Προς το περιεχόμενο

Ανάγνωση standard DOS style MBR partition σκληρών σε windows.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω ένα "σύστημα-κουτάκι" network storage system με δύο σκληρούς δίσκους ( 3.5-inch, Serial-ATA), που δουλεύει είτε σε raid επίπεδο είτε με τον καθένα δίσκο χωριστά.

 

Όταν οι σκληροί δίσκοι είναι μεσα στο συστημα-κουτάκι αυτό, μια χαρα τους βλέπουν τα windows, ως Network Storage System (με πλήρη πρόσβαση σε αυτούς).

 

Το NAS αυτό  "σύστημα-κουτάκι" έχει ένα  RDC 3210 System On Chip, το οποίο βασικά εξομοιώνει ένα  PC χωρις οθόνη  με έναν 486SX επεξεργαστή  στα 133MHz, και είναι έναν Linux based σύστημα.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό (το σύστημα) χρησιμοποεί το standard DOS style MBR  για το  partition των δίσκων.

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν τον βγάλεις τον σκληρό/τους σκληρούς από το "σύστημα/ κουτάκι" και τους συνδέσεις σε υπολογιστή με windows (είτε σε εξωτερικό κουτάκι με usb- είτε στην Motherboard κατευθείαν) ενώ τους βλέπει, δεν μπορεί να τους διαβάσει,

 

Βρήκα 2 λύσεις (δεν τις δοκίμασα) (για να μην πάνε χαμενοι οι σκληροί- αν χαλάσει το "κουτάκι-συστημα" του NAS.)

 

1. Να τους συνδέσεις σε pc με linux (λέει θα τους διαβάσει χωρίς κανένα πρόβλημα, και θα έχω πλήρη πρόσβαση σε αυτούς)

2. Αν εχεις pc με windows , να τους συνδεσεις πάνω σε αυτό, και να κατεβάσεις ένα συγκεκριμένο SytemRescueCD, να δημιουργήσεις ένα  bootable CD-ROM με linux "εργαλεία"  (και αλλάζωντας το boot sequence του υπολογιστή με τα windows, να μπουτάρεις από το cd drive , και έτσι θα τους διαβάσει (αλλά θα είναι μόνο read only- για να πάρεις ίσα ίσα backup).

Ερωτήσεις:

1) Όντως θα  δει και θα διαβάσει τους σκληρούς δίκσους σε Linux; (αν και δεν σκοπευω να ξαναβάλω linux)

2) Θα δουλέψει το 2ο σενάριο;

3) Καμία άλλη ιδέα;

 

Σαν τελική ιδέα.

Άρχισα να εγκαταλείπω την ιδέα με τους Nas (για backup τουλάχιστον-ήδη τους πήρα και τους δύο δίσκους Bakcup σε usb σκληρούς δίσκους).

Πλέον οι εξωτερικοι usb σκληροί, με usb 3 , είναι πολύ φθηνοί (70,00 € / 1ΤΒ , και ταχύτατοι 40ΜΒ/s).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο απλό και εύκολο να δημιουργήσεις ένα bootable USB με οποιαδήποτε λίνουξ διανομή και να το τρέξεις από εκεί που για μένα είναι το πρώτο που πρέπει να δοκιμάσεις. Από Windows, κατεβάζεις τη διανομή και με το Rufus σε δύο λεπτά έχει γίνει bootable. Και ναι, νομίζω ότι θα τους διαβάσει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι τόσο απλό και εύκολο να δημιουργήσεις ένα bootable USB με οποιαδήποτε λίνουξ διανομή και να το τρέξεις από εκεί που για μένα είναι το πρώτο που πρέπει να δοκιμάσεις. Από Windows, κατεβάζεις τη διανομή και με το Rufus σε δύο λεπτά έχει γίνει bootable. Και ναι, νομίζω ότι θα τους διαβάσει κανονικά.

Για πες μου λίγο.  Θα τους διαβάσει  (λες αν κατάλαβα καλα ) αν τους κουμπώσω στη motherboard. 

Υπάρχει περίπτωση,  με αυτό το bootable usb, να τους διαβάσει αν τους βαλω σε usb κουτάκι για σκληρούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου