Προς το περιεχόμενο

digi -003


login

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera se olous.thelo na sas rotiso..

skeftomai na paro tin digi 003 mazi me dvd tool kit http://www.digidesign.com/index.cfm?itemid=5025&langid=51

thelo na doulepso post production gia cinema.

exo exantlisei ligo to thema kai den xero an prepei na empistefto ta lefta mou gi afto eno mporo na paro kati kalitero an yparxei.?p.x nuendo

eyxaristo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, η Digi 003 ειναι μονο για Pro Tools LE αν δεν κανω λαθος, που σημαινει οτι πρεπει να υπολογιζεις το software, toolkit, digi 003.

 

Απο αποψη επιδοσεων η RME FF800 ειναι καλητερη, αλλα οχι σημβατη με Pro Tools. Περιπου στα ιδια λεφτα + σιγουρα πιο καλη.

 

Αμα θες οποσδηποτε PT (ξερεις....μοστρα στον πελατη) μπορεις να σκεφτεις την M-audio profire 2626 που σε επιδοσεις ειναι πολυ κοντα σε αυτες τις δυο, συμβατη με Pro Tools M-powered + κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα.

Το μειον ειναι οτι δεν εχεις τα PT LE και εχεις τα PT MP (δεν ξερω τις διαφορες τους αλλα απο οσα εχω διαβασει στα site και εχω ακουσει αν δεν πας για Pro Tools HD καλυτερα Nuendo/Cubase/sonar κτλπ-δεν ξερω μην με κρινεται :P)

Tο συν ειναι η πολυ χαμηλοτερη τιμη + οτι εχεις το toolkit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ProTools είναι ό,τι καλύτερο για post. Έχεις το vocalign για ADR που είναι βασικό. Έχω δουλέψει πριν 1 μήνα στην Αμερική post με ICON και ProTools HD κι έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για τα αγγλικά. δεν πέζει ρόλο η ''μόστρα'' στον πελάτη.οι περισσότεροι χρησιμοποιούν προγράματα συμβατά με apple.δυστηχώς όλα είναι αλυσίδα και πρέπει να κοιτάς κ συμβατότητες που έχεις.άντε να ψάχνεις και να κατεβάζεις που το ένα,που το άλλο όταν θες να κάνεις την δουλεία σου .π.χ red-avid-pro tools+logic.(ΠΟΥΛΑΤΕ!!!!)

και έτσι μας οδηγούν εκεί.

η digi 003 πιστέυω οτι είναι ''όλα σε 1,νοικοκυρεμένα'' και απορώ αν αξίζει τα λεφτά του.?

για να μπορέσω να δουλέψω εικόνα, πρέπει να πάρω το dvd tool kit το οποίο κανει 900 κάτι e!!!

και κάτι άλλο,έχω imac με σκληρό 500αρι.σκέφτομαι να βάλω ένα άλλο πάνω στη digi.θα έχω μεγάλη καθηστέρηση?τι χρειάζετε το mac για να δουλεύει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτα που ρωτας δεν ξερω να σου πω. Παντως το "συμβατα με apple" δεν νομιζω να ειναι προβλημα, καθως αν δεν κανω λαθος και nuendo/cubase κτλπ παιζουν σε mac οπως και τα Pro Tools σε PC. Μονο το Logic, απο 8η εκδοση και μετα αν δεν κανω λαθος, παιζει μονο σε Mac.

Anyway, δικη σου αποφαση ειναι απλα δεν βλεπω τον λογο να ξοδευεις παραπανω οταν μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια με λιγοτερα.

Παντως αν επιμενεις στο toolkit, σκεψου και τις M-audio M-powered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ροταω.η m-audio μπορει να ανοιξει βιντεο?κανει συνχρονισμο με εικονα?μπορει να συνχρονιστει με αλλα προγραματα avid e.t.c?σου δινει 5.1?

οσο για nuendo το παο με 1000!!!ειναι απιστευτο προγραμα.αλλα το αφηνουν  πισω στη συμβατοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ερωτηση σου μπορει να την απαντησει το site της m-audio...αναλογα τα μοντελα, αλλα νομιζω πως γινεται.

Θα το κοιταξω και αργοτερα και θα σου πω γιατι τωρα πρεπει να την κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello φιλε μου και παλι!

Video τα ανοιγει το προγραμμα, οχι η καρτα ηχου: οποτε ναι.

Συνχρονισμο με εικονα δεν καταλαβαινω τι εννοεις (δεν ασχολουμε με video). Παντως, αν εννοεις digital συνχρονισμο με αλλα (converters/preamps/κτλπ) κανει, μιας και εχει ενσωματομενο world clock.

5.1 σου δινει πιστευω...βασικα αυτο ρυθμιζεται απο το προγραμμα της καρτας, εγω δεν ασχολιθηκα ποτε με τετοιο...

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει συνχρονισμο με εικονα?μπορει να συνχρονιστει με αλλα προγραματα avid e.t.c?

 

αν εννοείς να βάλεις και AVID στο ίδιο μηχάνημα και να τον ακούς μέσα απ αυτή την κάρτα, δε γίνεται {κρατάω 1% επιφύλαξη για την περίπτωση κάποιας ακροβατικής συνδεσμολογίας}

αν ρωτάς το πως μπορούν να ανταλλάζουν υλικά ο AVID με το nuendo, πρέπει να μη σκέφτεσαι τα προγράμματα αλλά τα προϊόντα τους. Δηλαδή αν δουλέυεις στο ίδιο frame rate και με ίδια settings τον ηχο {συνήθως 48Khz-16βιτ} και τσεκάρεις πάντα με μια αμόρσα στην αρχή τότε γιατί να μην συνχρονίζει;

 

{είμαι μοντέρ, δουλέυω AVID σε PC αλλά και MAC αν τύχει, παίζει κ στα δύο μια χαρά.}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου