Προς το περιεχόμενο

Tweeding silverface Bassman


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ερώτηση, είναι δυνατόν ο bassman 10 (70άρης) να μετατραπεί DIY στο παλιό tweed πιο κιθαριστικό μοντέλο?

 

(Βρήκα αυτό στο ebay αλλά λέει not compatible with 70w models.

http://www.ebay.com/itm/Blackface-Mod-Kit-for-Vintage-Fender-Bassman-50-Silverface-Amps-/190732567893?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c688c0555 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ερώτηση, είναι δυνατόν ο bassman 10 (70άρης) να μετατραπεί DIY στο παλιό tweed πιο κιθαριστικό μοντέλο?

 

οχι δεν γινεται,είναι εντελως διαφορετικοι ενισχυτες ουτε bf μπορεις να τον κανεις μια και εχει UL Transformer

 

αυτο που βρηκες επισης ουδεμια σχεση εχει με tweed amps ειναι ενα bf kit 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως λέει πως μετατρέπει σε blackface ηχητικά απ'ότι κατάλαβα. UL τρανσφόρμερ έχει μόνο ο 70άρης δηλαδή και εμποδίζει τη μετατροπή..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως λέει πως μετατρέπει σε blackface ηχητικά απ'ότι κατάλαβα...

Ηχητικα θα τον μετατρεψει αφου γινουν oι αλλαγες στο κυκλωμα.

 

"This blackface kit is designed for your silverface Bassman 50 amp"

Αναφερεται στον Βassman 50 τον οποιο τον εχω και δεν θα τον αλλαζα. Δεν τον βρισκω κατωτερο του Blackface Bandmaster που εχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θα ήθελα το normal channel μου να γίνει πιο κιθαριστικό και πιο high gain. Δεν είμαι έμπειρος στα τεχνικά θέματα αλλά υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ή κοστίζει πάρα πολυ και δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θα ήθελα το normal channel μου να γίνει πιο κιθαριστικό και πιο high gain. Δεν είμαι έμπειρος στα τεχνικά θέματα αλλά υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ή κοστίζει πάρα πολυ και δεν αξίζει?

 

Δεν εχω ακουσει τον ενισχυτη σου και δε μπορω να εκφερω γνωμη. Στον Bassman 50 το normal καναλι πιο καθαρο (και κιθαριστικο) δε γινεται. Οι περισσοτεροι πειραζουν το Bass channel και το πανε προς Marshall μερια, δηλαδη το αντιθετο του Normal channel: Να μη μενει καθαρο και να παραμορφωνει.

 

Υπαρχουν τεχνικοι στο Noiz για να παρεις πιο συγκεκριμενες απαντησεις, μετατροπες σιγουρα μπορεις να κανεις παντως. Αν αξιζουν ηχητικα & οικονομικα εσυ θα το κρινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακουσει τον ενισχυτη σου και δε μπορω να εκφερω γνωμη.

 

Eπισυνάπτω λοιπόν ένα sample με τον ενισχυτή στο τέρμα, normal channel παιγμένο με humbucker (και παλιές χορδές) 57άρι close micing.

bassman_ten_70w.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και το Master στο τέρμα? :o Ή μόνο το Volume?

 

Tweed όπως αναφέρθηκε δεν είναι τόσο εύκολο να γίνει, tweed-like όμως μπορεί να γίνει αλλάζοντας το EQ στο tone-stack.

 

Blackface από την άλλη γίνεται εκτός από μία παράμετρο, την τάση ανόδου. To UL δεν μας πειράζει, δύο taps είναι τα οποία τα βγάζεις αλλά την τάση ανόδου δεν μπορείς να την κατεβάσεις εύκολα.

Να έχεις υπ'όψη βέβαια ότι για σωστό BFing πρέπει να βγει και το Master Volume και οι διαφορές είναι αισθητές μόνο σε υψηλά volume μιας και στο "σπάσιμο" είναι εκεί που υπάρχει κυρίως η διαφορά. Αν δηλαδή αυτή τη στιγμή παίρνεις το drive της προενίσχυσης μην περιμένεις με το BFing να καταλάβεις διαφορά μιας και το Studio κανάλι σου είναι ήδη σαν blackface.

 

Θα πρότεινα να μην αρχίσεις τις μόντες αλλά να δώσεις τα χρήματα σου για ένα καλό service αν δεν έχεις κάνει ήδη και ίσως είναι καλή ιδέα να τον αφήσεις καθαρό και ότι drive θες να το πάρεις από πετάλι, εκτός και αν θες να παίρνεις την παραμόρφωση του τελικού! Αν και θα πρέπει να ξεκουφαίνεσαι σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και το Master στο τέρμα? :o Ή μόνο το Volume?

 

Και το μαστερ, νομιζω στο 2ο μισό κάνω και bridging. Μόντα θα ξεκινούσα μόνο αν γινόταν να δωθεί κιάλλο gain (αν αυτό ειναι το 100% να γίνει 140-150%) και να έπεφτε το wattage γιατί σε κανένα live δεν θα ήταν χρήσιμος. Με πετάλι και τώρα παίζω και μια χαρά είναι αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα το αφτι μου το γεμίζουν μόνο βρωμιές από ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει BFing οπότε και pentode τελικός αντί για UL θα βρομίζει ήδη περισσότερο. Αν πέσει και λίγο η τάση ανόδου ακόμη καλύτερα.

 

Μια καλή ιδέα αν το Master το έχεις πάντα τέρμα είναι να το βγάλεις τελείως και στην θέση του να βάλεις VVR (Variable Voltage Regulator) ώστε να έχεις με την χρήση ενός ποτ από λιγότερο του ενός Watt μέχρι maximum, αλλιώς λέγεται και VariWatt, Power Scaling, κτλ.

 

Αν θες να την γλυτώσεις με πιο οικονομικό τρόπο μπορείς να βάλεις 5881 αντί για 6L6. Θα πάρεις λίγο λιγότερο output και θα σπάνε πιο νωρίς. Αν θες να παίσεις πολύ περισσότερο σε Watt μπορείς να βάλεις 6V6! Προσοχή, όμως, σε αυτή την περίπτωση καλό θα είναι να παίσει λίγο η τάση ανόδου και μόνο JJ που αντέχουν μέχρι τα 500V, δεύτερον θα πρέπει να αλλάξεις και το φορτίο στην έξοδο και φυσικά re-bias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου