Προς το περιεχόμενο

Taylor 310 VS Martin D16GT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλή χρονιά!!

 

Πρέπει να πάρω άμεσα ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθάρα γυρω στα 1000-1500 ευρω την οποία θα την χρησιμοποιώ σε live (με τον μαγνήτη L,R, Baggs M1A) αλλά και σε ηχογραφήσεις. Παίζω κυρίως συγχορδίες με πέννα (ούτε σόλο κάνω ούτε με δάκτυλα συνήθως) και τα τραγούδια είναι ελληνικά ποπ όπως Ρόκκο, Αναστασιάδη, Μαραβέγια κλπ αλλά και κάποια ξένα.

 

Είμαι στη Ρόδο οπότε δε μπορώ να τις δοκιμάσω αλλά έχω παίξει με Taylor 410 αρκετές φορές και μου άρεσε. Με Martin δεν έχω παίξει αλλά νομίζω οτι η Martin έχει πιο ζεστό ήχο κ πιο μπάσο που αυτό μου αρέσει. Είχα μια Larrivee L03 αλλα μου φανηκε στην πορεία πολύ άδειος η ήχος της κ γενικά προτιμάω Dreadnought τελικά.

Η Taylor πιστεύω οτι θα είναι πιο εύκολη για τα live αλλά φοβαμαι μηπως δεν βγαζει αυτο το μπάσο που μου αρέσει.

 

Αν η Taylor δεν ειναι χειρότερη ποιοτικα ως κιθάρα απο τη Martin και αν βγάζει ωραίο μπάσο και γεμάτο ήχο (για ηχογραφησεις) τοτε νομίζω οτι προτιμώ την Taylor.

 

Μη μου πείτε οτι πρέπει να τις δοκιμάσω κλπ.. αυτό το ξέρω :)

 

Κάποια γνωμη;; Καποια άλλη πρόταση μεχρι 1500 ευρω που να με καλύπτει περισσότερο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λιγο άσχετος με τα της μουσικής (κουφός και κουλός) θα σου πω τη γνώμη μου

 

Οταν έψαχνα για ακουστική ο ηχος των Taylor, στην ίδια κατηγορία τιμής, μου άρεσε περισσότερο απο τον ήχο των Martin - οι Martin παλι είχαν εκείνο το vibe του ονόματος και της ιστορίας...

 

Σε ευκολία παιξίματος δεν είδα διάφορες, ούτε σε projection - με τα ηλεκτρικά τους δεν ασχολήθηκα -

 

Για την ιστορία, τελικά διάλεξα μια 000-28ec, με την οποία παραμένω ερωτευμένος σφόδρα εδώ 3 χρονια τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες και αυτο

 

To είχα δεί το βιντεάκι. Η ήχος της Martin μου αρέσει πιο πολύ σ'αυτό το βίντεο.. οχι όμως οτι δε μου αρέσει και της Taylor. To θεμα ειναι γενικα σαν κιθαρες, σαν ποιοτητα ας πουμε, ποια ειναι καλυτερη; και για τη μουσικη που θελω να παιζω ποια ειναι πιο κοντα και ποια ειναι πιο βολικη για τα λαιβ και ποια θα με βολεψει πιο πολυ για ηχογραφησεις με μικροφωνα. Για τον ηχο αν δεν τις ακουσω απο κοντα δε θα καταλαβω.

Αν η Taylor εχει γεματο ηχο οπως η Μαρτιν τοτε θα την προτιμησω.

Εχω υποψιν μου και μια GIBSON J45 βεβαια μεταχειρισμενη. Εχει κανενας αποψη για αυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλή Χρονιά σε όλους!!!

 

Πριν λίγα χρόνια, κάνοντας ένα tour στην Αμερική και θέλοντας ν'αγοράσω μια ακουστική, έπαιζα όλες τις Martin και Taylor που έβρισκα στα Guitar Centers, σε όλη τη διαδρομή από την California μέχρι την Florida και από εκεί στη Νέα Υόρκη και βάλε...

Μετά από λίγο σταμάτησα ν' ασχολούμαι με τις Taylor, αφού οι Martin υπερτερούσαν στ'αυτιά μου και ιδίως σε αυτές τις μεσαιομπάσες συχνότητες που ενδιαφέρουν κι εσένα!!!

Πρέπει να έπαιξα πάνω από 150 ακουστικές κιθάρες Martin - Taylor, καμμιά 20αριά χειροποίητες άλλων κατασκευαστών και πάντα συγκρίνοντας...

 

Οι Martin είναι μια κλάση καλύτερες από τις Taylor, πάντα κατά τη γνώμη μου...

παρ'όλα αυτά, την ακουστική κιθάρα πρέπει πάντα να την ακούσεις και ακόμα καλύτερα να την συγκρίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η σειρά 310 είναι η entry level σειρά, η πιο φτηνή με solid ξύλα, οπότε για να συγκρίνεις με την Martin 16 πρέπει μάλλον να ανέβεις σειρά.  Επίσης η Martin d16 συχνά αναφέρεται ως μια από τις πιο συμφέρουσες κιθάρες σε σχέση τιμής ποιότητας..

 

Αυτές οι δύο εταιρίες έχουν πολύ διαφορετικό ήχο. Είναι θέμα γούστου το τι προτιμάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω υποψιν μου και μια GIBSON J45 βεβαια μεταχειρισμενη. Εχει κανενας αποψη για αυτη;

 

Αυτη ειναι δυο κλασεις πανω και απο τις δυο κιθαρες που αναφερεις

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά σε όλους!!!

 

Πριν λίγα χρόνια, κάνοντας ένα tour στην Αμερική και θέλοντας ν'αγοράσω μια ακουστική, έπαιζα όλες τις Martin και Taylor που έβρισκα στα Guitar Centers, σε όλη τη διαδρομή από την California μέχρι την Florida και από εκεί στη Νέα Υόρκη και βάλε...

Μετά από λίγο σταμάτησα ν' ασχολούμαι με τις Taylor, αφού οι Martin υπερτερούσαν στ'αυτιά μου και ιδίως σε αυτές τις μεσαιομπάσες συχνότητες που ενδιαφέρουν κι εσένα!!!

Πρέπει να έπαιξα πάνω από 150 ακουστικές κιθάρες Martin - Taylor, καμμιά 20αριά χειροποίητες άλλων κατασκευαστών και πάντα συγκρίνοντας...

 

Οι Martin είναι μια κλάση καλύτερες από τις Taylor, πάντα κατά τη γνώμη μου...

παρ'όλα αυτά, την ακουστική κιθάρα πρέπει πάντα να την ακούσεις και ακόμα καλύτερα να την συγκρίνεις...

 

Εγω πάντως δεν μπορω να δω διαφορά κλάσης μεταξυ martin και teylor στις dreadnought.

Δες και άκουσε, ας πούμε, την 810 της teylor και μη μου πεις οτι δεν ειναι καταπληκτικη κιθάρα - Παρομοίως, δεν μπορεις να κανεις λαθος αν πας σε μια d28 της martin -

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την d16gt κάποια χρόνια. Πολύ ωραίο όργανο, το οποίο παλιώνει επίσης και πάρα πολύ ωραία. Μάλλον αυτό πληρώνεις. Ισορροπημένος ήχος, χωρίς "εκρήξεις", και απίστευτο μπράτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου