Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια νεου setup...πεταλια. combo, κεφαλες.. βοηθεια !!


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν το budget σου ειναι χαμηλα παρε εναν jca22h! Τρομερος ενισχυτης!!! 2 καναλια, loop, απιστευτο definition (το καλυτερο σε ενισχυτη που εχω παιξει μεχρι τωρα) ακομα και με τιγκα γκαζι...και μιλαμε για ΠΟΛΥ γκαζι.

+1!

υπάρχει και ο combo στα 300 ευρω. παντως σε χαμηλές τιμές οι jet city παιζει να ειναι η καλυτερη επιλογή για hot rodded marshall ηχο και με τα ονοματα που ανεφερες ως  επιρροές μαλλον κατα 'κει εισαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...παιδια εγω θα ηθελα να κοιταξω κατι σε κεφαλι - ετσι ωστε να το μεταφερω ευκολα στην εκαστοτε καμπινα του καθε studio...δεν θα ηθελα κατι combo.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιδια εγω θα ηθελα να κοιταξω κατι σε κεφαλι - ετσι ωστε να το μεταφερω ευκολα στην εκαστοτε καμπινα του καθε studio...δεν θα ηθελα κατι combo.. :/

Σωστο αλλα σε live?τα περισσοτερα μαγαζια πλεον δεν εχουν δικια τους καμπινα και αν εχουν ειναι μετριες.Επισης θα αλλαζει παρα πολυ το χρωμα του ηχου σου απο καμπινα σε καμπινα.Εγω ,πλεον,ειμαι υπερ του κεφαλιου για πολλους λογους just sayin..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι βρες ένα κεφάλι Marshall DSL ή JCM900 και χτύπα το. (κανά 400άρι με 500αρι παίζουν και στο ebay).Το 50 ή 100 βατ μη σε νοιάζει έτσι και αλλιώς και τα 2 έχουν διακόπτη που ρίχνει την ένταση στο μισό και master και παίζουν μια χαρά και στο σπίτι, το ζήτημα σου πρέπει να είναι ο ήχος. Και ο ενισχυτής είναι το πιο σημαντικό κομμάτι στον ήχο σου. Αν δε θες να κάνεις εκπτωσεις στο θέμα αυτό σκέψου αυτή τη λύση και θα είσαι 90% εκεί. Αργότερα χτυπάς και μια 2χ12 καμίνα για χρήση σε live η στο σπίτι και κανά πετάλι delay booster κτλ. και είσαι κομπλέ (μέχρι τότε μπορείς να χρησιμοποιείς το μεγάφωνο του κομπο που έχεις με προσοχή στα πόσα βατ αντέχει και στην ένταση που θα παίζεις).

 

Μπορείς βέβαια να παίζεις και με ένα καλό πετάλι τυπου HT-Dual σε έναν κόμπο και να βγάζεις πολύ καλό ήχο (και εγω αυτό κάνω συνήθως σε μικρά λαιβ και έχω ηχάρα) αλλά δεν είναι το ίδιο με το real thing (το μπουσταρισμένο crunch C στον 6100 μου). Το ίδιο σου είπε και ο adamo που έχει και αυτός το ΗΤ και όμως όσο καλό και να είναι δεν πιανει μια μπροστά στον 800άρη, το ίδιο θα συμβαίνει και με όποια πετάλια δοκιμάσεις px. crunch box ,Plexi tone , Plexitube - hot british κτλ. Πολυ καλά αλλά δεν είναι το real thing.

 

My 2 cents  ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys καλησπέρα και από μένα...!!!!Είμαι νέος στο forum και γενικά το έχω σαν Ευαγγέλιο!!!!Ότι αλλαγές έχω κάνει στον εξοπλισμό από εδώ μέσα εχω πάρει γνώμες!!!!Λοιπόν για να μην πολύ μακρηγορώ παίζω classic rock και πήγα τα έσκασα για ένα μικρό κεφάλι Orange (OR15)...πρίν είχα HT-Dual και γενικά έπαιζα με αυτό συν ότι άλλα (Chorus, Wah κλπ).Ε πλέον έχει μπει στην άκρη το HT και παίζω καρφί ενισχυτή με ένα bad monkey για booster!!!!

Ψηφίζω χτύπα μικρό κεφάλι full λάμπα που γουστάρεις(δλδ ξεκίνα απο εκεί και μετά σιγά σιγα εμπλουτίζεις με πεταλάκια ούτως ή άλλως το GAS το έχουμε όλοι και δεν μας φτάνουν και ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ, ΚΙ ΑΛΛΑ, ΚΙ ΑΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!)Πάντως και το GigMaster 15W της ENGL τα σπάει και σχετικά καλή τιμή για λάμπα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήρθες στο φόρουμ. Το ENGL gigmaster δεν είναι και τόσο καλή τιμή για "λάμπα" όπως πολύ σωστά είπες. Έχει 1 μόνο λάμπα στην προενίσχυση. Σκέψου από πού παίρνει το περισσότερο gain του. Από έκει που το παίρνει και το blackstar HT. το αν ακούγεται καλά η όχι είναι άλλο θέμα, αλλά εγώ προσοπικά δεν τον θεωρώ φουλ λαμπάτο ούτε θα το αγόραζα ποτέ ειδικά όταν υπάρχουν τόσες εναλλακτικές στην αγορά.

 

Στα ίδια λεφτά παίρνεις πχ. τον Marshall DSL15Η αλλά επίσης με τα ίδια λεφτά βρίσκεις μεταχειρισμένο τον original DSL50 - DSL100

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το hijackl αλλα μολις ειδα ενα βιντεο και επαθα πλακα...Υπαρχουν jet city Αθηνα???

Τι ηχαρα ακουγεται?Επισης γραφει class AB αυτο τι διαφορα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adamo αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στο class του ενισχυτή?!

 

http://www.hifivision.com/amplifiers/174-types-amplifiers-class-class-b-class-ab-class-d.html

 

http://www.guitarplayer.com/article/all-about-class-a-amplifiers/7162

 

Πρίν κανα δίμηνο που έψαχνα για ενισχυτή είχα την ίδια απορία...τα link με βοήθησαν αρκετα!

Αν δεν κάνω λάθος(και διορθώστε με αν λεω λαλακίες :P) όσα περισσότερα watt τότε πας σε class AB και έχει να κάνει με τις λυχνίες στο τελικό στάδιo.

Class A ενισχυτές έχουν καλύτερο τελικό αποτέλεσμα ενίσχυσης του σήματος (χωρίς πολλές παραμορφώσεις) σε σχέση με τους class AB. Ξανα λέω αν πετάω κοτσάνες διορθώνετε!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Εγω εχω να προτεινω κατι πιο δυσκολο στον φιλο μας,

Ας παει στο σαητ του thomann, να δει τι κεφαλες υπαρχουν και σε τι τιμες, μετα να ορισει τι ψαχνει σε μια κεφαλη, ποσα καναλια, ποσα watt, κιλα κλπ.

 

Μετα αναλογα με το budget του να κανει sort την λιστα και αφου καταληξει σε 2-3 να ψαξει στην αναζητηση του φορουμ και για reviews στο ιντερνετ. Εδω μεσα λιγο ως πολυ εχουμε συζητησει τους περισσοτερους ενισχυτες!

 

Τωρα σε αυτο το ποστ αναγκαστικα θα τον γεμισουμε με προτασεις - αλλες σχετικες, αλλες ακυρες-, θα χασει την μπαλα γιατι φαινεται οτι δεν ξερει και ακριβως τι ψαχνει.

 

Εδω καλα καλα διαφωνουμε στο αν θελει πεταλι ή γκαζι απτον ενισχυτη για να παιρνει την παραμορφωση τουλ, που να παμε και στις καμπινες, τα μεγαφωνα κλπ κλπ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου