Προς το περιεχόμενο

perfect pitch


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.unconservatory.org/perfect_pitch/1.html

 

the myth of perfect pitch...

 

διαβάστε το είναι πολύ ενδιαφέρον !

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με τον όρο "perfect pitch" δεν εννοούμε μόνο την αναγνώριση των διαστημάτων ή των νοτών μίας κλίμακας ή συγχορδίας πχ "C", "D" κλπ , αλλά την ακριβή συχνότητα κάθε νότας πχ "C5", "C6" κλπ

Αυτό είναι πράγματι κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό και δεν συναντάται συχνά.

Ίσως κάποιοι να θυμούνται από τη δεκαετία του 80 διάφορες διαφημίσεις σε ξένα μουσικά περιοδικά για μεθόδους σχετικές με την απόκτηση του λεγόμενου "perfect pitch". Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που έχει ανάλογη εκπαίδευση , έτσι δεν γνωρίζω αν πραγματικά τέτοιες μέθοδοι μπορούν να φέρουν αποτελέσματα. Πάντως , έχω γνωστό πιανίστα που του παίζεις οτιδήποτε νότα ,συγχορδία , κλίμακα στο πιάνο και αμέσως σου λέει τι έχεις παίξει χωρίς να κάνει λάθη. :D Είναι ταλέντο ? Πιθανόν , αλλά όσον αφορά την διαδικασία αναγνώρισης σε νότες χωρίς να απαιτείται η ακρίβεια οκτάβας , πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορεί να το καταφέρει ο μέσος άνθρωπος μετά από σωστή πρακτική εξάσκηση και επιμονή με απλή κλασσική παιδεία

Θα ήθελα να προσθέσω ότι ενώ τα παραδείγματα των Davis και Hendrix είναι αυτό ακριβώς που λέμε "perfect pitch" , κατά τη ταπεινή μου άποψη αυτό με το Blackmore δεν είναι. ( εννοείται βέβαια ότι τον σέβομαι σαν μουσικό , απλά θεωρώ το παράδειγμα λίγο ατυχές) Το να επιλέγει ένας μουσικός απλές κλίμακες ή τρόπους (modes) σύμφωνα με το "χρώμα" τους , έχοντας από πριν αποτυπωμένο στο μυαλό τους το πώς θα ακουστούν μέσα σε ένα μουσικό θέμα δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σπάνιο. Αφ ενός το κάνουν πολλοί καλοί μουσικοί με άνεση , αφετέρου διδάσκεται σε μαθήματα τζαζ αυτοσχεδιασμού.

Σε λιγότερο προβλέψιμα είδη μουσικής όπως π.χ. Ψυχεδελικό Ροκ δεκαετίας 60s / 70s, τζάζ , κλπ όπου συχνά εναλλάσσονται σε κατάσταση αυτοσχεδιασμού γρήγορα πολλές κλίμακες / τρόποι ή παίζουν παράλληλα κλίμακες ή υπάρχει συνδυασμός από κομμάτια πολλών κλιμάκων όπου δημιουργούν μια νέα κλίμακα αυτό που περιγράφεται στο παράδειγμα του Blackmore θεωρείται βασική γνώση /ικανότητα , για να ξεκινήσει κανείς να αυτοσχεδιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Νομίζω ότι με τον όρο  "perfect pitch"  δεν  εννοούμε μόνο την αναγνώριση των διαστημάτων ή των νοτών μίας κλίμακας ή συγχορδίας πχ "C",  "D" κλπ , αλλά την ακριβή συχνότητα κάθε νότας πχ "C5", "C6" κλπ

Αυτό είναι πράγματι κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό και δεν συναντάται συχνά...

Είχα έναν μαθητή στο σχολείο, δημοτικό μιλάμε, στην τρίτη και στην τετάρτη. Μετά άλλαξε σχολείο. Έκανε κιθάρα. Εκεί κατάλαβα τι σημαίνει"perfect pitch". Όταν συνειδητοποίησα τι μπορούσε ν' ακούσει, παιδιά.... έπαθα. Εκτός του ότι στην κιθάρα ήταν πολύ καλός για την ηλικία του (9 χρονών). Κάναμε παιχνίδι με όλη την τάξη, παίζοντας του διάφορες νότες στην τύχη μπας και τον πιάσουμε "αδιάβαστο" Δεν τις ανακάλυπτε τις νότες. Σαν να ήταν στο μυαλό του ολόκληρη η ταστιέρα του πιάνου και να άναβε η εκάστοτε νότα που του έπαιζα εγώ ή οι συμμαθητές του. Δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να καλλιεργηθεί, τουλάχιστον στον βαθμό που το είχε ο μικρός. Βέβαια, η ακουστική μνήμη σίγουρα με υπομονή και μεθοδικότητα καλλιεργείται, αλλά σε τέτοιο βαθμό ακρίβειας, δεν νομίζω. Κάποια φορά, σε μία φλογέρα, μου είχε πει πως η νότα που του είχα παίξει, ήταν Ντο αλλά λίγο χαμηλή, χωρίς να έχει ακούσει τίποτα πριν !!!!!!!

Σίγουρα έχει όλα αυτά τα στοιχεία που θα θέλαμε να είχαμε για εφαλτήριο όταν ξεκινούσαμε. Τώρα θα πηγαίνει 1η Γυμνασίου. Τι να κάνει άραγε; 

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Νομίζω ότι με τον όρο  "perfect pitch"  δεν  εννοούμε μόνο την αναγνώριση των διαστημάτων ή των νοτών μίας κλίμακας ή συγχορδίας πχ "C",  "D" κλπ , αλλά την ακριβή συχνότητα κάθε νότας πχ "C5", "C6" κλπ

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα έναν μαθητή στο σχολείο, δημοτικό μιλάμε,

 

Στο ωδείο που πήγαινα, είχα μια συμμαθήτρια, που της κάναμε το ίδιο παιχνιδι. Σε κάποια φάση πατουσαμε ταυτόχρονα όλες τις νότες από 2 οκταβες, αφήνοντας μία, και μας την έβρισκε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...η συγκεκριμενη δυνατοτητα δεν ειναι κατι που μαθαινεται σε αυτο το βαθμο τουλαχιστον. Για αυτα τα ατομα καθε νοτα εχει μια συγκεκριμενη προσωπικοτητα/ταυτοτητα οσο περιεργο και αν ακουγεται. Οπως εμεις βλεπουμε ενα χρωμα και το αναγνωριζουμε χωρις δευτερη σκεψη και μας ειναι κατι πολυ φυσικο ετσι και αυτοι αναγνωριζουν τις νοτες. Πραγματικα εντυπωσιακο..

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...η συγκεκριμενη δυνατοτητα δεν ειναι κατι που μαθαινεται σε αυτο το βαθμο τουλαχιστον. Για αυτα τα ατομα καθε νοτα εχει μια συγκεκριμενη προσωπικοτητα/ταυτοτητα οσο περιεργο και αν ακουγεται. Οπως εμεις βλεπουμε ενα χρωμα και το αναγνωριζουμε χωρις δευτερη σκεψη και μας ειναι κατι πολυ φυσικο ετσι και αυτοι αναγνωριζουν τις νοτες. Πραγματικα εντυπωσιακο..

Μα το ηχόχρωμα είναι χρώμα. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ηχόχρωμα είναι χρώμα. ;)

 

Δεν αναφερομαι στο ηχοχρωμα. Ολοι ξεχωριζουμε μια ντο κιθαρας και ντο φωνης. Για τις νοτες λεω.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου