Προς το περιεχόμενο

Θεωρία πίσω απο τραγούδι (Gloria by Mando Diao)


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι.

 

Προσπαθώ να βγάλω το κομμάτι Gloria από Mando Diao

(

)

και σε μπάσο και σε κιθάρα.

 

Σαν κιθαρίστας (πανάθεμα με :P) το έβγαλα πρώτα στην κιθάρα για να και με λίγο κλέψιμο απο εδώ : http://tabs.ultimate-guitar.com/m/mando_diao/gloria_ver2_crd.htm

 

τα κατάφερα. Στο μπάσο όμως είναι πίο απαιτητικό το κομμάτι και λίγο ότι είμαι ακόμα χειρότερος απο ότι στην κιθάρα, λίγο ότι τα μαθήματα τα έχω σταματήσει και θεωρία ξέρω minor, major, αντε καμία pentatonic..... κwλωσα!!

 

Νομιζα ότι το κομμάτι βασίζεται σε κάποια minor (Βm) κλίμακα άλλα μέσα υπάρχουν και η F# και η BMajor. που δεν μου κολλάνε σε minor.

 

Έσεις που ξέρετε τα πολλά για ρήχτε καμία βοήθεια! Κούτσα κούτσα με το αυτί θα το βγάλω και το μπάσο απλά θέλω να καταλαβαίνω και τι παίζω και όχι απλά νοτες.

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H F# major, είναι στην ουσία η δεσπόζουσα της B minor Κλίμακας, δε θα μπορούσε να λείπει o Μάρτης από τη Σαρακοστή...  ;D

 

Η B major στη συγκεκριμένη περίπτωση λειτουργεί και αυτή ως (δευτερεύουσα) δεσπόζουσα, για να πάει το ρεφραίν όμορφα στην E minor, πολύ συνηθισμένο, ειδικά σε αυτού του τύπου τα κυκλάκια με τις συνεχόμενες 4ες, business as usual  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H F# major, είναι στην ουσία η δεσπόζουσα της B minor Κλίμακας, δε θα μπορούσε να λείπει o Μάρτης από τη Σαρακοστή...  ;D

 

Η B major στη συγκεκριμένη περίπτωση λειτουργεί και αυτή ως (δευτερεύουσα) δεσπόζουσα, για να κάνει το κομμάτι μια μικρή γυροβολιά από την E minor κλίμακα, πολύ συνηθισμένο, ειδικά σε αυτού του τύπου τα κυκλάκια με τις συνεχόμενες 4ες, business as usual  ;D ;D

 

Αυτό με τη major 5ή βαθμίδα στις minor κλίμακες κάτι μου είχε πεί και ο δάσκαλός τότενες οτι συνηθίζεται όχι πως το είχα πίασει πλήρως.... thanks!

 

Αυτό με τις 4ες δεν το βλέπω  ??? Η χάνω κάτι ή δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου λές.

 

Ευχαριστώ πάντως και συνεχίζω με τις minor όπως είχα μάθει μέχρι τώρα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρμονική B minor αν τη δεις έχει F# major.

 

Αν δεις π.χ. το σημείο στο 2.28 με 2.59,  θα παρατηρήσεις ότι οι συγχορδίες κινούνται με διαδοχικές τετάρτες προς τα πάνω: Β major- E minor- A major- D major κλπ, κλασσικές αξίες, βέβαια το μπάσο μπορεί να μην κάνει ακριβώς την κίνηση αυτή, σε κάποιες περιπτώσεις π.χ. μπορεί να έχει την τρίτη της συγχορδίας και όχι την τονική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρμονική B minor αν τη δεις έχει F# major.

Έχεις δίκιο... και μάλιστα το έχω χρησιμοποιήσει ήδη σε ένα τραγούδι που έχουμε γράψει (με την "μπάντα") και το είχα ξεχάσει!  ;D

 

Αν δεις π.χ. το σημείο στο 2.28 με 2.59,  θα παρατηρήσεις ότι οι συγχορδίες κινούνται με διαδοχικές τετάρτες προς τα πάνω: Β major- E minor- A major- D major κλπ, κλασσικές αξίες, βέβαια το μπάσο μπορεί να μην κάνει ακριβώς την κίνηση αυτή, σε κάποιες περιπτώσεις π.χ. μπορεί να έχει την τρίτη της συγχορδίας και όχι την τονική. 

 

Ναι ναι τώρα το "είδα". Δεν το είχα σκεφτεί προς τα πάνω πήγαινα ντουγρου προς τα κάτω την κλίμακα.

 

Δεν θα κερδίσω το joker που θα πάει μετά βούρ για μαθήματα!  :D

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου