράδοση του φέηντ άουτ πάνω σε φρασάρα :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο μέρος με το drive κρατάει πολύ λίγο για να προλάβει να αποκτήσει υπόσταση ως μέρος του κομματιού και, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, ακούγεται σαν ξένο σώμα.

 

Το υπόλοιπο, θαυμάσιο, εξαιρετικό, για να μη σου πω και θαυμαστό και εξαίρετο. :) 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες ιδέες,παίξιμο με συναίσθημα, αλλά σαν κάτι να έλειπε, σαν να μην ήσουν τολμηρός, σαν να είχες ένα άγχος βρε παιδί μου :P. Στο 1'30 το πολύ βάθος δεν μου άρεσε και στο 2'50 που, κατά την γνώμη μου,βρίσκεις τον εαυτό σου, το κόβεις απότομα. Έχεις σηκώσει πολύ ψηλά τον πήχη εδώ μέσα γι αυτό τα γράφω όλα αυτά, αν το συγκεκριμένο κλιπ το ανέβαζε κάποιο άλλο μέλος θα του έδινα συγχαρητήρια, αλλά τώρα.....Ίσως έπρεπε να το δουλέψεις κι άλλο :). Όλα αυτά που είπα με τις καλύτερες προθέσεις βέβαια...

                                                                                                                                                                                                                  Τελικά όσο το ακούω (και το άκουσα πολλές φορές ;D) τόσο πιο ολοκληρωμένο και όμορφο μου ακούγεται και σ'αυτό σίγουρα δεν έπαιξαν ρόλο οι γνώμες των άλλων μελών :P Ίσως ήθελε τον χρόνο του ::).Πάντως το σόλο στο τέλος δεν έπρεπε να το κόψεις......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι που δεν είναι άσκηση έχει σαν τίτλο άσκηση.  ;D

Εκτός κι αν εννοείς ηχητική άσκηση με αυτές τις εναλλαγές κιθάρας.

Για κάποιο λόγο που βαριέμαι να μου αναλύσω, ειδικά στο 2ο μέρος μου θύμισε Knopfler.

Μου άρεσε που το άφησες χωρίς να είναι άψογο.

Δεν μου πολυάρεσε ο πειραματισμός με την ντραμς. Το μπάσο όμως ήταν καλό.

Καλά έκανες κι έγραψες με σώβρακο. Ακούγεται πιο αέρινη η κιθάρα.

Κάπου κεί από τη μέση (του κομματιού), σα να χε χώρο και για κανα στίχο.

 

Πολύ γλυκιά μελωδία αλλά ίσως (επειδή και στη λογοτεχνία έχω μία αδυναμία στην κυκλική αφήγηση) να ταν και καλύτερα μετά το σόλο να κλεινε με την μελωδία που ξεκίνησε, σηματοδοτώντας και το αυθύπαρκτο του κομματιού.

 

Άποψή μου και όχι απαραίτητα σωστή.

 

 

Υ.Γ. Το γκρουπ ανήκει σε όλους σε όσους παίζουν σε αυτό. Για να μην πω και τινί τρόπω και σε όσους περάσαν από αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ nasokosm, gvour, geodimitri, fusion, auditory driving, haris, audiokostas...

 

Οι άλλες 67 exercises που είναι? :D

Άντε ανέβαζε. ;D ;D ;D ;D

 

Το έναυσμα για τον τίτλο το πήρα απο ένα σχόλιο του samy που έλεγε ότι το προηγούμενο μου κομμάτι ακούγεται σαν άσκηση.

Οπότε αφού το συγκεκριμένο είναι 6/8....μου ήρθε κατευθείαν αυτός ο τίτλος.

 

Υπήρχαν πάντως κι άλλες "ασκήσεις" (όχι 67) οι οποίες χάθηκαν για πάντα ένα ωραίο πρωινό πριν απο 2 χρόνια μαζί με έναν ελαττωματικό όπως αποδείχθηκε σκληρό δίσκο.

Δεν πειράζει... :)

 

 

Εξαιρετικές οι συνδέσεις  / αλλαγές και στο μοοδ φίλτατε :) Τα άλλα στα είπανε  ;D Μια ερώτηση μόνο, πιο φέηζερ χρησιμοποίησες? Ευχαριστώ!

 

Όλα τα modulation type effects είναι απο τα vst του cubase, ενώ τα delays είναι απο αυτό το καταπληκτικό freeware... http://www.kvraudio.com/product/bionicdelay-by-the-interruptor

 

 

Κάπου κεί από τη μέση (του κομματιού), σα να χε χώρο και για κανα στίχο.

 

Ορίστε...

1-12433511551KPg.jpg

:) ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπήρχαν πάντως κι άλλες "ασκήσεις" (όχι 67) οι οποίες χάθηκαν για πάντα ένα ωραίο πρωινό πριν απο 2 χρόνια μαζί με έναν ελαττωματικό όπως αποδείχθηκε σκληρό δίσκο.

Δεν πειράζει... :)

 

 

 

:(

 

 

 

Όλα τα modulation type effects είναι απο τα vst του cubase, ενώ τα delays είναι απο αυτό το καταπληκτικό freeware... http://www.kvraudio.com/Ε..

 

 

 

ευχαριστούμε για την πληροφορία, θα το δοκιμάσω και γω asap :):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου