Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Καμπίνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι συνφορουμίτες.  Έχω κατασκευάσει μία καμπίνα closed back με 1 χ 12" Woofer ηχείο καθώς και με μία τουιτερόκορνα προκειμένου να μπορώ να την χρησιμοποιώ σαν καμπίνα για τον Night Train (που ευελπιστώ ότι θα παραλάβω κάποια στιγμή...

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι, ότι όταν χτυπάω κάποια νότα, με συνδεδεμένη την καμπίνα ακούγεται μαζί και ένα ελαφρύ "χσσ" από πίσω και καταντάει λίγο εκνευριστικό. Οπως έχω καταλάβει ακούγεται από την κόρνα. 

 

Η ιδεά που είχα ήταν η κατασκευή ενός RC κυκλώματος πίσω από την κόρνα, έτσι ώστε να περνάει σε αυτήν μόνο τις από 80 Hz έως 5Khz που είναι και οι συχνότητες που παράγει η κιθάρα και που "περνάνε" όλα τα μεγάφωνα κιθάρας.

 

Ξέρει κανείς το κύκλωμα που πρέπει να χρησιμοποιηθεί ? Ψάχνω εδώ και τρεις μέρες στο νετ αλλά τίποτα, ενώ τέτοια φίλτρα υπάρχουν και χρησιμοποιούνται δεν έχω βρεί πουθενά τα σχεδιαγράμματα τους...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, pl !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορείς απλά να βγάλεις την κόρνα. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται σε μια καμπίνα ηλ. κιθάρας. Αν τωρα νομίζεις οτι βοηθάει πολύ τον ήχο σου... πασο

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να στείλω μόνο την κιθάρα στην κόρνα, ενώ το woofer δεν με πειράζει να βγάζει και άλλες συχνότητες. Δεν μπορώ να βγάλω την κόρνα, γιατί το 12" είναι woofer και έτσι δν "παίζει" με τίποτα τις συχνότητες της κιθάρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού χρειάζεσαι καμπίνα κιθάρας, γιατί έφτιαξες ηχείο pa? Κρίμα να ''θάψεις'' τον

ενισχυτή με ένα άσχετο ηχείο. Αφού πιάστηκες με κατασκευή, καλύτερα να μετατρέψεις

την καμπίνα σε semi-open και να πάρεις ένα κανονικό μεγάφωνο κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να στείλω μόνο την κιθάρα στην κόρνα, ενώ το woofer δεν με πειράζει να βγάζει και άλλες συχνότητες. Δεν μπορώ να βγάλω την κόρνα, γιατί το 12" είναι woofer και έτσι δν "παίζει" με τίποτα τις συχνότητες της κιθάρας!

 

Χμμμ...

 

έχεις ψάξει ποτέ να βρεις τι ακριβώς μεγάφωνα έχουν οι καμπίνες κιθάρας;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω βεβαίως και αυτό υπόψιν μου!!! Δεν ξέρω αν τίθεται μέτρο σύγκρισης, αλλά ακόμα και έτσι το ηχείο είναι πολύ καλύτερο από το 8" που έχει ο ενισχυτής μου.  'Εχω βάλει βεβαίως βεβαίως αγγελία μπας και βρεθεί κανένα 12" για την καμπίνα, αλλά έτυχε κάτι και είχα λίγο έως αρκετό μειωμένο εισόδημα αυτόν τον μήνα και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να πραγματοποιήσω κάποια αγορά για δέκα μέρες ακόμα. Για αυτό και ψάχνομαι για μία τέτοια λύση!!!

Αλήθεια γιατί να την κάνω semi-closed? εγώ closed την θέλω :P:P:P

 

@gdevelek Φυσικά και έχω ψάξει, Mid range είναι τα μεγάφωνα των καμπινών κιθάρας!

             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε τα έχεις στο μυαλό σου εντελώς αντίστροφα, 12άρια μεγάφωνα έχουν οι καμπίνες κιθάρας και ΤΙΠΟΤΕ άλλο  ;)

 

κόρνες χρησιμοποιούνται για ψηλώτερες συχνότητες, σε μεγάφωνα τύπου ΡΑ (και  ορισμένα τύπου HiFi) για να αποδώσουν βιολιά, πλήκτρα, πιατίνια, χάλκινα πνευστά και άλλα όργανα που ανεβαίνουν πολύ ψηλώτερα από την κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι έχουν κόρνες οι καμπίνες της κιθάρας!  Εγώ μιλάω για αυτήν που έφτιαξα εγώ!! Αν καταφέρω όπως θέλω να (πληρωθώ αρχικά :P και έπειτα να) βάλω ένα mid range Κιθάρας θα την καταργήσω την κόρνα !! ομως τώρα μου χρειάζεται για να μπορώ να παίζω στο φάσμα των 80 Ηz έως 5ΚHz που η κιθάρα βγάζει άλλα το 12" woofer αποκλείεται να καταφέρει να παίξει μόνο του!!!

 

Το αρχικό μου πρόβλημα είναι και παραμένει ότι θέλω να περιορίσω την κόρνα στην συχνότητα των 5KHz και να μην ανεβαίνει παραπάνω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως τώρα μου χρειάζεται για να μπορώ να παίζω στο φάσμα των 80 Ηz έως 5ΚHz που η κιθάρα βγάζει άλλα το 12" woofer αποκλείεται να καταφέρει να παίξει μόνο του!!!

 

όπως νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου