Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Καμπίνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια γιατί να την κάνω semi-closed? εγώ closed την θέλω :P:P:P

Xρειάζεται υπολογισμούς όγκου, thiele, small και κάτι άλλα περίεργα για να ακούγεται

''σωστά'' και κάθε μεγάφωνο έχει τις δικές του παραμέτρους. Εγώ είχα φτιάξει μια

καμπίνα ημιανοιχτή διότι φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να αρχίσω να ψάχνομαι με

μετρήσεις. Το πιο σίγουρο για κλειστή είναι να φτιάξεις αντίγραφο μιας καμπίνας που

άκουσες και σου άρεσε και να βάλεις μεγάφωνο ίδιο με αυτό που φοράει.

 

Ανέβασε καμιά φωτό απο αυτή που έφτιαξες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ομως τώρα μου χρειάζεται για να μπορώ να παίζω στο φάσμα των 80 Ηz έως 5ΚHz που η κιθάρα βγάζει άλλα το 12" woofer αποκλείεται να καταφέρει να παίξει μόνο του!!!

Τι woofer έχεις? Τα περισσότερα woofer ανεβαίνουν άνετα μέχρι τα 4Κ και δεν χρειάζεσαι καν την κόρνα για τις υψηλές!

Μην νομίζεις, και τα περισσότερα κιθαριστικά μέχρι εκεί φτάνουν, άντε μέχρι τα 5Κ.

Δοκίμασες να παίξεις χωρίς την κόρνα? Μπορεί να σου αρέσει!  ;)

 

Aν θέλεις, πάντως, να την χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε, οκ. Από ότι κατάλαβα θέλεις να χρησιμοποιήσεις ένα φίλτρο ώστε να κόβει τις συχνότητες πάνω από 5Κ. Αναγκαστικά θα χρειαστείς ένα πηνίο.... πόσα Ωμ είναι η κόρνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αρχική μου σκέψη δεν περιλάμβανε την κόρνα καθώς και εγώ πίστευα ότι θα ανέβαινε. ¨οσο όμως και να έδινα από το equalizer δεν αντιδρούσε σε τίποτα το γουφερ! Αντίθετα με την κόρνα έφτιαξε κατά πάρα πολύ μόνο αυτό το μικρό παράπονο είχα που πιστευω ότι θα εξαλειφθει με το να κόψω τις πάνω από 5κ συχνότητες!! 8Ω είναι, tweeterοκορνα !!

 

ΥΓ ! Θα ποστάρω εικόνες από αύριο γιατί σήμερα είμαι λίγο πιεσμενος με κάτι εργασίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση η κόρνα να είναι και πιο ευαίσθητη από το woofer και να ακούγεται πιο δυνατά! Οπότε ίσως χρειαστεί να "ρίξεις" και λίγο την ευαισθησία της.

 

Πάντως, για να φτιάξεις το φίλτρο θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα πηνίο, περίπου 0.30mH για 5Κ, αν θυμάμαι καλά. Αν πας σε ένα μαγαζί που ασχολούνται με ηχεία κτλ θα σε βοηθήσουν σίγουρα. Ούτως ή άλλως πρέπει να πας να αγοράσεις το πηνίο. Εξήγησέ τους το πρόβλημά σου και θα σου δώσουν το κατάλληλο και θα σου πουν πως να το συνδέσεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αρχική μου σκέψη δεν περιλάμβανε την κόρνα καθώς και εγώ πίστευα ότι θα ανέβαινε. ¨οσο όμως και να έδινα από το equalizer δεν αντιδρούσε σε τίποτα το γουφερ!

 

πιθανότατα χρησιμοποίησες ακατάλληλο woofer, δεν είναι όλα κατάλληλα για κιθάρα, κάθε άλλο

 

όπως θα δεις εδώ, ΟΛΕΣ οι άνω του μετρίου καμπίνες κιθάρας έχουν ένα, δύο ή τέσσερα 12άρια, και ΚΑΜΙΑ δεν έχει κόρνα

 

http://www.thomann.de/gr/amplifiers_for_electric_guitars.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξέρω!!! Αλλά αν κάνει την δουλειά της γιατί όχι; θα περάσω αύριο από κανενα μαγαζί με ηχεία στο κέντρο! Το κακό είναι ότι δεν ξέρω κανένα... Δηλαδή θα πρέπει να ψάξω... Γνωρίζει κανείς κάποιο να προτείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν ότι πλέον το πρόβλημα λύθηκε (όσο καλύτερα μπορεί βέβαια προς το παρόν) με την χρήση crossover που "κόβει" just στα 5KHz.  Βέβαια ένα μεγάφωνο κιθάρας είναι κάποια στιγμή απαραίτητο, για να μην λέγεται PA αλλά καμπίνα κιθάρας, αλλά για τώρα μιά χαρά την κάνει την δουλειά της!!! (δεν έχω δα και λάηβ... αύριο !!!)

 

Επίσης πλέον είμαι κάτοχος του VOX Night Train!!! (Επρεπε να το πώ θα έσκαγα!!! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία!

 

δοκίμασέ τη λοιπόν αποσυνδέοντας το 12άρι και στέλνοντας την κιθάρα μόνο στην κόρνα όπως έλεγες χθες πως θα κάνεις, έτσι από περιέργεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου