Προς το περιεχόμενο

Celestion Greenback wattage


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!Σκεφτομαι να φτιαξω ενα iso box και να βαλω ενα celestion greenback.Αλλα βλεπω οτι ειναι στα 25 βατ ενω ο ενισχυτης μου ειναι στα 50.Νομιζω οτι θα "σπαει" ευκολα το ηχειο.Υπαρχει τροπος να το αποφυγω αυτο?

Ρωταω και για το isobox αλλα και επειδη θα ξεφορτωθω την combo λυση και θα παω σε καμπινα και παλι τοτε θα ειμαι μαλλον στα 50 βατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο ενισχυτής σου είναι 50 watt τότε το ηχείο σου πρέπει να είναι στα διπλάσια 100 watt και επίσης στα ίδια ohm.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο ενισχυτής σου είναι 50 watt τότε το ηχείο σου πρέπει να είναι στα διπλάσια 100 watt και επίσης στα ίδια ohm.

Αυτο το ξερω αλλα τι σημαινει αυτο οτι δεν μπορεις να βαλεις greenback παρα μονο σε 20αρι?Περιεργο μου ακουγεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις το 25άρι μεγάφωνο αρκεί να κρατας την ένταση του ενισχυτή χαμηλά. Αν αντίθετα προβλέπεις πως θα χρειαστείς όλη την ένταση του ενισχυτή πρέπει να κοιτάξεις σε άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις το 25άρι μεγάφωνο αρκεί να κρατας την ένταση του ενισχυτή χαμηλά. Αν αντίθετα προβλέπεις πως θα χρειαστείς όλη την ένταση του ενισχυτή πρέπει να κοιτάξεις σε άλλη λύση.

ολη την ενταση στα 50 βατ δεν νομιζω σε καμια περιπτωση.Απλα εγω πχ εχω δει και καμπινες με greenbacks πανω σε 50αρηδες οι 100αρηδες ενισχυτες.Πως γινεται αυτο?

Επισης υπαρχουν greenbacks η greenback style στα παραπανω βατ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολη την ενταση στα 50 βατ δεν νομιζω σε καμια περιπτωση.

 

ήμουν βέβαιος

 

 

Απλα εγω πχ εχω δει και καμπινες με greenbacks πανω σε 50αρηδες οι 100αρηδες ενισχυτες.Πως γινεται αυτο?

 

είτε είχαν πάνω από ένα μεγάφωνο, είτε άλλο μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσέκαρε αυτό --> http://www.thomann.de/gr/eminence_legend_gb12_gitarrenspeaker.htm θεωρείται το αντίστοιχο greenback της eminence (αν κι εγώ δεν θα το έλεγα γιατί το θεωρώ πιο ισορροπημένο)! Eίχα 2 τέτοια παλιότερα σε μια harley benton 2x12 και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, μου άρεσαν πάρα πολύ! Την ίδια εντύπωση έχουν και άλλα 1-2 άτομα που ξέρω που μου έχουν πει πως το έχουν χρησιμοποιήσει! Βλέπω πως ανέβηκε και η τιμή του, θυμάμαι πως όταν το είχα πάρει κόστιζε 59 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@metal mike

ευχαριστω θα το κοιταξω.Παντως ο στοχος μου δεν ειναι high gain ηχοι.

Οταν δηλαδη βαζεις καμπινα 2 ηχειων τα βατ αθροιζονται?Ρωταω γιατι οπως ειπα θα παω σε λυση 2χ12 καμπινα (το 4χ12 το θεωρω too much) και θα θελα να ξερα και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@metal mike

Οταν δηλαδη βαζεις καμπινα 2 ηχειων τα βατ αθροιζονται?

 

Ναι, με 2 greenback σε 50αρη ενισχυτή που δεν θα παίζει στο τέρμα θα είσαι μια χαρά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την iso box τη φτιαχνεις για να μπορεις να ανοιγεις τον ενισχυτη οποτε το κλασικο Greenback ουτε να το σκεφτεις. Αυτο προτεινω http://celestion.com/product/141/g12h75_creamback/ στα 75 watt που αντεχει για να εισαι πιο ασφαλης. Και παντα με προσοχη, τον ενισχυτη τον ανοιγουμε σιγα-σιγα και βλεπουμε ποσο αντεχει το μεγαφωνο. Αν ανοιγεις σιγα-σιγα δυσκολο να καψεις μεγαγωνο, θα καταλαβεις αν το εχεις φερει στα ορια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου