Προς το περιεχόμενο

cubase sx 3 audio to midi...


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μετατροπή του ταμπούρου' date=' (και μόνο αυτού σε ξεχωριστό track), στο Sonar φαντάζομαι ότι θα είναι περισσότερο πετυχημένη ένα άλλο audio σήμα που πιθανώς θα έχει πάνω από δύο όργανα.

Όσο για το αν γίνεται η μετατροπή audio->midi στο Cubase, μπορείς πάντα να διαβάσεις το manual και να βοηθήσεις και μας να μάθουμε κάτι παραπάνω.

Αλήθεια σε πια σχολή πηγαίνεις;[/quote']

ΤΕΙ μουσικης τεχνολογιας και ακουστικης Ρεθυμνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α! πολύ ωραία δίπλα είμαστε, μια και εγώ κατοικώ στα Χανιά.

Και αυτό, περί audio->midi σε cubase σας το διδάξανε στη σχολή;

Συγνώμη κι όλας που ρωτάω, είναι απλά μια απορία που έχω, χωρίς ίχνος απαξίωσης η ειρωνείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, δεν βάζεις ερώτηση μετατροπή audio σε midi τότε. Λές έχω ένα ταμπούρο και θέλω να το βγάλω στην παρτιτούρα. (Κάτι που το κάνω χωρίς υπολογιστή), τέλος πάντων.

 

Όσο κοίταξα στο manual δεν είδα να γίνεται στο CubaseSX δεν ξέρω τώρα, αν το καταφέρνεις με καμιά πατέντα. Ίσως να χωρίζεις τα μέτρα και μετά να κάνει μετατροπή.Θα ξανακοιτάξω. Βλέπεις χτες έφαγα πιο πολύ χρόνο ψάχνοντας πως να γίνει μετατροπή ενός audio σε midi.

Μήπως στη σχολή έιχανε κάποιο plug-in του cubase που έκανε αυτή τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ' date=' δεν βάζεις ερώτηση μετατροπή audio σε midi τότε. Λές έχω ένα ταμπούρο και θέλω να το βγάλω στην παρτιτούρα. (Κάτι που το κάνω χωρίς υπολογιστή), τέλος πάντων.

 

Όσο κοίταξα στο manual δεν είδα να γίνεται στο CubaseSX δεν ξέρω τώρα, αν το καταφέρνεις με καμιά πατέντα. Ίσως να χωρίζεις τα μέτρα και μετά να κάνει μετατροπή.Θα ξανακοιτάξω. Βλέπεις χτες έφαγα πιο πολύ χρόνο ψάχνοντας πως να γίνει μετατροπή ενός audio σε midi.

Μήπως στη σχολή έιχανε κάποιο plug-in του cubase που έκανε αυτή τη δουλειά;[/quote'] ναι στη σχολη μας το διδαξανε στα (sonar και pro tools) επισης μας ειπανε πτι γινεται και στο cubase. στα pro tools γινεται με καποιο plugin.εν θελω να βγαλω κατι σε παρτιτουρα! μιλαω για μετατροπη audio σε midi! πχ εχεις ενα ταμπουρο απο μια ηχογραφηση του οποιου δε σου αρεσει ο ηχος,το μετατρεπεις σε midi πληροφορια και υστετρα το αντικαταστεις πχ με ενα sample...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική σου ερώτηση : "μηπως ξερει κανεις πως γινεται να μετατρεψω ενα αρχειο audio σε midi με το cubase? " η απάντηση που έδωσα παραπάνω ισχύει ... :roll:

 

Στην ερώτηση " Πως αλλάζω τα Drums στο Cubase" ή " 8ελω να μετατρεψω το ταμπουρο σε midi ετσι ωστε να το αντικαταστησω με καποιο αλο ηχο" τότε η απάντηση είναι αυτή :

http://www.soundonsound.com/sos/aug05/articles/cubasetech.htm

 

ή χρησιμοποιείς το Drumagog :

http://www.soundonsound.com/sos/Feb03/articles/wavemachinedrumagog.asp

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική σου ερώτηση : "μηπως ξερει κανεις πως γινεται να μετατρεψω ενα αρχειο audio σε midi με το cubase? " η απάντηση που έδωσα παραπάνω ισχύει ... :roll:

 

Στην ερώτηση " Πως αλλάζω τα Drums στο Cubase" ή " 8ελω να μετατρεψω το ταμπουρο σε midi ετσι ωστε να το αντικαταστησω με καποιο αλο ηχο" τότε η απάντηση είναι αυτή :

http://www.soundonsound.com/sos/aug05/articles/cubasetech.htm

 

ή χρησιμοποιείς το Drumagog :

http://www.soundonsound.com/sos/Feb03/articles/wavemachinedrumagog.asp

 

/nEwBiE 8)

δεν υπαρχει αρχικη ερωτηση και μετα αλη ερωτηση.η ερωτηση ηταν παντα η ιδια! απλα στη συνεχεια διευκρινιστικε.δηλαδη μηπω το ταμπουρο δεν ειναι audio??? 8O
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τύμπανα είναι γενικά εύκολο (όταν είναι σε κανάλια) να γίνουν midi και αυτό γιατί έχουν πολύ απλές κυματομορφές (μία ατάκα και μία δυναμική). Δεν χρειάζεται να αναλύεται η νότα και γι'αυτό και είναι απλή και συχνά εύστοχη διαδικασία. Π.χ. το κούρδισμα του ταμπούρου δεν μεταφέρεται στη Midi νότα που θα παραχθεί.

 

Μιας και αναφέρθηκε, στα ProTools υπάρχει το Sound Replacer για αυτή τη δουλειά.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τύμπανα είναι γενικά εύκολο (όταν είναι σε κανάλια) να γίνουν midi και αυτό γιατί έχουν πολύ απλές κυματομορφές (μία ατάκα και μία δυναμική). Δεν χρειάζεται να αναλύεται η νότα και γι'αυτό και είναι απλή και συχνά εύστοχη διαδικασία. Π.χ. το κούρδισμα του ταμπούρου δεν μεταφέρεται στη Midi νότα που θα παραχθεί.

 

Μιας και αναφέρθηκε' date=' στα ProTools υπάρχει το Sound Replacer για αυτή τη δουλειά.

 

 

Γεράσιμος[/quote']

δεν ειπε κανεις οτι ειναι δυσκολο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε κανεις οτι ειναι δυσκολο

 

όχι' date=' απλά απάντησα στην παραπάνω σου απορία:

 

δηλαδη μηπω το ταμπουρο δεν ειναι audio??? 8O

 

λέγοντας ότι παρόλο που και το ταμπούρο είναι audio, είναι πιο απλό ακουστικά να γίνει midi απ'ό,τι ένα άλλο όργανο.

 

Εντάξει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό που σίγουρα πρέπει να κατάλαβες και εσύ, και όλοι μας βέβαια, είναι ότι το Cubase δεν κάνει κανενός είδους τέτοια μετατροπή. Αυτό το κάνει κάποιο plug in που μπαίνει μέσα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και πιθανότατα και σε κάποια άλλα παρόμοια sequencer προγράμματα.

Όταν λέμε ότι ένα πρόγραμμα κάνει κάποια λειτουργία, εννοούμε ότι ενεργεί ο ίδιος ο πυρήνας του προγράμματος. Όπως π.χ. το Cubase αυτό καθαυτό μπορεί να κάνει time warp σε ένα audio αρχείο, ένα άλλο πρόγραμμα μπορεί να μην έχει αυτή την δυνατότητα, αλλά ενδεχομένως την επιτυγχάνει με κάποιο plug in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου