Προς το περιεχόμενο

Απορια για L.R. Baggs M1 Active


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!! Εχω μια ακουστικη Ibanez AW40 και της εβαλα προσφατα τον μαγνητη L.R.Baggs M1a. Βγαζει παρα πολυ ωραιο ηχο, ειναι ακριβως αυτο που ηθελα! Ομως οταν παιζω δυνατα ακουγεται παραμορφωση.. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει.. εχω βαλει καινουρια μπαταρια μηπως κ εφταιγε αυτο αλλα τιποτα..

Στα live τωρα βαζω και ενα DI Samson που αγορασα και εχω δει καποια διαφορα ομως και παλι υπαρχει η παραμορφωση.. ειδικα οταν την συνδεω στην καρτα ηχου μου κ ακουω απο τα ακουστικα ακουγεται πολυ εντονα! Τι μπορω να κανω; Μηπως ειναι ετσι αυτος ο μαγνητης; Τον εχει καποιος αλλος να μου πει; Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα,

 

αρχικά, και αν χρησιμοποιείς normal bronze ή phosphor bronze χορδές ακουστικής, τότε, ή ο μαγνήτης είναι υπερβολικά κοντά στις χορδές ή είναι προβληματικό κάτι στην αλυσίδα του ήχου.

 

-Αν χαμηλώσεις volume του μαγνήτη εξακολουθεί η παραμόρφωση?

Αν ναι, θα χρειαστεί να απομακρύνεις τους πόλους του μαγνήτη, βιδώνοντας με το allen που σου παρέχει η LR Baggs.

 

- Aν παίζεις μεμονωμένες χορδές, εξακολουθεί να παραμορφώνει? Αν ναι, προσπάθησε να εντοπίσεις σε ποιες συμβαίνει εντονότερα. Αναλόγως, χαμηλώνεις τους πόλους με το allen. (προσοχή, αν τερματίσει ο πόλος κάτω, μην το ζορίσεις παραπάνω).

 

Αν το πρόβλημα εξακολουθεί, και είσαι εντός εγγύησης, καλύτερα να τον στείλεις πίσω, προς αντικατάσταση. Γι' αυτό και ό,τι επέμβαση κάνεις καλό είναι να γίνει με προσοχή.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

αρχικά, και αν χρησιμοποιείς normal bronze ή phosphor bronze χορδές ακουστικής, τότε, ή ο μαγνήτης είναι υπερβολικά κοντά στις χορδές ή είναι προβληματικό κάτι στην αλυσίδα του ήχου.

 

-Αν χαμηλώσεις volume του μαγνήτη εξακολουθεί η παραμόρφωση?

Αν ναι, θα χρειαστεί να απομακρύνεις τους πόλους του μαγνήτη, βιδώνοντας με το allen που σου παρέχει η LR Baggs.

 

- Aν παίζεις μεμονωμένες χορδές, εξακολουθεί να παραμορφώνει? Αν ναι, προσπάθησε να εντοπίσεις σε ποιες συμβαίνει εντονότερα. Αναλόγως, χαμηλώνεις τους πόλους με το allen. (προσοχή, αν τερματίσει ο πόλος κάτω, μην το ζορίσεις παραπάνω).

 

Αν το πρόβλημα εξακολουθεί, και είσαι εντός εγγύησης, καλύτερα να τον στείλεις πίσω, προς αντικατάσταση. Γι' αυτό και ό,τι επέμβαση κάνεις καλό είναι να γίνει με προσοχή.

 

 

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Οταν παιζω μεμονωμενες χορδες ακουγεται μια χαρα.

Αυτο με την αντικατασταση γινεται σιγουρα; Ειμαι στη Ροδο και τον ειχα παρει απο αθηνα..

Ειμαι σιγουρα εντος εγγυησης αφου τον πηρα πριν 1μιση μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου