Προς το περιεχόμενο

Πως συνδεω καρτα ηχου και μικτη ????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον YAMAHA MG-8/2 CΧ και την focusrite 2i2... πως τα συνδεω ? Οτι και αν δοκιμασα δεν εχω ηχο...

 

Μπορειτε να με βοηθησετε ???

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να εξηγησεις τι ακριβως θελεις να κανεις ?

φανταζομαι θελει νμα δουλευει κιθαρς μκροφωνα κλπ μεσω προενισχυτων κονσολας και αυτο να στελνετε στην καρτα ηχου και στο DAW.Σωστα?>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να κάνεις το εξής:

 

Στα κανάλια 1 και 2 της κονσόλας έχει μια είσοδο που λέγεται "Insert" η οποία βρίσκεται κάτω από το "Line". Θα συνδέσεις την κιθάρα ή το μικρόφωνο σε ένα από τα πρώτα δύο κανάλια της κονσόλας (κιθάρα - Line, μικρόφωνο - XLR) και στη συνέχεια θα συνδέσεις το "Insert" της κονσόλας και το "Line In" της κάρτας σου με ένα καλώδιο 1/4".

 

Το άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να συνδέσεις το L και R του Stereo Out της κονσόλας με τα δύο inputs της κάρτας ήχου. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα μπορείς να επεξεργαστείς τα όργανα που ηχογραφείς ξεχωριστά καθώς όλα θα γραφτούν σε δύο κανάλια (Left - Right).

 

Σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις τα διακοπτάκια των δύο εισόδων της κάρτας, να τα έχεις γυρισμένα στο "Line".

 

ΥΓ: Δεν έχεις ήχο που; Στο DAW σου; Πριν κάνεις τα παραπάνω έλεγξε αν έχεις ενεργοποιημένο το "Monitoring" από το DAW. Επίσης σύνδεσε αν έχεις ακουστικά στο "Phones" της κάρτας ήχου και δες αν ακούγεται από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

αυτο που θελω να κανω ειναι να μπορω να συνδεω οργανα και μικροφωνα επανω στην κονσολα - να εχω ηχο απο τα μονιτορ οταν παιζω με αυτα και οταν γινεται αναπαραγωγη απο το daw μου - και να μποω να κανω και recording απο τα οργανα που ειναι συνδεδεμενα στον μεικτη.

 

ο λογος που εν τελη τον απεκτησα ειναι επειδη ηθελα να εχω πιο πολλες διαθεσιμες εισοδους ταυτοχρονα για να μην βαζω βγαζω συνεχεια καλωδια κ.λ.π

 

Μπορω να τον συνδεσω καπως και να γινονται ολα αυτα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σωστή η προσέγγισή σου, καλύτερα να παρεμβάλλονται όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα για καλύτερο ήχο.

 

Αν πάντως επιμένεις κάνε το εξής: Σύνδεσε το stereo out της κονσόλας με τις εισόδους της κάρτας. Έτσι θα γράφεις ότι ακούγεται από την κονσόλα, και τη στάθμη της εγγραφής θα την ελέγχεις από το stereo out knob στο Master section, αφού φυσικά ρυθμίσεις το gain Και το fader. Τις εξόδους της κάρτας ήχου σύνδεσέ τες στο 2-track in, και ρύθμισέ το με πατημένο το κουμπί to monitor στο 2-track in section και ανεβασμένο το knob. Τα ηχεία σύνδεσέ τα στην έξοδο monitor. Λογικά έτσι θα μπορείς να ακούς το pc χωρίς να γράφεται ξανά, ενώ θα μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση της εγγραφής, των ηχείων αλλά και τη στάθμη του PC ανεξάρτητα.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σωστή η προσέγγισή σου, καλύτερα να παρεμβάλλονται όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα για καλύτερο ήχο.

Συμφωνώ με τον manosx.

 

Τι όργανα θέλεις να γράψεις και βαριέσαι το βάλε - βγάλε;

Εάν δε θέλεις να ηχογραφείς όλα τα όργανα ταυτόχρονα, δε βρίσκω λόγο στη χρήση της κονσόλας. Μπορείς να κάνεις τα πάντα από το DAW (εφφέ, στάθμες κτλ.) Και όπως σου είπα και παραπάνω, δεν θα μπορείς να επεξεργαστείς και να μιξάρεις το κάθε όργανο ξεχωριστά, καθώς θα γράφονται όλα μαζί στο ίδιο κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιδια τα δοκιμασα ολα... και δεν εχω  ηχο απο τα monitor..οπως και να το εκανα..

 

εχω ηχο μονο οταν τα συνδεω στην καρτα... αλλα τοτε τι λογο υπαρξης εχει η θεση Monitor στη κονσολα ??

 

Τι λαθος κανω ?

 

...δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ! το εφτιαξα... συνδεσα τις εισοδους της καρτας στο stereo out της κονσολας...δοκιμασα και να γραψω και ολα οκ...

 

 

Μια απορια μονο...δεν μπορω να ακουσω απο τα ακουστικα ( οταν τα εχω συνδεδεμενα στη κονσολα ) οτι αναπαραγει το daw Μου παρα μονο οτι παιζω εγω εκεινη την ωρα..

 

Μπορω να κανω κατι για να ακουω απο τα ακουστικα οταν τα εχω συνδεσει στη κονσολα μηπως ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου