Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Gibson Les Paul Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες χαιρετώ, έχω μία Gibson Les Paul standart early 90s, και αποφάσισα να περάσω σε 2 αναβαθμίσεις και έχω καναδυό απορίες. Πρώτον, θα βάλω το Tronical (αυτό το μαραθέτι που αλλάζει κουρδίσματα κτλ αυτόματα) και δεύτερον θα βάλω ένα σετ μαγνήτες Seymour Duncan Alnico II Pro. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει το tronical ώστε να μεταφέρει γνώμες συμβουλές κτλ, η κυρίως ερώτηση είναι η εξής.

Εφόσον θα αλλάξω μαγνήτες, θα πρέπει να αλλάξω pots, πυκνωτές κτλ? Υπάρχουν κάποια specs από τις εταιρίες με βάση τους μαγνήτες; Πρέπει να προσέξω ή να αλλάξω μέρος ή όλα τα ηλεκτρικά στην κιθάρα (jacks, switchies ktl) μιας και μπαίνω σε τέτοια διαδικασία (εννοώ αλλαγής μαγνητών) ή όχι;

Έχετε κάποιες συμβουλές πάνω σε αυτό το θέμα;

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα δεν θα χρειαστεις τιποτα αλλο περα απο τους μαγνητες μιας και τα specs ειναι ιδια για τους humbackers της gibson. 500αρια pots kai .47μF πυκνωτες.

 

εδω το σχεδιο

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w

 

εγω να σου πω την αληθεια θα εβαζα 2 push/pull pots για να σπλιταρω κι' ολας.

Τι μαγνητες φοραει τωρα η κιθαρα και θες να τους αλλαξεις?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να σου πω την αληθεια θα εβαζα 2 push/pull pots για να σπλιταρω κι' ολας.

Τι μαγνητες φοραει τωρα η κιθαρα και θες να τους αλλαξεις?

 

Δεν την έχω πειράξει ποτέ για να δω όντως τη φοράει. Από ότι έψαξα στο νετ φοράει τους 490R & 498T. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να το κάνω push pull τα pots, αλλά σε μία άλλη Les Paul που έχω τους Doug Aldrich πάνω, και σπλιτάρονται, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, οπότε το αφήνω. Το σετ που θα βάλω είναι το signature του Slash, για το οποίο διαβάζω πολύ καλά λόγια και πιστεύω είναι αυτό που θέλω, νομίζω ότι δεν σπλιτάρεται λόγω καλωδίων (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Άρα να αφήσω τα ηλεκτρικά όπως είναι, και απλά να αλλάξω τους μαγνήτες λες ε; Θα άξιζε να αλλάξω πυκνωτές και Pots ώστε να μπουν καινούργια ή καλύτερης ποιότητας;

 

Μία ερώτηση ακόμα, το 50s wiring που λένε τι ακριβώς είναι; Αξίζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες σου είναι οι μονοι gibson που μαρεσουν σαν σετ...βέβαια γούστα είναι αυτά. :P

 

Το 50s wiring αν δεν κάνω λαθος είναι το treble beep mod. Με αυτό όταν χαμηλώνεις το volume της κιθάρας δεν κόβονται τα πρίμα...

 

Αν δεν σπλιταρεις δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις ποτς

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετ που θα βάλω είναι το signature του Slash, για το οποίο διαβάζω πολύ καλά λόγια και πιστεύω είναι αυτό που θέλω, νομίζω ότι δεν σπλιτάρεται λόγω καλωδίων (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Εχω εδω και δυο χρονια το ιδιο σετ.Αλλα θα βαλεις αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_saph1b4c_black_alnicoiipro_humbucker.htm

 

η αυτο?

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_saph2s_slash_alnicoiiprozbset.htm

 

Εγω εχω το πρωτο το οποιο οντως χρησιμοποιουσε ο Slash,και αλλοι οπως Degarmo κλπ αλλα το custom set του ειναι το 2ο,που ουσιαστικα ειναι σχεδον ο ιδιος μαγνητης με μικρες αλλαγες

Ο neck ειδικα ειναι ΟΝΕΙΡΟ!!!Το "σκασιμο" του φερνει αρκετα σε μονοπηνιο αλλα εχει τον ογκο του διπλου.Θεωρω οτι ειναι τρομερο σετ.

Σπλιταρονται γιατι εχουν 4 conductors αλλα οντως αν δεν θες δεν το κανεις.

Με το 50ς wiring δεν ξερω τι παιζει.

 

Υ>Γ αν τους βαλεις πες μου αν εχεις ενα πολυ μικρο hum στις 2 ακραιες θεσεις (οι μαγνητες μια χαρα ειναι σαν μαγνητες μην φοβασαι απλα εχω φαει τα φορουμ της Duncan και κυκλοφορει ο "μυθος" οτι πολλοι duncan βγαζουν ενα μικρο hum στις 2 ακραιες θεσεις ενω στην μεσαια ολα ειναι ησυχα και ωραια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Adamo έχω παραγγείλει το δεύτερο link που έστειλες. Το σετ με τους δύο zebra. Λογικά θα τους έχω μέσα στην εβδομάδα οπότε μόλις τους αλλάξω θα σου πω! Για τα υπόλοιπα λες να μείνουν ίδια ε;

 

Ρε φίλε ο De Garmo τι θεός που είναι ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το slash σετάκι είναι πολύ ωραίο αλλά λογικά δεν σπλιτάρει λόγω του μονού καλωδίου με μπλεντάζ γείωσης που χρησιμοποιεί. Μπορεί βέβαια να έχουν αναβαθμίσει το μοντέλο αλλά δες και το αντίστοιχο θέμα εδώ:

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?196493-Slash-APH-2-s-set-with-coil-tapping-opinions

 

Πάντως, κι εμένα μου αρέσουν οι εν λόγω gibson pickups που έχεις! Οι Αph alnico2 είναι βέβαια λίγο πιο smooth.

 

Για το wiring, αφού κατά 99% δε θα σπλιτάρεις τους μαγνήτες, κράτησε τα original pots. Αν στο μέλλον εμφανίσουν θόρυβο από σκόνη καθώς τα γυρίζεις(χρατς χρουτς που λέμε), ρίξε λίγο καθαριστικό σπρέυ επαφών(contact cleaner) χωρίς λάδι μέσα τους. Αν δε γίνει τίποτε, πας για αλλαγή pots. Καθάρισμα θέλει κι ο επιλογέας που και που.

 

 

Για το θέμα hum θορύβου που αναφέρθηκε, πράγματι μερικοί humbuckers με vintage specs έχουν λίγο βόμβο λόγω mismatch των 2 πηνίων τους. Αυτό γίνεται για λόγους χροιάς και EQ αλλά παράγει ελάχιστο βόμβο που γίνεται αντιληπτός με ψηλά το gain ή/και volume. Εντάξει, δεν είναι το επίπεδο βόμβου σαν των μονών αλλά δεν είναι και dead quiet όπως κάποιοι σύγχρονοι διπλοί μαγνητες.

 

 

Καλές αναβαθμίσεις και mods εύχομαι!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το slash σετάκι είναι πολύ ωραίο αλλά λογικά δεν σπλιτάρει λόγω του μονού καλωδίου με μπλεντάζ γείωσης που χρησιμοποιεί. Μπορεί βέβαια να έχουν αναβαθμίσει το μοντέλο αλλά δες και το αντίστοιχο θέμα εδώ:

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?196493-Slash-APH-2-s-set-with-coil-tapping-opinions

 

Πάντως, κι εμένα μου αρέσουν οι εν λόγω gibson pickups που έχεις! Οι Αph alnico2 είναι βέβαια λίγο πιο smooth.

 

Για το wiring, αφού κατά 99% δε θα σπλιτάρεις τους μαγνήτες, κράτησε τα original pots. Αν στο μέλλον εμφανίσουν θόρυβο από σκόνη καθώς τα γυρίζεις(χρατς χρουτς που λέμε), ρίξε λίγο καθαριστικό σπρέυ επαφών(contact cleaner) χωρίς λάδι μέσα τους. Αν δε γίνει τίποτε, πας για αλλαγή pots. Καθάρισμα θέλει κι ο επιλογέας που και που.

 

 

Για το θέμα hum θορύβου που αναφέρθηκε, πράγματι μερικοί humbuckers με vintage specs έχουν λίγο βόμβο λόγω mismatch των 2 πηνίων τους. Αυτό γίνεται για λόγους χροιάς και EQ αλλά παράγει ελάχιστο βόμβο που γίνεται αντιληπτός με ψηλά το gain ή/και volume. Εντάξει, δεν είναι το επίπεδο βόμβου σαν των μονών αλλά δεν είναι και dead quiet όπως κάποιοι σύγχρονοι διπλοί μαγνητες.

 

Καλές αναβαθμίσεις και mods εύχομαι!

 

 

Αυτό ακριβώς είχα διαβάσει και εγώ μέχρι τώρα για το θέμα του split, ότι κάποιοι το ξεπέρασαν με κάποιους τρόπους, αλλά από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει δεν το έψαξα. Εφόσον το 50's Wiring έχει να κάνει με το volume down, το αφήνω μιας και σπάνια επίσης παίζω με χαμηλωμένο volume. Άρα έρχονται οι μαγνήτες με το καλό όπως είναι τους βάζω επάνω και τέλος. Thanks παίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Adamo έχω παραγγείλει το δεύτερο link που έστειλες. Το σετ με τους δύο zebra. Λογικά θα τους έχω μέσα στην εβδομάδα οπότε μόλις τους αλλάξω θα σου πω! Για τα υπόλοιπα λες να μείνουν ίδια ε;

 

Ρε φίλε ο De Garmo τι θεός που είναι ... :)

Ειναι τρομερος!!Για το tronicalαν καταλαβα καλα εννοεις το νεο κολπακι που εβγαλε η gibson και αποθηκευεις κουρδισματα και γενικα κουρδιζει αυτοματα.Ειναι ΤΡΕΛΗ μοντα,αλλα ακριβη κανα 300αρι νομιζω.Αρα το αν αξιζει η οχι το ξερει η τσεπη σου.Εγω αν ειχα να τα δωσω θα τα δινα.

Για τα pots και τα περαιτερω επηρεαζουν  παρα πολυ τον ηχο αλλα ειναι κατι που πρεπει να σκασεις λεφτα για να πειραματιστεις.Αλλα θεωρω οτι δεν εχει ουσια να σκασει 60αρια ετσι και να προσπαθεις να θυμηθεις ποιο τελικα ηταν το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο neck ειδικα ειναι ΟΝΕΙΡΟ!!!Το "σκασιμο" του φερνει αρκετα σε μονοπηνιο αλλα εχει τον ογκο του διπλου.Θεωρω οτι ειναι τρομερο σετ.

Σπλιταρονται γιατι εχουν 4 conductors αλλα οντως αν δεν θες δεν το κανεις.

 

+ για τον neck. ειχα το σετ στο ταυρακι αλλα επειδη ηθελα παραπανω γκαζι αλλαξα μονο τον bridge. Τον neck δεν τον αλλαζω με τιποτα

Σπλιταρουν και οι δυο

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου