Προς το περιεχόμενο

Fender Drip Edge Αmps 2013


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Merci beaucoup monsieur maze... Ρωτάω καθώς τα χεράκια μου πιάνουν μόνο μέχρι καμιά κόλληση στα ηλεκτρικά κιθάρας, εκεί δηλαδή που δεν υπάρχει κίνδυνος να καεί κάποιος ζωντανός!! :P :P Άντε τώρα να αρχίσω αποταμίευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και οι παλιοί δικάναλοι silverfaces και blackfaces (όλοι εκτός από τους bassmans) μπορούν να τροποποιηθούν για τρέμολο και βάθος και στα δύο κανάλια.

 

Μόνο που αυτή η δουλειά θέλει χρόνο, κόπο, χρήματα και μεράκι...

 

Όπως όλα δείχνουν η Fender δεν θα αρκεστεί σ' αυτούς τους τρεις, σίγουρα θ' ακολουθήσουν και άλλοι ενισχυτές. Δεν αποκλείεται κάποια μέρα (ποιός ξέρει;) να δούμε έναν 70άρη Bassman ή έναν πολυφασικό 135άρη Quadroverb με master volume και pull boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι παλιοί δικάναλοι silverfaces και blackfaces (όλοι εκτός από τους bassmans) μπορούν να τροποποιηθούν για τρέμολο και βάθος και στα δύο κανάλια.

 

Μόνο που αυτή η δουλειά θέλει χρόνο, κόπο, χρήματα και μεράκι...

Υπερβάλλεις! Είναι αρκετά εύκολη τροποποίηση.  :)

 

Χρόνο, κόπο, χρήματα και μεράκι θα έλεγα ταιριάζουν περισσότερο όταν μιλάμε για ένα full restoration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το λες εσύ κάτι θα ξέρεις, αρχιμάστορα  :)

 

Θαρρώ πως έχεις "πειράξει" παλιούς δικάναλους Fender μ' αυτό το mod.  :D

 

Και μιας και μιλάμε για τους vintage modified '68 custom reverbs μου έρχεται η εξής απορία: υπάρχει δυνατότητα μετατροπής του καναλιού normal των παλιών silverface και blackface σε custom?

 

Άπ' όσα έχω καταλάβει το κανάλι custom δεν είναι άλλο από το normal στο οποίο προστέθηκε ένας τροποποιημένος tone stack του Bassman που το κάνει πιο ευέλικτο στη χρήση πολυεφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια :)

 

Εχω ηδη στειλει μειλ στου Θωμα και περιμενω απαντηση για το αν και ποτε θα τους εχουν.

Αν δεν υπερβει τα 1000 ευρω θα τσιμπησω τον Deluxe Reverb!!! Ηδη μαζευω φραγκα ενα μηνα τωρα.

Μονο μη κανει καμια μαγκια η Fender και δε βγαλει export model γιατι στο site τους εχουν μονο 120V εκδοση.

 

Μαλλον αυριο θα εχω απαντηση και θα σας ενημερωσω... ;)

 

Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ας μας πει.

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το λες εσύ κάτι θα ξέρεις, αρχιμάστορα  :)

 

Θαρρώ πως έχεις "πειράξει" παλιούς δικάναλους Fender μ' αυτό το mod.  :D

 

Και μιας και μιλάμε για τους vintage modified '68 custom reverbs μου έρχεται η εξής απορία: υπάρχει δυνατότητα μετατροπής του καναλιού normal των παλιών silverface και blackface σε custom?

 

Άπ' όσα έχω καταλάβει το κανάλι custom δεν είναι άλλο από το normal στο οποίο προστέθηκε ένας τροποποιημένος tone stack του Bassman που το κάνει πιο ευέλικτο στη χρήση πολυεφέ.

Έχω κάνει τα πάντα σε παλιούς Fender! Και σε καινούργιους!  ;D

 

Ναι, σίγουρα θα μπορεί να μετατραπεί το Normal κανάλι όπως είναι το Custom στους VM '68, αρκεί να δούμε και τι έχουν κάνει στα καινούργια μοντέλα οπότε υπομονή μέχρι να εμφανιστεί κανένα σχέδιο, αν και υποπτεύομαι πως θα είναι. Αν είναι αυτό που περιμένω δεν θα το έλεγα πιο pedal friendly.

 

Μονο μη κανει καμια μαγκια η Fender και δε βγαλει export model γιατι στο site τους εχουν μονο 120V εκδοση.

Αποκλείεται να μην βγάλει Ευρωπαϊκά μοντέλα! Και λογικά ο DR θα έχει κάτω από 1000eu οπότε καλορίζικο!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες... :)

 

Μου απαντησαν σημερα και μου ειπαν πως θα τους εχουν σε λιγες μερες με τιμη 1088 ευρω.

Λιγο τσιμπημενη η τιμη αλλα δε βαριεσαι... Εκοψα το τσιγαρο... θα κοψω και τις μπυρες....

 

Maze ευχαριστω πολυ! ;)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει δυνατότητα μετατροπής του καναλιού normal των παλιών silverface και blackface σε custom?

 

φυσικά και γίνεται.

 

Το έχω κάνει, αλλά μην περιμένεις να ακούσεις ...bassman.

 

Η "μαγκιά" αυτών των ενισχυτών ως γνωστόν είναι αλλού, οπότε με το bassman tonestack απλά παίρνεις μια διαφορετική "γεύση" στον ενισχυτή σου.

 

Συγκεκριμένα ο ήχος είναι περισσότερο μεσαίος, χωρίς το τονισμένο scooped mid EQ των BF/SF.

Με μια 12ΑΥ7 μου άρεσε περισσότερο με όλα τα controls στο τέρμα.

 

 

...αλλά πάντα τελικά με βρίσκω να παίζω στο άλλο κανάλι.  :P

 

Γνώμη μου: καλό είναι να υπάρχει ως option ένα customised κανάλι, αλλά έναν BF/SF Fender (έστω και RI) τον παίρνεις για τον κλασσικό του ήχο.

 

περιμένουμε εντυπώσεις.  8)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό που περιμένω δεν θα το έλεγα πιο pedal friendly.

 

χμμμ... έλα ντε!  :)

 

αυτό το κανάλι μου αρέσει περισσότερο "καρφί", μόνο με το reverb και το tremolo του...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου