Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Gibson Les Paul Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι τρομερος!!Για το tronicalαν καταλαβα καλα εννοεις το νεο κολπακι που εβγαλε η gibson και αποθηκευεις κουρδισματα και γενικα κουρδιζει αυτοματα.Ειναι ΤΡΕΛΗ μοντα,αλλα ακριβη κανα 300αρι νομιζω.Αρα το αν αξιζει η οχι το ξερει η τσεπη σου.Εγω αν ειχα να τα δωσω θα τα δινα.

Για τα pots και τα περαιτερω επηρεαζουν  παρα πολυ τον ηχο αλλα ειναι κατι που πρεπει να σκασεις λεφτα για να πειραματιστεις.Αλλα θεωρω οτι δεν εχει ουσια να σκασει 60αρια ετσι και να προσπαθεις να θυμηθεις ποιο τελικα ηταν το καλυτερο.

 

Ναι είναι ακριβό ρε γμτ, αλλά τώρα που είδα τη "γλύκα" του να κουβαλάς 2 κιθάρες για 4 τραγούδια σε άλλα κουρδίσματα, + μία σε στάνταρ, αναθεώρησα. Χτύπησα λοιπόν ένα να το κουμπώσω στη Standard να δούμε τι θα γίνει. Ψιλομανίκι το κόβω στο χειρισμό, ελπίζω να συνηθίζεται με τον καιρό.

 

Όσο για τα Pots, και περισσότερο για τους πυκνωτές ξέρω ότι επηρεάζουν πολύ τον ήχο. Δεν έχω καμία όρεξη να σου πω να πειραματίζομαι, άσε που (χωρίς να ξέρω) αν έχει ψιλοδιαφορές ίσως δεν τις καταλάβω κιόλας.. Αυτό που έλεγα ήταν ίσως μιας που θα πάει σε μάστορα η κιθάρα, και θα κάνει αρκετά χιλιόμετρα για να πάει (Κομοτηνή - Θεσσαλονίκη - Κομοτηνή), έμπαινα στη διαδικασία να τα άλλαζα με καινούργια ή καλύτερα ποιοτικά ώστε να εξασφαλίσω και τη μακροζωία της. Εφόσον δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση από την S.D. για τους μαγνήτες, θα κρατήσω τις ίδιες τιμές (πυκνωτών και pots), και θα συμβουλευτώ και το μάστορα για το αν αξίζει ή όχι να αντικατασταθούν.

 

Βασικά δεν ξέρω αν είναι λόγω των χρόνων ή της κατασκευής αλλά και τα Pots και το switch έχουν χαλαρώσει πάρα πολύ. Ιδικά τα Pots ρολλάρουν και με τον αέρα, απλά το έχω συνηθίσει και τσεκάρω ανα διαστήματα το volume να δω ότι είναι στο 100% :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ακριβό ρε γμτ, αλλά τώρα που είδα τη "γλύκα" του να κουβαλάς 2 κιθάρες για 4 τραγούδια σε άλλα κουρδίσματα, + μία σε στάνταρ, αναθεώρησα. Χτύπησα λοιπόν ένα να το κουμπώσω στη Standard να δούμε τι θα γίνει. Ψιλομανίκι το κόβω στο χειρισμό, ελπίζω να συνηθίζεται με τον καιρό.

 

 

Βασικά δεν ξέρω αν είναι λόγω των χρόνων ή της κατασκευής αλλά και τα Pots και το switch έχουν χαλαρώσει πάρα πολύ. Ιδικά τα Pots ρολλάρουν και με τον αέρα, απλά το έχω συνηθίσει και τσεκάρω ανα διαστήματα το volume να δω ότι είναι στο 100% :P

Σιγουρα για μενα θα σε βολεψει οταν το βαλεις πες γωνμη.Οι πυκνωτες κλ οντως μετρανε αλλα δεν υπαρχει συνταγη για τον ηχο.Ειναι θεμα κιθαρας ενισχυτη κλπ κλπ.Εγω πχ σε αυτην που εχω δοκιμασα 2 σετ και προτιμησα τελικα ποτανσιομετρα fender 500k αν και les paul ενω θα μπορουσα να πω στον μαστορα "βαλε οτι βαζουν στις custom" αλλα αυτο δενγεινται γιατι 1ον δεν ειναι custom  2ον μπορει να μηνν θελεις τετοιο ηχο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν guys σας έχω update!

 

Αποφάσισα να περάσω το tronical μόνος μου. Διάβασα οδηγίες, είδα video, manual κτλ, και δεν φάνηκε τίποτα ιδιαίτερο. Λοιπόν, μου πήρα κανένα τέταρτο να με εικοσάλεπτο να βγάλω χορδές, κλειδιά κτλ, και να περάσω το tronical (αστείο πραγματικά) και χορδές. Λοιπόν, στο ζουμί. Αφού πέρασα χορδές, και κούρδισα στο περίπου manual, έδωσα on στον tronical και και κούρδισε μόνο του. Χάρμα οφθαλμών! Σε δευτερόλεπτα κούρδισε κανονικά, τα servo δουλεύανε πυρετωδώς. Άψογο. Το φοβόμουν όσον αφορά τη λειτουργία και το χειρισμό, αλλά είναι αστείο! Πατάς το On και σε ένα sec τραβάς ένα strum και κουρδίζει μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα. Από ότι κατάλαβα, και διάβασα αργότερα, δεν πέρασα καλά τις e, B χορδές, με αποτέλεσμα να μου αργεί λίγο σε αυτές τις δύο, αλλά κανένα ιδιαίτερο θέμα.

Πάμε στο καλό τώρα. Έχει 18 μνήμες με κουρδίσματα σε 3 μπάνκες. Οι 2 default με 12 κουρδίσματα (από τις οποίες χρησιμοποιώ μόνο το standar, drop D, και Eb). Από εκεί και πέρα έχει μία μπάνκα που αποθηκεύεις δικά σου. Το navigatrion μέσα σε όλα αυτά, είναι ένα λεπτό υπόθεση ώστε να το μάθεις και να το κάνεις με κλειστά τα μάτια, καμία σχέση όπως το φανταζόμουν.

Το να αποθηκεύσεις δικό σου κούρδισμα φαντάζει λίγο μανούρα, αλλά είναι εύκολο εν τέλη. Απλά κουρδίζεις, προσέχεις να είσαι τέλεια κουρδισμένος, στο κούρδισμα που θες manual, και από εκεί και πέρα με μία διαδικασία των 30" το tronical αποθηκεύει το κούρδισμα. Για να μην χρειάζεται να περιφέρομαι στα menu, στην μπλε μπάνκα, εκεί που μπορείς να αποθηκεύσεις δλδ, έχω σώσει ένα standar, ένα Drop D, και ένα Drop C#, ότι χρειάζομαι για τα live δλδ, και είμαι άρχοντας.

Παρατηρήσεις:

 

Από κούρδισμα σε κούρδισμα αλλάζεις μέσα σε δευτερόλεπτα. Βέβαια δεν ξέρω αν φταίνε οι χορδές που είναι καινούργιες, ή αν όντως είναι θέμα των συχνών αλλαγών, με το που παίξεις λίγο, θέλει άλλο ένα κούρδισμα ώστε να κρατήσει. Αυτό που κάνω είναι μόλις αλλάξω κούρδισμα, ρίχνω μερικά ακόρντα γρήγορα και δυνατά και ξανακουρδίζω. Μέχρι το τέλος του τραγουδιού δεν έχω θέμα, στο τέλος ρίχνω άλλο ένα κούρδισμα και είμαι κομπλέ. Αυτό κυρίως από standard σε Drop C# που δοκίμασα.

 

Το πραματέλι κάνει τρομερή δουλειά! Πραγματικά λύνει χέρια, το συνιστώ!  Ελπίζω να βοήθησα μελλοντικούς αγοραστές! Άντε σε λίγες μέρες θα ενημερώσω και για τους μαγνήτες.

 

Να πω ότι πέρασα ένα set Ernie Ball Cobalt 10-52 για να μην έχω θέμα τάσης στα drop, και σαν σετ δούλεψε πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ακριβό ρε γμτ, αλλά τώρα που είδα τη "γλύκα" του να κουβαλάς 2 κιθάρες για 4 τραγούδια σε άλλα κουρδίσματα, + μία σε στάνταρ, αναθεώρησα. Χτύπησα λοιπόν ένα να το κουμπώσω στη Standard να δούμε τι θα γίνει. Ψιλομανίκι το κόβω στο χειρισμό, ελπίζω να συνηθίζεται με τον καιρό.

 

Όσο για τα Pots, και περισσότερο για τους πυκνωτές ξέρω ότι επηρεάζουν πολύ τον ήχο. Δεν έχω καμία όρεξη να σου πω να πειραματίζομαι, άσε που (χωρίς να ξέρω) αν έχει ψιλοδιαφορές ίσως δεν τις καταλάβω κιόλας.. Αυτό που έλεγα ήταν ίσως μιας που θα πάει σε μάστορα η κιθάρα, και θα κάνει αρκετά χιλιόμετρα για να πάει (Κομοτηνή - Θεσσαλονίκη - Κομοτηνή), έμπαινα στη διαδικασία να τα άλλαζα με καινούργια ή καλύτερα ποιοτικά ώστε να εξασφαλίσω και τη μακροζωία της. Εφόσον δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση από την S.D. για τους μαγνήτες, θα κρατήσω τις ίδιες τιμές (πυκνωτών και pots), και θα συμβουλευτώ και το μάστορα για το αν αξίζει ή όχι να αντικατασταθούν.

 

Βασικά δεν ξέρω αν είναι λόγω των χρόνων ή της κατασκευής αλλά και τα Pots και το switch έχουν χαλαρώσει πάρα πολύ. Ειδικά τα Pots ρολλάρουν και με τον αέρα, απλά το έχω συνηθίσει και τσεκάρω ανα διαστήματα το volume να δω ότι είναι στο 100% :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ρώτησες για '50s wiring, αυτό εδώ το νήμα θα σου ξεδιαλύνει όλες τις απορίες σου:

 

 

 

http://www.mylespaul.com/forums/tonefreaks/558-wiring-library.html

 

 

Δεν είναι το ίδιο με το treble bleed mode, αν και αποσκοπούν στο ίδιο πράγμα, δηλαδή την διατήρηση των υψηλών συχνοτήτων όταν μειώνεις την ένταση από τα volume controls της κιθάρας. Είναι κάτι που μπορείς να κάνεις (και να ξε-κάνεις) οποιαδήποτε στιγμή μόνος σου. Προσωπικά, το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αν και αυτά είναι γούστα. Με μια σούμα θα μπορούσα να πω ότι κάνει ΟΛΑ τα controls πολύ πιο χρήσιμα σε όλη την διαδρομή τους, αν και αυτό έχει να κάνει και με τα ποτενσιόμετρα που έχει η κιθάρα σου.

 

Εγώ όταν άλλαξα μαγνήτες στην Studio,  επειδή είχε και το σιχαμερό PCB και δεν μου αρέσει να κάνω μισές δουλειές, πήρα και αυτό:

 

 

TUNDRATONE-WIRINGHARNESS-5.jpg

 

 

 

TUNDRATONE-WIRINGHARNESS-2.jpg

 

 

που έχει και μετρημένα values (εξαιρετικά σημαντικό) και καθάρισα. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλε link να το τσεκάρω, ευχαριστώ!

 

 

 

http://www.tundratone.com/shop/wiring-harnesses/lp-style-wiring-harness/prod_2.html

 

Αυτό είναι για Les Paul, αλλά ο τύπος κάνει για ό,τι κιθάρα έχεις. Η εξυπηρέτησή του είναι απίστευτη. Να σκεφτείς ότι εμένα μου αναβάθμισε το σετ που είχα παραγγείλει σε Vitamin Q caps, γιατί... μου "καθυστέρησε" την παταγγελία...  μια μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου