Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση νέων μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να πώ οτι είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τους παλιούς μου (stock) μαγνήτες αλλα αυτοί οι GFS ήταν τόσο φθηνοί που είπα να τους δοκιμάσω έτσι για να δώ τη διαφορά να ξέρω.

 

Λοιπόν σήμερα ήρθαν (πρόκειται για τους FAT PAF) και κάθησα να τους περάσω χωρις να έχω ξαναανοίξει κιθάρα και έχω να ρωτήσω τo εξής:

 

Τα καλώδια απο την θωράκιση της συσκευασίας του μαγήτη που πάνε στη γείωση πρέπει να τα μονώσω ως εκεί που έκανα την κόλληση; Γιατι αυτή τη στιγμή ένα τμήμα (3-4cm) είναι γυμνό και ενώ οι μαγνήτες πρέπει να δουλεύουν οκ με πολύ gain ή master κανουν πολύ hum. Αυτό φταίει;

 

Και κάτι ακόμα: πειράζει που έχω την κιθάρα χωρις χορδές μέχρι να λύσω το πρόβλημα; Για τον λαιμό ενοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιντεάκια από το link του elavd για όσους θέλουν να τα κατεβάσουν και να τα κρατήσουν στον σκληρό τους είναι τα παρακάτω:

 

Καλή ποιότητα:

 

 

Ψιλοχάλια ποιότητα:

 

 

Νά 'ναι καλά ο firefox και τα plugins του... 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω πως, για κιθάρα με δύο διπλούς και δύο ποτς, το παράδειγμα με την τελε είναι το πιο ταιριαστό;

 

Αν εννοείς στυλ PRS και γώ τέτοια έχω. Βασικά η καλωδίωση για να αλλάξεις μαγνήτες δεν είναι και τίποτα: ξεκολλάς τα παλιά καλώδια και κολλάς τα καινούρια στη θέση τους. Ενα πολύμετρο για να βρείς ποια είναι η γείωση βοηθάει.

 

Το να κάνεις τη δουλεία σωστά (δηλ. να μην ξεκολλήσουν και να μην πάθει κρίση ταυτότητας η κιθάρα σου και νομίζει οτι είναι κεραία και "πιάνει" το δίκτυο της ΔΕΗ) αυτό είναι αλλα θέμα...

 

Ευχαριστώ για το λινκ παιδιά. Για να δούμε αν θα βγάλουμε καμια άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά σύμπτωση, καθώς διάβαζα αυτή τη σελίδα ένας φίλος στη δουλειά μου έφερε από την είσοδο του γραφείου το πακέτο με τους δύο "cruncy PAF's" που παρήγγειλα από guitarfetish πριν μια εβδομάδα

 

θα αντικαταστήσω τους active EMG (81 ο ένας, ο άλλος δεν θυμάμαι) με αυτούς που παρέλαβα, μιας και οι active μου δίνουν άχρωμο ήχο

 

υποθέτω πως τα σημεία σύνδεσης θα παραμείνουν τα ίδια, απλά δεν υπάρχει πλέον μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω πως τα σημεία σύνδεσης θα παραμείνουν τα ίδια, απλά δεν υπάρχει πλέον μπαταρία...

 

Χωρις να μπορώ να ειμαι σίγουρος γιατι μονο τη μοναδική δικιά μου κιθαρα έχω ξεκοιλιάσει μεχρι τώρα φαντάζομαι ναι. Εγω απλα ξεκολλησα τα υπαρχοντα καλώδια απο τον διακόπτη, δυο ανα μαγνήτη (σήμα, γείωση) και κόλλησα τα καινούρια που ήταν ελαφρώς περισσότερα. Για GFS που έχω και γώ το μαυρο και το γυμνό shield στη γείωση και το πράσινο στο σήμα.

 

Αλλα καλύτερα μην ακούς εμένα γιατι οπώς είπα κατι κάνω στραβά και εχω πολύ hum. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος: ολα τα καλώδια εκτώς του shield ειναι μονωμένα μεχρι την κόλληση και πρέπει να έχουν κολλήσει καλα. Εκοψα τώρα και τη μόνωση απο ένα καλώδιο, την εσχισα και την πέρασα γύρω απο τα καλώδια θωράκισης χωρις απολύτως καμιά βελτίωση. Μετρήσεις με το πολύμετρο (συνέχεια, αντιστάσεις) φαίνονται οκ; Τι μπορεί να κάνω στραβά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα καλύτερα μην ακούς εμένα γιατι οπώς είπα κατι κάνω στραβά και εχω πολύ hum. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος: ολα τα καλώδια εκτώς του shield ειναι μονωμένα μεχρι την κόλληση και πρέπει να έχουν κολλήσει καλα. Εκοψα τώρα και τη μόνωση απο ένα καλώδιο' date=' την εσχισα και την πέρασα γύρω απο τα καλώδια θωράκισης χωρις απολύτως καμιά βελτίωση. Μετρήσεις με το πολύμετρο (συνέχεια, αντιστάσεις) φαίνονται οκ; Τι μπορεί να κάνω στραβά;[/quote']

 

Δεν γνωρίζω τους μαγνήτες που αναφέρεις οπότε ενα link θα βοηθούσε λίγο την κατάσταση.

Πόσα καλώδια έχουν οι μαγνήτες πάνω τους;

2,3 ή 4; Αν μιλάμε για διπλούς με δυνατότητα split τότε θα πρέπει να ενώσεις τα "μεσαία" καλώδια μεταξύ τους για να τους χρησιμοποιήσεις ολόκληρους και όχι σαν μονούς.

Σχεδιάγραμμα δεν είχαν μέσα; Πρόσεξε τα καλώδια και τα χρώματά τους γιατί απο εταιρία σε εταιρία, αλλάζουν...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τους μαγνήτες που αναφέρεις οπότε ενα link θα βοηθούσε λίγο την κατάσταση.

 

Έχεις δίκιο. Να και το link:

 

http://store.guitarfetish.com/alfatpafbohu1.html

 

Πόσα καλώδια έχουν οι μαγνήτες πάνω τους;

2,3 ή 4; Αν μιλάμε για διπλούς με δυνατότητα split τότε θα πρέπει να ενώσεις τα "μεσαία" καλώδια μεταξύ τους για να τους χρησιμοποιήσεις ολόκληρους και όχι σαν μονούς.

 

Έχουν 5 καλώδια. Είναι ενα ζευγάρι σήμα και γείωση για κάθε πηνείο και ενα για την θωράκιση του μεταλλικού περιβλήματος. Τα μεσαία καλώδια ήταν ενωμένα απο το εργοστάσιο (χμμμ, αν και δεν ξέρω ποσο καλή ηταν η συγκόλληση). Και τα υπόλοιπα καλώδια είχαν λίγο καλαι στις άκρες τους. Ή ηταν tinned απο το εργοστάσιο ή χρησιμοποιημένα :).

 

Σχεδιάγραμμα δεν είχαν μέσα; Πρόσεξε τα καλώδια και τα χρώματά τους γιατί απο εταιρία σε εταιρία, αλλάζουν...

 

Είχαν. Βασικά δεν νομίζω να έχει προβλημα η συνδεσμολογία. Τα μαγνητάκια δουλεύουν. Δηλ. αν βαλω μπροστά τους μια χορδή, την τεντώσω και την χτυπήσω παίρνω κανονικά ήχο. (Δεν εχω περάσει χορδες ακομα μιας και μαλλον θα χρειαστεί κι' αλλη δουλεια.) Το πρόβλημα είναι οτι κάνουν θόρυβο αν τα συνδέσω στον ενισχυτή (χωρις χορδές). Δηλ οχι ακριβώς θόρυβο. Κανουν hum κατι που δεν θα έπρεπε να κάνουν όντας hum-cancelling humbuckers. Το hum αυτό δεν αλλάζει αν παω κοντά η μακρια απο τον ενισχυτή και δεν αλλάζει αναλογα με τον προσανατολισμο. Επίσης δεν αλλάζει ιδιαίτερα οταν ακουμπάω την γείωμενη γέφυρα αν κάτι λέει αυτό.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω περα απο το οτι οι συγκολλησεις δεν έγιναν καλά η οτι χάλασα τον διακόπτη. Θα αγοράσω εναν καινούριο διακόπτη και θα ξαναπροσπαθήσω με κατλυτερες συγκολλησεις. Αν κανείς άλλος εχει καμιά καλύτερη ιδέα είμαι all ears.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου