Προς το περιεχόμενο

BlackStar Ht-1 ή .....


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στην κοινότητα.

 

Αν και είμαι μέλος εδω και αρκετό καιρο, μετά απο πολλές ωρες "δίαβασμα" στο forum αποφάσισα να κάνω και εγώ μια ερώτηση καθώς δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο.

 

Βασικό ερώτημα:

BlackStar Ht-1(αν τον έχει δοκιμάσει κανείς γιατί το μουσικόραμα που έχει blackstar δεν τον έχει φέρει ακόμα) ή... κάτι άλλο με max budget 250ευρώ.

 

Και οι λεπτομέρειες:

- Μουσικά είδη: Σχεδόν οτιδήποτε από rock metal hardcore κτλπ. με λοξές ματίες προς pop-rock(πχ James) ΑΛΛΑ με προτιμήσει σε heavy rock/stoner/sludge τόνους.

- Ο προσανατολισμός είναι καθαρά για bedroom practice στο σπίτι χωρίς να ενοχλώ ενοίκους και συγγενείς (μίας και η ικανότητα μου στο παίξιμο δεν είναι και στα καλύτερα τις λόγο αποχής περίπου 3 χρόνων από το άθλημα)

- Σε λίγο διάστημα (πρίν τον ενισχυτή) θα αγοραστεί και μια GIbson Les Paul Studio. Θα την χαντακώσει ο ενισχυτής...τι πιστεύετε;

 

Και κάτι για την GIbson Les Paul Studio:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_aw_ch.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_deluxe_60_vsb.htm

γνώμες; Αξίζει η δεύτερη τα 200 ευρώ παραπάνω;

 

ΥΓ: Για τις κιθάρες δεν το συζητάω για κάτι διαφορετικό. Κόλλημα  αλλα... δεύτερη κιθάρα μετά απο 8 χρόνια θέλω και την μούρη(HeadStock)

 

Αύτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Και κάτι για την GIbson Les Paul Studio:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_aw_ch.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_deluxe_60_vsb.htm

γνώμες; Αξίζει η δεύτερη τα 200 ευρώ παραπάνω;

 

 

 

 

Δεν ξερω αν αξιζει τα 200 παραπανω αλλα σε αυτα τα λεφτα παιζεις δυνατα για μεταχειρισμενη ανωτερης κλασης (standard-traditional)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαυραστέρης είναι σίγουρα αστέρι αλλά το θέμα είναι αν το 1 βατ είναι αρκετό για μέταλ αν δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω λεφτά θα πρότεινα ψηφιακό.

 

Αν δεν σε νίαζουν τα λεφτά μάζεψε να πάρεις τον 40άρη και δεν θα χρειαστείς άλλο ενισχυτή στη ζωή σου (στο σπίτι απλά το βόλιουμ με το σταγονόμετρο ;D)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον ενισχυτη δεν εχω αποψη μιας και δεν τον εχω δοκιμασει καν.

 

Σχετικα με τις κιθαρες (νομιζω οτι θα σε βοηθησω πολυ), αγορασα την ασπρη με χρυσαφι μεταλικα μερη και η πρωτη αλλαγη που της εκανα ηταν να βαλω απανω τον Burstbucker pro, οποτε χαλαρα προτεινω την δευτερη (σιγουρα θα τον αλλαξεις τον στοκ μαγνητη στην AW) αλλα εν τελει την πουλησα και πηρα μια μεταχειρισμενη Standard και δηλωνω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

 

Αρα συνολικα θα σου προτεινα να χτυπησεις μια καλη μεταχειρισμενη, αν επιμενεις για καινουργια παρε την δευτερη

 

Σημ: Παιζω ροκ-μεταλ κυριως (80%) αλλα και αλλα ειδη blues - funk (20%) και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απτην Les Paul μου! (Εχει Bare knuckle μαγνητες απανω, Crawler-bridge, rebel yell-Neck)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις.

όσων αφορά τις κιθάρες να πο την αλήθεια δεν σκόπευα να φύγω πάνω απο τα 1000. Αλλά επειδή το καθυστέρησα (ψάχνω 4-5 μήνες ήδη), θα κάνω την αγορά μέσα στον μήνα λόγω και δώρου Χριστουγέννων εξού και τα 200 εύρω παραπάνω(με πόνο ψυχής). ΑΝ προκύψει standard σε αυτό το διάστημα δεν το συζητώ.

 

Για τον ενισχυτή τώρα... απο κλιπάκια στο ιντερνετ έχω ακούσει οτι έχει γκάζια αλλα γιαυτό ρώτησα και εδώ μήπως κάποιος τον έχει ακούσει και έχει καλύτερη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις.

όσων αφορά τις κιθάρες να πο την αλήθεια δεν σκόπευα να φύγω πάνω απο τα 1000. Αλλά επειδή το καθυστέρησα (ψάχνω 4-5 μήνες ήδη), θα κάνω την αγορά μέσα στον μήνα λόγω και δώρου Χριστουγέννων εξού και τα 200 εύρω παραπάνω(με πόνο ψυχής). ΑΝ προκύψει standard σε αυτό το διάστημα δεν το συζητώ.

 

+ του ότι ο βασικός λόγος που σκέφτομαι την deluxe είναι το , coil split, και το  60s profile,μίας και ενώ έχω παίξει με epiphone kai gibson(classic φιλου) η τωρινή μου είναι μια jackson με πολυ λεπτο μπράσο και φοβάμαι ότι θα με ξενίσει αρχικά το πίο χοντρο της studio.

 

ΥΓ: Το ξέρω ότι καλό είναι να την δοκιμάσω πρώτα αλλά σε 3-4 μαγαζιά στο κέντρο που πήγα μου το αρνήθηκαν.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ: Το ξέρω ότι καλό είναι να την δοκιμάσω πρώτα αλλά σε 3-4 μαγαζιά στο κέντρο που πήγα μου το αρνήθηκαν.... :(

 

Αυτο απο μονο του ειναι θεμα για αλλη ατελειωτη συζητηση δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Το ξέρω ότι καλό είναι να την δοκιμάσω πρώτα αλλά σε 3-4 μαγαζιά στο κέντρο που πήγα μου το αρνήθηκαν....

 

Αυτο απο μονο του ειναι θεμα για αλλη ατελειωτη συζητηση δυστυχως...

 

off-topic: Στον τελευταίο είχα πάει με τα λεφτά στο χέρι και μου είπε να κάνουμε πρώτα την παραγγελία και μετα να πάω να δοκιμάσω την κιθάρα που θα πάρω και μετά να συζητήσουμε για την τελική τιμή. (Αν και εν Ελλάδι οι studio κοστίζουν 2-3 κατοστάρικα παραπάνω έλεγα να υπερβω λίγο το όριο μου να βοηθήσω την Ελληνική οικονομία  ;) )

 

Στον ενισχυτή τωρα μίας και με καίει περισσότερο αφου στην κιθάρα ειμαι 99% αποφασισμένος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω με βάση τον HT-5 που έχω απεναντί μου...πάρτον με κλειστά μάτια..

Έχω περάσει ώρες και ώρες να μιλάω γι αυτό τον ενισχυτή στο forum...

Τρελό γκάζι μέτρια καθαρά....

Εσύ αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΗΤ-5 άκουσα και μου μπήκαν "ψύλλοι στ'αυτια" μιας και 200 ευρω για λάμπα με 2 κανάλια και αν θυμίζει τον ΗΤ-5 αλλά πιο "ήσυχος" φαίνεται πολυ value for money κατάσταση...

 

Να πώ και την αλήθεια τον ΗΤ-5 ήθελα αλλα δεν τον φτάνω σε τιμή...εκτος αν κάποιος θέλει να μου χαρίσει έναν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου