Προς το περιεχόμενο

ADAT...


FusionMalmo.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό το κέρατο. Δηλαδή αν έχω μια κάρτα ήχου με ADAT Support και κοτσάρω έναν ADAT Controller με έξτρα κανάλια μπορώ να κάνω multitrack recording με περισσότερα κανάλια??? Έχω πελαγώσει...... 8O :roll: 8O :roll: :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, π.χ. με την EMU1212m και με το ADA-8000 της BEHRINGER μπορείς να έχει 8 κανάλια μέσω ADAT και 2 από την κάρτα, εγώ έτσι ηχογραφώ drums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχω μια κάρτα ήχου με ADAT Support και κοτσάρω έναν ADAT Controller με έξτρα κανάλια μπορώ να κάνω multitrack recording με περισσότερα κανάλια???

 

Τι εννοείς "ADAT Controller"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό το κέρατο. Δηλαδή αν έχω μια κάρτα ήχου με ADAT Support και κοτσάρω έναν ADAT Controller με έξτρα κανάλια μπορώ να κάνω multitrack recording με περισσότερα κανάλια??? Έχω πελαγώσει...... 8O :roll: 8O :roll: :?

 

 

300px-ADAT-XT.jpg

 

Το ADAT είναι ένα 8κάναλο multitrack recorder που βγήκε το 1991 και χρησιμοποιούσε σαν μέσο εγγραφής ταινία VHS σαν αυτή που χρησιμοποιούν τα Video στο σπίτι.Η θύρα ADAT είναι για να συγχρονίζει με το PC αλλά και με άλλα ADAT για περισσότερα κανάλια και να στέλνει και να δέχεται πληροφορίες από το Sequencer.Εάν ψάξεις θα βρείς περισσότερα για την χρησιμοποίηση αυτής της θύρας απο διάφορες εταιρείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτά που γράφει ο Lampiris υπάρχει και το ADAT Ι/Ο format που μεταφέρει 8 κανάλια ψηφιακά, αντίστοιχο του SPDIF. Αν ο FusionMalmo... εννοεί κάτι τέτοιο, τότε ναι, μπορεί να πάρει έναν A/D converter (με προενισχυτές μικροφώνου) που έχει έξοδο σε ADAT format (υπάρχουν και κονσόλες πλέον με αυτό το χαρακτηριστικό) και να τον συνδέσει σε μία κάρτα ήχου που έχει ADAT IN. Το θέμα είναι ότι μπορείς να πάρεις κατευθείαν μία κάρτα με 8 κανάλια εισόδου (με προενισχυτές) και να μην χρειαστείς να μπλέξεις με το ADAT. Γι'αυτό ρωτάω: από που προκύπτει η ανάγκη χρήσης του ADAT format; Έχεις ήδη κάποια κάρτα ήχου με αυτή τη δυνατότητα;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτά που γράφει ο Lampiris υπάρχει και το ADAT Ι/Ο format που μεταφέρει 8 κανάλια ψηφιακά' date=' αντίστοιχο του SPDIF. Αν ο [b']FusionMalmo...[/b] εννοεί κάτι τέτοιο, τότε ναι, μπορεί να πάρει έναν A/D converter (με προενισχυτές μικροφώνου) που έχει έξοδο σε ADAT format (υπάρχουν και κονσόλες πλέον με αυτό το χαρακτηριστικό) και να τον συνδέσει σε μία κάρτα ήχου που έχει ADAT IN. Το θέμα είναι ότι μπορείς να πάρεις κατευθείαν μία κάρτα με 8 κανάλια εισόδου (με προενισχυτές) και να μην χρειαστείς να μπλέξεις με το ADAT. Γι'αυτό ρωτάω: από που προκύπτει η ανάγκη χρήσης του ADAT format; Έχεις ήδη κάποια κάρτα ήχου με αυτή τη δυνατότητα;

 

 

Γεράσιμος

 

ADAT I/O Format εννοώ απλά μπερδέυτηκα γιατί ασχολούμαι συνέχεια με τους υπολογιστές και γι'αυτό το είπα controller.

 

Γεράσιμε, η ανάγκη προκύπτει διότι από ό,τι έχω δει μου έρχεται πιο φτηνά. Αν έχεις υπόψιν σου κάποια κάρτα ήχου με το λιγότερο 8 εισόδους XLR με προενισχυτές πες μου, μέχρι κάνα τετρακοσάρι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου