Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Καμπίνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα. Πρίμα μεσαιές στο φουλ.. αλλά από Μπάσα τίποτα.... Ούτε καν η υποψία!! Λες και παίζω κιθάρα από το τρανζιστοράκι που άκουγε η γιαγιά μου τον σταθμό της εκκλησίας πριν κάτι χρόνια!!

 

Offtopic :  γιατί ο ήχος που βγάζουν τα πεταλάκια "Αγρίεψε" τόσο με τον night Train? Υποτίθεται ότι είχα 3 διαφορετικές χροιές ρόκ που είχα σταμπάρει και πλέον ακούγονται πολύ πιο.... ΠΙΟ με κεφαλαία τέλος πάντων!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να και οι φωτο!!! Φυσικά δεν έχω βάλει ακόμα ποδαράκια και μοκετούλα, το αφήνω για όταν χαλαρώσω λίγο με το ωράριο της σχολής!!! Σχόλια και συμβουλές ευπρόσδεκτα!!!

2108342294_1.thumb.JPG.318478805790a800d97ce655733ff576.JPG

1361727205_2.thumb.JPG.37c1f8b767ea788fb00566c982f189a8.JPG

669573376_3.thumb.JPG.7daead2feb08bb0b146a4770669fec43.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου αναρωτιέμαι γιατί ρωτάς εδώ να σε βοηθήσουν αφού τα ξέρεις...

Αν βγάλεις ήχο κιθάρας από αυτό που έφτιαξες.. να με φτύσεις. Δεν πρόκειται για θέμα κόστους αφού το ίδιο κοστίζουν ή και παραπάνω τα υλικά που έβαλες.

 

Κόρνα σε κιθάρα;

Τώρα το καλοκαίρι θα ακούς περισσότερα τζιτζίκια απ' ότι συνήθως είχατε στο σπίτι.

Κλειστή καμπίνα χωρίς σχέδιο;

Αμα ακούσεις μπάσο... σφύρα.

 

Κι αναρωτιέσαι:

Το δοκίμασα. Πρίμα μεσαιές στο φουλ.. αλλά από Μπάσα τίποτα.... Ούτε καν η υποψία!! Λες και παίζω κιθάρα από το τρανζιστοράκι που άκουγε η γιαγιά μου τον σταθμό της εκκλησίας πριν κάτι χρόνια!!

Είτε VOX Night Train είτε Matamp... ο ενισχυτής και τα πεταλάκια σου έφταιξαν; ήχο λάμπας (κιθάρας) δεν θα βγάλεις. H παραμόρφωση θα είναι χείριστη.

 

Σε 8 (; ) μέρες λοιπόν, πάρε ένα μεταχειρισμένο Full range μεγάφωνο (10 ή 12 ίντσες) και φτιάξε ένα κουτί αντίγραφο από combo με το αντίστοιχο μέγεθος μεγαφώνου. End of story.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, χαλαρά, δοκιμή ήταν !! Μπάσο έχω αρκετό πάντως,και φυσικά όχι συνδέοντας μόνο την κόρνα!!!! Woofer + κόρνα!!!  οκ, τζιτζικίζει κάπως συμφώνω, το είπα και πρίν, αλλά μέχρι να πληρωθείς και να μπορέσεις να φτιάξεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, είναι η καλύτερη λύση, ειδικά όταν το μονάδικο για το οποίο πλήρωσες ήταν τα ξύλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να αγορασεις ενα βιβλιο σχετικα με καμπινες για ενισχυτες κιθαρας. Αφου ασχολεισαι καλο ειναι να μαθεις και ακομη περισσοτερα.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοειται ότι αυτός είναι ο σκοπός... όταν αποφασίσαμε με τον κολλητό μου να φτιάξουμε την καμπίνα, η συζήτηση ήταν η εξής. : "ρε έχω ένα 12 " και κάθεται, γιατί δεν το κάνουμε κάτι!!!" Ούτε καν τον ενισχυτή δεν είχα αποφασίσει ότι θα έπαιρνα !!!

Και η κόρνα προστέθηκε στο σχέδιο γιατί όταν τον συνδέσαμε στον μαρσαλ δεν είχα καθόλου πρίμα και μέσαιες...

 

Πειραματιστικάμε να κάνουμε κάτι με το χαμηλότερο δυνατόν μπατζετ, και οκ δεν βγήκε τέλειο, αλλά είναι κάτι με το οποίο θα συμβιβαστώ για λίγες μέρες ακόμα, όπως συμβιβάστηκα τόσα χρόνια με τον Crappy marshall !!! Εξάλλου ακούγεται πολύ καλύτερα απο αυτόν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου