Προς το περιεχόμενο

TUBE AMPS 2W max


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα περισσότερα θέματα που ζητάει κάποιος ενυσχυτή ΜΟΝΟ για το σπίτι προτείνω όχι πάνω απο 4-5W άλλά και πάλι αυτο που παρατηρουσα παίζοντας με τον AC4TV ήταν ότι ΚΑΙ τα 0,25W ήταν αρκετά.

 

τώρα βλέπω VOX lil night train 2W ,

 

Blackstar ΗΤ-1

 

και λέω....μηπως να έχουμε μια καμπινα (1Χ12 ή 2Χ12) καβάτζα και καμια 2-3 από δαυτους αντι έναν του 1000άρικου.

 

GGGGGGGGGGGGGGGGGGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAASSSSSSSSSSSSSSSSSS

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λέω....μηπως να έχουμε μια καμπινα (1Χ12 ή 2Χ12) καβάτζα και καμια 2-3 από δαυτους αντι έναν του 1000άρικου.

 

τον Valvetronix (ούτε καν φούλ λάμπα) μου τον έχω ΠΑΝΤΑ στο ένα βάτ ρυθμισμένο, και παίζει με το 12άρι μεγάφωνό του, και, με το μάστερ στο μισό, είναι ικανός να βγάλει εντάσεις "αστυνομίας"

 

βέβαια οι κατασκευαστές ξέρουν καλά πως το ένα βάτ (και φυσικα τα πέντε) επαρκούν για πάρα πολλούς, και αν τους έδιναν σε κόμπο με 12άρι θα έπλητταν τις  πωλήσεις των μεγαλύτερων μοντέλων τους, οπότε, πονηρά, τους δίνουν πολύ συχνά με 8άρι ή 10άρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια οι κατασκευαστές ξέρουν καλά πως το ένα βάτ (και φυσικα τα πέντε) επαρκούν για πάρα πολλούς, και αν τους έδιναν σε κόμπο με 12άρι θα έπλητταν τις  πωλήσεις των μεγαλύτερων μοντέλων τους, οπότε, πονηρά, τους δίνουν πολύ συχνά με 8άρι ή 10άρι....

 

οοοh yeah

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι έχει παραγίνει με τους μικρους λαμπάτους.

 

πιστεύω πως ένας τέτοιος ενισχυτής δεν αξίζει τα λεφτά του γιατι πέρα απο χρήση στο δωμάτιο δε μπορείς να τον κανεις τίποτε άλλο.

 

δηλαδή γιατί να μη δώσεις τριπλά απο αυτα που κανει αυτό το σκατουλάκι και να πάρεις τον ht studio 20 που μια χαρά ελαφρύς είναι, και θα σε βγάλει παντου, και στο δωματιο μια χαρά (και ΠΟΛΥ καλύτερος) θα είναι.

 

εκτός πια κι αν εισαι ΤΟΣΟ σιγουρος οτι δεν θα σου χρειαστουνε πανω απο 2 watt οπότε πάω πάσο.

 

εγώ πάντως δε θα έδινα 200 ευρώ για ένα τέτοιο σκατουλάκι.

 

μου φαίνεται πως με το πρόσχημα της έντασης φτιάχνουν φτηνους ενισχυτές που πουλιουνται σαν φρέσκα ψωμάκια γιατι η περιοχή τιμών τους είναι μη-απαγορευτική.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή γιατί να μη δώσεις τριπλά απο αυτα που κανει αυτό το σκατουλάκι και να πάρεις τον ht studio 20

 

α) γιατί θα τον έχεις συνέχεια κάτω απ την μέση των δυνατοτητων του.

β) για να πάρεις 2-3 τέτοιους αλλάζοντας ηχους.

γ) γιατι θα έχεις μονο εναν και το GAS σου θα παραπονιέται.

 

α ξεχασα...παίρνεις και μια καμπινα ;)

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως προτιμάω έναν 15άρη λάμπάτο όπως τον blues jr πχ, να δουλεύει κάτω απο τις δυνατότητές του τον πιο πολύ καιρό, παρά ένα blackstar των 200 ευρώ και 8" ηχειο που να δουλευει σε πιο καλό σημειο για τις τελικές, αλλά να μην κάνει για τίποτα άλλο.

 

Δεν είναι μόνο οι τελικές το θέμα, είναι και θέμα καμπίνας και ηχείου και σε ποση ενταση το λειτουργεις.

 

Χωρις να υπολογίσουμε λοιπόν και το κόστος μιας καμπίνας για να δουλέψει το 2watt σαν κεφάλι. Δηλαδή τόσα λεφτα που παίρνεις έναν kustom defender, εναν bugera v22, ή ένα κάρο μεταχειρισμένους.

 

Επίσης, ουτως ή άλλως αν δε το βάλεις το μηχάνημα να παίξει ΔΥΝΑΤΑ δεν θα ακουσεις ήχο της προκοπής. Και την 100watt κεφαλή αν την βάλεις να ακούγεται απλά δυνατά, δε χρειάζεται να αρχίσουν να "σπανε" οι τελικές, μια χαρά ήχο θα ακουσεις, σίγουρα καλύτερο απο ένα 8ινστο κόμπο που οι τελικές του δουλευουν στο "καλό" σημειο.

 

 

βέβαια καταλαβαίνω πως γουστα είναι αυτά, κι αν βάλεις και το gas μεσα... Δεν απορώ που όλες οι εταιρίες μια-μια βγάζουν μικρά ενισχυτάκια τάχα που προσφέρουν ήχο "πραγματικού" λαμπάτου σε εντάσεις δωματίου και χρήματα ισα-ισα να μη σου φαίνονται πολλά. ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου