Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση νέων μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον με μπέρδεψες με τον gdevlek. Εγω δεν είχα EMG πριν αλλα δυο απλούς stock humbuckers που αρχίζουν να μ' αρέσουν όλο και περισσότερο. Τα ποτενσιόμετρα μου συνεπώς μάλλον 500κΩ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν 5 καλώδια. Είναι ενα ζευγάρι σήμα και γείωση για κάθε πηνείο και ενα για την θωράκιση του μεταλλικού περιβλήματος. Τα μεσαία καλώδια ήταν ενωμένα απο το εργοστάσιο (χμμμ' date=' αν και δεν ξέρω ποσο καλή ηταν η συγκόλληση). Και τα υπόλοιπα καλώδια είχαν λίγο καλαι στις άκρες τους. Ή ηταν tinned απο το εργοστάσιο ή χρησιμοποιημένα :).

[/quote']

 

Κοίτα, καταρχήν οι κολλήσεις είναι μια χαρά και μην σε απασχολούν προς το παρόν. Διακόπτη μην αγοράσεις, δεν χαλάνε έτσι απλά αλλά και να χαλούσε δεν θα είχες καθόλου σήμα, ούτε λίγο ούτε παραμορφωμένο.

 

Οι μαγνήτες humbuckers είναι ΌΛΟΙ hum cancelling απο τη φύση του. Μήπως απλά δοκιμάζεις με τον ενισχυτή σε πολύ μεγάλη ένταση;

 

Μου λες ότι ο ενας διπλός μαγνήτης έχει 5 καλώδια σωστά; Αποκλείετε να έχεις 2 γειώσεις σε εναν μαγνήτη εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα σωστά.

 

Ο humbucker είναι 2 μονοπήνιοι σε σειρά, σε "φάση" και με αντεστραμμένους μαγνήτες. Συνήθως σε after market μαγνήτες σου δίνουν την δυνατότητα να κάνει split όποιο απο τα 2 πηνία του μαγνήτη θες. Έτσι, έχεις "σήμα" και "γείωση" επι 2 ...αλλά, αν θες να τον χρησιμοποιήσεις απλά σαν διπλό ...πρέπει να ενώσεις το "σήμα" του πρώτου πηνίου με τη "γείωση" του δεύτερου πηνίου για να πάρεις ώς αποτέλεσμα εναν διπλό.

 

Sorry αν τα λέω λίγο μπερδεμένα γιατί είναι και λίγο αργά... :)

 

Τσέκαρε και πές μου. Δοκίμασε επίσης να αποσυνδέσεις αυτό το καλώδιο που λες για γείωση του περιβλήματος του μαγνήτη.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες humbuckers είναι ΌΛΟΙ hum cancelling απο τη φύση του. Μήπως απλά δοκιμάζεις με τον ενισχυτή σε πολύ μεγάλη ένταση;

 

Δεν νομίζω... Με τους προηγούμενους μου μαγνήτες δεν θυμάμαι να είχα προβληματα στις ίδιες εντάσεις. Αν βάλω πχ. το gain στο τερμα και το master ισα-ισα να ακουγεται (δηλ στο 3) ακούγεται και θόρυβος. Παλια που έπαιζα εκεί δεν θυμάμαι τετοιο πρόβλημα. Gain στο 6-7 και master στο 5 ας πούμε έχει επίσης προβλημα και δεν θυμαμαι να είχα πριν.

 

Μου λες ότι ο ενας διπλός μαγνήτης έχει 5 καλώδια σωστά; Αποκλείετε να έχεις 2 γειώσεις σε εναν μαγνήτη εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα σωστά.

 

Δεν είναι δυο γειώσεις ακριβώς. Έχεις κανονικά τις δυο άκρες ανα πηνίο τα hot και ground οπως λέγονται, συνολο 4. Και μετα σου βγάζει και ενα καλωδιάκι που ειναι συνδεδεμένο με το μεταλικο σασι του μαγνήτη. Αυτο είναι οπως πχ. το πλεγμα γυρω απο ενα καλώδιο τηλεορασης που το συνδεεις με τη γειωση για να γειώνει παρεμβολες απο εξωτερικα πεδια. Παντως και οι οδηγιες εχουν κατηγορία μαγνητών της GFS "GFS 5 Wire Humbuckers" και λένε "Black = Ground, Silver Shield = Ground, Green = +, Connect Red to White".

 

Ο humbucker είναι 2 μονοπήνιοι σε σειρά, σε "φάση" και με αντεστραμμένους μαγνήτες. Συνήθως σε after market μαγνήτες σου δίνουν την δυνατότητα να κάνει split όποιο απο τα 2 πηνία του μαγνήτη θες. Έτσι, έχεις "σήμα" και "γείωση" επι 2 ...αλλά, αν θες να τον χρησιμοποιήσεις απλά σαν διπλό ...πρέπει να ενώσεις το "σήμα" του πρώτου πηνίου με τη "γείωση" του δεύτερου πηνίου για να πάρεις ώς αποτέλεσμα εναν διπλό.

 

Sorry αν τα λέω λίγο μπερδεμένα γιατί είναι και λίγο αργά...

 

Όχι μια χαρα τα λες αλλα αυτα (κοκκινο και ασπρο καλώδιο) ήρθαν ήδη συνδεδεμένα και συνεπώς είναι μάλλον εντάξει.

 

Τσέκαρε και πές μου. Δοκίμασε επίσης να αποσυνδέσεις αυτό το καλώδιο που λες για γείωση του περιβλήματος του μαγνήτη.

 

Επειδή ολες οι γειώσεις (4) ειναι κολλημένες μαζι είναι λιγο ζορι να ξεοκλλήσω τα εν λόγω καλώδια και επειδη πολυ αμφιβάλλω αν δεν θα κάνουν τα πράματα χειρότερα δεν το προσπάθησα ακόμα.

 

Κοίτα, καταρχήν οι κολλήσεις είναι μια χαρά και μην σε απασχολούν προς το παρόν. Διακόπτη μην αγοράσεις, δεν χαλάνε έτσι απλά αλλά και να χαλούσε δεν θα είχες καθόλου σήμα, ούτε λίγο ούτε παραμορφωμένο.

 

Δηλ. αποκλείεται να προκάλουν θόρυβο κακές κολλήσεις; Και μένα μυστήριο μου φαινόταν αλλα δεν είχα και άλλη ιδέα. Τον διακόπτη έλεγα να τον αλλάξω και επειδη με το βαλε βγάλε αρχισε να κουνιέται ο μοχλός αλλα μιας και οι καινούριοι είναι δεν είναι και πάμφθηνοι (καλα τι γίνεται σ' αυτήν την αγορά; 13Ε για ένα διακοπτάκι; Και aftermarket μαλιστα, 24Ε για Gibson!) και μιας και βαριέμαι να ξανακολλάω τα πάντα δεν θα με πείραζε να κρατήσω και αυτόν που έχω αν δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα.

 

Μετα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι αυτό που μου απάντησε μόλις σήμερα ο κατασκευαστής των εν λόγω μαγνητών και ο οποίος υποστηρίζει:

 

Oh well that explains it - Your skin grounds the

guitar when you touch the strings- unstringed you have

no ground to refernce to and the guitar will hum

 

Δεν νομίζω το δέρμα μου να έχει αρκετά μικρή αντίσταση για να δράσει ώς γείωση και άν είχε παλι δεν ακουμπάω σε γειώσεις οταν παίζω οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό. Αλλωστε και παλια οταν αφηνα την κιθάρα κάτω δεν αρχιζε να βουϊζει... Μπορει να έκανε λιγο θόρυβο παραπάνω αλλα καμια σχέση με αυτό που κανει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ολες οι γειώσεις (4) ειναι κολλημένες μαζι είναι λιγο ζορι να ξεοκλλήσω τα εν λόγω καλώδια και επειδη πολυ αμφιβάλλω αν δεν θα κάνουν τα πράματα χειρότερα δεν το προσπάθησα ακόμα.

 

Oh well that explains it - Your skin grounds the

guitar when you touch the strings- unstringed you have

no ground to refernce to and the guitar will hum

 

Καταρχήν ο κατασκευαστής τα λέει μια χαρά. Τσέκαρε αν υπάρχει ο ίδιος θόρυβος όταν ακουμπάς τον καβαλάρη της κιθάρας (ο οποίος πρέπει να είναι γειωμένος).

 

Τα μεσαία καλώδια που είναι ενωμένα μεταξύ τους δεν τα έστειλες στη γείωση, σωστά; Προσπαθώ να τα σκεφτώ με πονοκέφαλο και ζαλίστικα... :)

Πάλι μου λες για 4 γειώσεις. Αν θες να τον χρησιμοποιήσεις σαν εναν απλό διπλό θα πρέπει να έχει μονάχα ενα καλώδιο στη γείωση. Απο ότι μαντεύω αυτή τη στιγμή τον έχεις ενώσει σαν "μονό".

 

Είναι πολύ απλό το θέμα.

Εβγαλες απο την κιθάρα σου 2 καλώδια και πρέπει να ξαναβάλεις 2 καλώδια. ¶ντε και άλλο ενα για τη γείωση στο σασί των πηνίων.

 

Ενα για το σήμα με πράσινο χρώμα και ενα για τη γείωση με μαύρο χρώμα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ο κατασκευαστής τα λέει μια χαρά. Τσέκαρε αν υπάρχει ο ίδιος θόρυβος όταν ακουμπάς τον καβαλάρη της κιθάρας (ο οποίος πρέπει να είναι γειωμένος).

 

Το πολύμετρο λέει οτι είναι γειωμένος και οταν τον ακουμπάω δεν φεύγει το hum αν και ίσως να αλλάζει λίγο σε συχνοτικο περιεχόμενο. Ένα άλλο ισως περιεργο είναι οτι καθος περνούσα το tailpiece που όντας tone pros στυλ βγήκε μαζι με τις χορδές ακουγόταν ενα ελαφρό στατικο "crackle" στον ενισχυτή. Αν και αυτό ειναι φυσιολογικό φαντάζομαι.

 

Κατι αλλο ίσως σημαντικό είναι οτι το hum φαινεται συγκετρωμενο στα πριμα μιας και κοβοντας το tone η τα πριμα στον ενισχυτή φεύγει σχεδόν εντλελώς ενω αντίθετα με τα μπάσσα δεν αλλάζει σχεδον καθόλου.

 

Τα μεσαία καλώδια που είναι ενωμένα μεταξύ τους δεν τα έστειλες στη γείωση, σωστά; Προσπαθώ να τα σκεφτώ με πονοκέφαλο και ζαλίστικα...

 

Εκτιμώ πολύ την προσπάθιά σου να με βοηθήσεις και όχι δεν τα γείωσα. Απλα τα μόνωσα με ταινία. Δοκιμασα πάντως να τα βάλω στη γείωση και πήρα ενα ωραιότατο hum στα μπάσα κσι μεγαλύτερης εντασης αυτη τη φορά (το tone δεν εκανε τιποτα σχεδον).

 

Πάλι μου λες για 4 γειώσεις. Αν θες να τον χρησιμοποιήσεις σαν εναν απλό διπλό θα πρέπει να έχει μονάχα ενα καλώδιο στη γείωση. Απο ότι μαντεύω αυτή τη στιγμή τον έχεις ενώσει σαν "μονό".

 

Είναι πολύ απλό το θέμα.

Εβγαλες απο την κιθάρα σου 2 καλώδια και πρέπει να ξαναβάλεις 2 καλώδια. ¶ντε και άλλο ενα για τη γείωση στο σασί των πηνίων.

 

Ενα για το σήμα με πράσινο χρώμα και ενα για τη γείωση με μαύρο χρώμα.

 

Ισως θα έπρεπε να ανφέρω οτι μιλάμε για αλλαγή και των δύο humbuckers. Οποτε είναι 2 καλώδια και το shield αυτό ανα μαγνήτη συνολο 6 που πάνε στην κιθάρα.

 

Οσον αφορά τα καλώδια που έβγαλα ήταν 2 ανα μαγνήτη: οι γειώσεις και των δυο μαγνητών ήταν κολλημένες στο ίδιο σημειο στο σασι του διακόπτη το οποίο είναι γειωμένο και τα σήματα ήταν στα δυο ακριανά ποδαράκια της απέναντι πλευράς. Λογικά πράγματα.

 

Ε, εγώ έβγαλα τις 2 γειώσεις και κόλλησα στο ιδιο σημειο 4 καλώδια τις καινουριες γειώσεις και τα καινούρια shields και απο τους δυο μαγνήτες και στα ακριανα ποδαράκια τα δυο σήματα. Τα μεσάια καλωδια έιναι μονωμένα.

 

Αρα οπως τα λες είναι τα πράγματα περα απο τα εξτρα δυο καλώδια θωράκισης τα οποία απ'οτι καταλαβαίνω στα περισσότερα μαγνητάκια ενωνονται στη γείωση εσωτερικά ενω εγώ πρεπει να το κάνω μόνος μου. (Στα παλία μου πχ. μαγνητακια το σασί είναι όντως ενωμένο με τη γείωση συμφωνα με το πολύμετρό μου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι οι γειώσεις απο τα περιβλήματα των μαγνητών δημιουργούν ground loops. Θα σου πρότεινα να τα βγάλεις απο το κύκλωμα και να τσεκάρεις ξανά. Χορδές δεν έβαλες ακόμη να μαζεύετε το project σιγά-σιγά και να δεις στα σίγουρα τις διαφορές στον ήχο; :D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μαλλον άδικα σπαταλάω τον χρόνο μας... Το hum to signal ratio (HSR ) δεν είναι και τόσο μεγάλο δηλ. έχω ενοχλητικά πολύ hum μονο οταν η ένταση δεν κανει για δωμάτιο ετσι και αλλιώς και μόνο σε πολυ high gain ρυθμίσεις που έτσι και αλλιώς δεν σκοπεύω να παίζω και πολύ.

 

Επιπλέον δεν είχαν μάλλον και πολύ νόημα οι συγκρίσεις με τους προηγούμενους μαγνήτες μιας και, όπως διαπίστωσα πριν λίγο, οι παλιοι ήταν αμφότεροι γύρω στα 8kΩ ενώ οι καινούριοι είναι 10kΩ και 13kΩ για λαιμό και γέφυρα αντίστοιχα. Αυτο σε συνδιασμό οτι το φτιάξιμο της κιθάρας μου (ειναι PRS στυλ και δέν έχει καθόλου καπάκια απο πισω) που με ανάγκαζε να έχω τον bridge μαγνήτη χυμα απ' έξω για να έχω πρόσβαση στις συνδέσεις έκανε το hum χειρότερο.

 

Οπότε μόλις έβαλα χορδές αλλα τώρα πρέπει να ξανασετάρω την κιθάρα απο την αρχή οποτε δεν τους έχω ακουσει ακόμα κανονικά. Πάντως με ολά τα εξαρτήματα βιδωμένα και δεδομένης της υψηλότερης αντιστασης των μαγνητών είναι μάλλον εντάξει η κατάσταση.

 

Σ' ευχαριστώ πάντως πολύ για τη βοήθεια σου. Όσο για τον ήχο, κρίμα που δεν έχω μικρόφωνο να κανω κανα κλιπάκι να μου πείτε γνώμη. Έχει λές νοημα να γράψω τιποτα κατευθίαν στην line in/mic in της αθλιας κάρτας ήχου μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου