Προς το περιεχόμενο

SonicCell , TRinity-Rack ή κάτι άλλο ?


Noizer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Με ενδιαφέρει κάποιο συνθ για χρήση σε ροκ συγκρότημα και μόνο.Έχω ένα tr61 το οποίο δεν πολυθέλω να το βγάζω από το σπίτι , για αυτό θέλω να πάρω και κάτι άλλο.Με ενδιαφέρει πιο πολύ το performance/combination mode , για να συνδυάζω ενίοτε και δύο ή ακόμα και τρεις διαφορετικούς ήχους χωρισμένους στο κλαβιέ.Για αυτό θέλω και 3 τουλάχιστον insert εφφέ εκτός από τα global chorus και reverb.Επίσης σίγουρα master eq ή ακόμα καλύτερα ξεχωριστό eq για κάθε part.Από ήχους με ενδιαφέρουν πολύ τα organs , ένα αξιοπρεπές acoustic piano και strings.Μετά οι συνθ ήχοι και τέλος δε με απασχολούν καθόλου ήχοι από ακουστικά όργανα.Έπειτα από αρκετό ψάξιμο σκέφτομαι μεταξύ roland sonicCell και korg TR-rack.Μέχρι 500 ευρώ κάτι.Ποια είναι η άποψη σας , αρκούν αυτά , ποιο είναι καλύτερο ; Μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο που θα μπορούσα να δω ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το Sonic Cell είναι μια πολύ καλή λύση. Προσφέρει πολύ καλούς ήχους, η μνήμη του επεκτείνεται με δύο επεκτάσεις SRX, για μεγαλύτερη ποικιλία, αλλά και σε καλύπτει και στον τομέα των εφέ, καθώς προσφέρει τρία πολυεφέ μαζί με δύο κοινά εφέ, chorus+reverb. καθώς και mastering compressor. Επίσης είναι σε μορφή tabletop, ώστε να μπορείς να το τοποθετείς πάνω στον keyboard controller σου, για να επιλέγεις ήχους κλπ. Τέλος διαθέτει και MIDI/Audio file player, ώστε να μπορείς να συνοδεύεις το παίξιμό σου με κάποιο backing track της αρεσκείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν σου κάνουν οι ήχοι που έχεις ήδη σεταρισμένους στο TR61 παίρνεις ένα TR-rack για να είσαι κοντά στους ήχους που ήδη έχεις. Το Sonic Cell έχει άλλο ηχόχρωμα και εκτός αυτού θα πρέπει να set-άρεις εκ νέου τους ήχους που σ'ενδιαφέρουν. Εξαρτάται εάν έχεις χρόνο και εάν θέλεις να ασχοληθείς. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καληπέρα παιδιά!συγγνώμη αν η απάντηση είανι άσχετη του topic αλλά επειδή και εγώ είαμι σχετικά άσχετος (λίγο ντάξει :P ::)) περι λειτουργιών των synths!ο λόγος και ο σκοπός χρήσης του sonic cell στην προκειμένη περίπτωση είναι να έχουμε ενα μεγαλύτερο εύρος "μαζί" μας το οποιο μπορούμε να το πετύχουμε απο υπολογιστή klp?..

Συνηθίζετε δηλαδή να χρησιμοποιείται απο εμάς που χρησιμοποιούμαι low-end synths όπως yamaha mm6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αν και με δελεάζει πιο πολύ το ρολαντ για να έχω ήχους από δύο διαφορετικές εταιρίες , μάλλον κλείνω προς το korg που θα το φέρω πιο γρήγορα στο επιθυμητό αποτέλεσμα.Έτσι κι αλλιώς ιδανική λύση δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αν και με δελεάζει πιο πολύ το ρολαντ για να έχω ήχους από δύο διαφορετικές εταιρίες , μάλλον κλείνω προς το korg που θα το φέρω πιο γρήγορα στο επιθυμητό αποτέλεσμα.Έτσι κι αλλιώς ιδανική λύση δεν υπάρχει.

 

Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Ο καθένας βέβαια έχει τις επιλογές του και τις προτεραιότητές του, αλλά προσωπικά αν θα έπρεπε να επιλέξω ένα ακόμα synth ή module, θα διάλεγα κάποιο άλλης εταιρίας, για να έχω ποικιλία στον ήχο. Για μένα παράδειγμα που έχω το Fantom-G, θα επέλεγα ένα rack από Korg ή από Yamaha.

 

Φυσικά όταν υπάρχει βιασύνη και η ανάγκη να φέρεις ένα όργανο σε όσο το δυνατό έτοιμη μορφή, ώστε να το χρησιμοποιήσεις σε ζωντανές εμφανίσεις, βοηθάει πολύ να έχεις εξοικείωση με προϊόντα της ίδιας εταιρίας. Γι' αυτό σίγουρα δεν θα σε ζημιώσει να πάρεις ακόμα ένα Korg, καθώς θα μπορέσεις να το φέρεις πιο πολύ στα μέτρα σου, και πιο σύντομα, από ό,τι να ξεκινήσεις από την αρχή, π.χ. με ένα Roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

τα akai rack ειναι καλα?

το S3000 και το S2000 τα εχω βρει σε αγγελιες !

Πρώτον, πού κολλάνε τα AKAI με το συγκεκριμένο thread;

Δεύτερον, να είναι καλά για ποιά χρήση;

 

Take it easy, έχεις ήδη ανοίξει ένα thread και μπορείς να συζητήσεις τις απορίες σου εκεί, τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε στην ησυχία τους. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου