Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση όλων των χορδών κατα την αλλαγή τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό είχα την πεποίθηση, χωρίς να ξερω γιατί, πως δεν κανει να αφαιρεί όλες τις χορδές πριν τοποθετηθούν οι νέες. "Κουτουλουντας" διάφορες πληροφορίες ενώ έψαχνα για αλλο θεμα βρήκα κατι ενδιαφέρον.

 

Ειναι 2 βίντεο που λένε οτι δεν υπαρχει πρόβλημα για μαζική αλλαγή των χορδών:

 

Fender:

 

Martin:

 

Τα βίντεο ειναι απο αυτο το site που εχει κ αλλα σχετικά με το μπράτσο:

Truth About Truss Rods – Part 2 – Myth Busting! – DrKevGuitar.com

 

 

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moνο σε κιθαρες με Bigsby ή με floating/archtop bridge δεν ειναι εξυπνο να κοψεις ολες τις χορδες ταυτοχρονα οταν τις αλλαζεις μια και θα ψαχνεις τα ελατηρια,τη γεφυρα και το intonation με το κυαλι  ;D

 

Σε strat,tele,Gibson εγω δεν κανω καν τον κοπο να ξεκουρδισω τα κλειδια....τις κοβω ολες μαζι χασαπικα.... ;D ;D ,βαζω βεβαια ενα καποταστο στο μπρατσο για να μη πεταχτουν και βγαλω κανα ματι  ;D ;D

 

Επισης αν η κιθαρα εχει ΠΟΛΥ λεπτο μπρατσο,συνηθως τα μεταλοκιθαρα εχουν,ειναι καλο να τις αλλαζεις μια μια αφου αυτα τα μπρατσα ειναι πιο ευαισθητα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι και το Floyd Rose δεν θα γούσταρε μια τέτοια κίνηση  ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ πάντα έβγαζα τις χορδές όλες μαζί, μετά ανακαλύφθηκε το internet και διάβασα ότι είναι λάθος αλλά δεν άλλαξα συνήθειες.  ;D

 

Σε σχέση με τις κιθάρες με floating γέφυρα πάλι υπερβολική μου φαίνεται η ανησυχία για το πως θα κουρδίσεις μετά. Κουρδίζεις μια φορά στο περίπου , ξαναπερνάς άλλη μια φορά τις χορδές και τις κουρδίζεις άλλη μια φορά στο περίπου και μετά είσαι έτοιμος να κουρδίσεις κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι και το Floyd Rose δεν θα γούσταρε μια τέτοια κίνηση  ;D

Το FR είναι δύσκολη γκόμενα και δε σου κάθεται εύκολα, άλλα άμα σου κάτσει σου κάνει τρελά κόλπα. Οι υπόλοιποι ας βολευτούν με καμιά εύκολη fixed bridge  :-*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τις κιθάρες με floating γέφυρα πάλι υπερβολική μου φαίνεται η ανησυχία για το πως θα κουρδίσεις μετά. Κουρδίζεις μια φορά στο περίπου , ξαναπερνάς άλλη μια φορά τις χορδές και τις κουρδίζεις άλλη μια φορά στο περίπου και μετά είσαι έτοιμος να κουρδίσεις κανονικά.

 

Και θα συμφωνήσω απόλυτα.

 

Εγώ με τη σειρά μου, σε strat με floating tremolo και les paul με bigsby απλά ξεκουρδίζω και αφαιρώ όλες τις χορδές μαζί γιατί θέλω να καθαρίσω και fretboard και να κάνω ένα γενικό καθάρισμα πριν την αλλαγή των χορδών. Στη συνέχεια περνάω χορδές κι απλά κορδίζω εναλλάξω (e - E; B - A; G-D). Τεντώνω χορδές, κουρδίζω. Τεντώνω πάλι - ξανακουρδίζω. Παίζω λίγο, κουρδίζω. Τέλος. Δεν ξεκουρδίζεται μετά που να την χτυπάς στον τοίχο  ;D

 

Γενικά, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για αλλαγή χορδών μία - μία. Ακόμα και το floyd τα μυστικά του έχει. Άλλωστε, το ν' αλλάζεις χορδές μία - μία δεν σου δίνει τη δυναρτότητα να καθαρίσεις το οργανάκι σου. Συνεπώς, ποιος ο λόγος ν'αλλάξεις χορδές αν παίζεις με 'μπιχλιασμένη' ταστιέρα ??  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τις κιθάρες με floating γέφυρα πάλι υπερβολική μου φαίνεται η ανησυχία για το πως θα κουρδίσεις μετά

 

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις οταν μιλησα για floating/archtop  bridge και Bigsby εννοουσα αυτο  :)

 

width=600 height=387https://images.reverb.com/image/upload/s--1hGrF4kd--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1379974383/ht4tv8o1bpmiuz1hfsrt.jpg[/img]

 

σε strat floating trem δεν υπαρχει φυσικα προβλημα

 

Άλλωστε, το ν' αλλάζεις χορδές μία - μία δεν σου δίνει τη δυναρτότητα να καθαρίσεις το οργανάκι σου. Συνεπώς, ποιος ο λόγος ν'αλλάξεις χορδές αν παίζεις με 'μπιχλιασμένη' ταστιέρα ??

 

Απλα σε floating archtop bridge κοβεις ολες τις χορδες εκτος απο τη τυλιχτη ΜΙ η οποια κρατα ολο το συστημα στη θεση του,καθαριζεις την ταστιερα και μετα βαζεις τις νεες χορδες αλλαζοντας την ΜΙ τελευταια....

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις οταν μιλησα για floating/archtop  bridge και Bigsby εννοουσα αυτο  :)

 

width=600 height=387https://images.reverb.com/image/upload/s--1hGrF4kd--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1379974383/ht4tv8o1bpmiuz1hfsrt.jpg[/img]

 

σε strat floating trem δεν υπαρχει φυσικα προβλημα

 

Απλα σε floating archtop bridge κοβεις ολες τις χορδες εκτος απο τη τυλιχτη ΜΙ η οποια κρατα ολο το συστημα στη θεση του,καθαριζεις την ταστιερα και μετα βαζεις τις νεες χορδες αλλαζοντας την ΜΙ τελευταια....

 

 

Ναι μωρέ, δεν σχολίασα το δικό σου ποστ για τη γενική αντίληψη ότι πρέπει κάπως να μπλοκάρεις το Floyd rose για να καταφέρεις να κουρδισεις είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι μωρέ, δεν σχολίασα το δικό σου ποστ για τη γενική αντίληψη ότι πρέπει κάπως να μπλοκάρεις το Floyd rose για να καταφέρεις να κουρδισεις είπα.

 

Ναι κι εγώ το ίδιο :)  ;D

 

Απλα σε floating archtop bridge κοβεις ολες τις χορδες εκτος απο τη τυλιχτη ΜΙ η οποια κρατα ολο το συστημα στη θεση του,καθαριζεις την ταστιερα και μετα βαζεις τις νεες χορδες αλλαζοντας την ΜΙ τελευταια....

 

Δεν είχα ποτέ floating archtop αλλά υποθέτω πως είναι ακριβώς έτσι. Βέβαια, στις players' edition με το pinned bridge λογικά έχει λυθεί το θέμα υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου