Προς το περιεχόμενο

Gilmour Unplugged Shine - απορία - πετάλι


Dinosp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πετύχει με delay να κάνω λούπα στον tonelab Le και το είδα από εδώ

 

 

Ο τύπος χρησιμοποιεί τo expression pedal όσο το έχει ανοιχτό γράφει μόλις το κλείσει σταματάει να γράφει παίζει ότι έγραψε και αυτός παίζει αυτό που το αρέσει από πάνω αυτό να γράφεται (σόλο)

 

Δεν ξέρω αν βολεύει στο φίλο κάτι τέτοιο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα νεώτερα (αυτο το forum ειναι εξαίσιο!!)

 

Την Korg  την είχα στην ντουλάπα για δυο χρόνια, αλλά την χάρισα σε ένα φίλο πριν κανένα μήνα  :'( καλοπαιχτη να ´ναι  :)

 

Ο ήχος του freeze δεν μου πολυάρεσε στα βιντεακια που είδα. Θα το δοκιμάσω όμως και live. Μου φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν μπορω να χρησιμοποιήσω splitter με ΕΝΑΝ ενισχυτή. Μάλλον γίνεται. Θα το σκεφτώ.

 

Προς το παρόν, έφαγα την (μουσικη μου) ημέρα γράφοντας όλα τα ακορντα στο rc-3, δοκιμάζοντας ήχους απο το timeline. Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε αυτον που ταιριαζει καλυτερα στο κομμάτι. (Αυτο το πεταλι ειναι too much για έναν delay νιουμπι, σαν και μένα...)

 

Overdrive και πάλι overdrive λοιπόν.

Πάω να ρίξω ένα crossroads πριν κοιμηθούν οι γείτονες  :) και θα συνεχίσω τις δοκιμές απο βδομάδα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια καλη λυση αν σε ενδιαφερει να κανεις το ιδιο πιο φτηνα, ειναι νομιζω το πεταλακι Freeze της EHX

Ουσιαστικά, ένα sustained κομπρεσσαρισμένο ακκόρντο το στέλνει για λίγα δευτερόλεπτα μετά από ένα splitter μέσω ενός volume pedal σε ένα delay ρυθμισμένο σε oscillation με μικρό χρόνο και σε κατάλληλο eq έτσι ώστε να μην ακούγονται οι επαναλήψεις. Mετά, το volume pedal το κλείνει και η "τροφοδοσία" του delay με το ακκόρντο σταματάει, αλλά λόγω του splitter αυτός συνεχίζει να παίζει απλά έχοντας την παράλληλη "οδό" που οδηγεί στο input του delay κλειστή (αλλά με το output ανοιχτό και με το delay να εξακολουθεί να παράγει με oscillation το sustained ακκόρντο).

 

Περίπλοκο σύστημα που θέλει εξάσκηση για να το κάνεις να δουλέψει καλά. Το Freeze είναι μια απλούστατη λύση που χρησιμοποιώ κι εγώ για να αποδώσω, ανάμεσα σε πολλά άλλα, ακριβώς αυτά τα sustained chords του κομματιού παίζοντας από πάνω. Δεν ακούγεται τόσο φυσικά όσο το ανωτέρω σετάπ μιας και το Freeze προσθέτει μια ψυχράδα-μεταλλική χροιά στο σήμα, αλλά είναι μικρή και πιθανότατα δεν θα την προσέξεις.

 

Τελικά πήρα το freeze που κάνει τη συγκεκριμενη δουλειά μια χαρά.

 

Σχετικά με σχόλια για το freeze που διάβασα σε αλλά posts στο forum:

- Στο δικό μου setup ειναι τελειως αθόρυβο (χρησιμοποιώ το δικό του τροφοδοτικό)

- Επίσης δεν μπόρεσα να διακρίνω αλλοίωση του σήματος (ψυχραδα-μεταλλική χροιά), αλλά ως αρχάριος bedroom παίχτης δεν έχω και τα πλέον εκπαιδευμένα αυτιά, άρα δεν είμαι αξιόπιστη πηγή.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου