Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια νεου setup...πεταλια. combo, κεφαλες.. βοηθεια !!


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Μεχρι σημερα λειτουργουσα :P με πεταλιερες στον εκαστοτε ενισχυτη ενω στο σπιτι εχω τον tech 21 που λειτουργει σαν τελικος και οκ ο ηχος μου ειναι οκ για τα γουστα μου.

 

Παρολαυτα παντα ηθελα να προχωρησω σε ενα φυσιολογικο αναλογικο ( ας πουμε ) setup  με καποιο μικρο κεφαλι ( για ευκολη μεταφορα ) και ενα βασικο σετ απο πεταλια.

 

Οι επιρροες μου ειναι απο hard rock δεκαετια 80 -90.. bon jov, skid row, dokken, danger danger ...αλλα και μεταγενστερα ηχοχρωματα... απο satriani, andy timmons Κ.λ.π..

 

παραθετω ενα δειγμα απο τον ηχο μου σε ενα προσφατο solo που ειχα γραψει για το γκρουπ στο οποιο βρισκομαι και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο να με προσανατολησετε  ( επειδη δεν εχω ιδεα ).

 

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_hzFdHqQjr0

 

σορρυ για τιν "κακο" ηχο ***

 

Σας ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Sambora έπεζε με jcm 800 στα 80's και οι πιό πολλοί ήταν με marshall ή με τον 800άρη ή με jmp(που από πολλούς θεωρείται ο πατέρας του 800άρη) ή με plexi.

 

Τώρα οι επιλογές μπορούν να είναι πολλές. π,χ, έναν κάλο λαμπάτο με καλά καθαρά και ένα καλό πεταλάκι για το drive που σου αρέσει(να είναι στην χροιά κάποιου από τους παραπάνω ενυσχιτές).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα ο Sambora ειναι ΘΕΟΣ  8)

Συνεχιζουμε..Το ξερεις οτι θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα ετσι..χαχαχα

Οταν λες μικρο κεφαλι τι εννοεις?να ξερεις οτι ΟΛΑ παιζουν σημασια.

Πρωτον μην περιμενεις να βγαλεις ηχο τερατων με 1 12 ιντσο η σπιτι σου κλπ.

Επισης θεωρω οτι ενας καλος hard rock ηχος δεν μπορει ευκολα να βγει απο "μικρο" ενισχυτη.Εγω θα προτεινα να παρεις,εφοσον παιζεις αυτο το ειδος,να παρεις ενα κεφαλι 50αρη,οχι παραπανω μην το σκισουμε,που να ειναι σε τετοια φαση.

jcm 800,jvm κλπ

Αλλιως παρε οτι ενισχυτη θες και χωσε πανω του το g spot του τσακαλη και θα παθεις πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Blackstar HT-5

 

2) MI Audio Crunch Box

 

και ένα καλό delay και είσαι εκεί. Σοβαρά.

 

(αν και δεν μας λες budget...). Αλλά με τα πιο πάνω έχεις ευελιξία (όσον αφορά το που παίζεις, είτε σπίτι / στούντιο / προβάδικο) και τρομερό ήχο ακριβώς για την εποχή (μουσικά) που ψάχνεις.

 

Στην συνέχεις προσθέτεις και άλλα πεταλάκια (κανένα modulation, chorus / phaser / flanger / all of them... , ίσως κανένα overdrive) αλλά βασικά, για να ξεκινήσεις, είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Blackstar HT-5

 

2) MI Audio Crunch Box

 

και ένα καλό delay και είσαι εκεί. Σοβαρά.

 

(αν και δεν μας λες budget...). Αλλά με τα πιο πάνω έχεις ευελιξία (όσον αφορά το που παίζεις, είτε σπίτι / στούντιο / προβάδικο) και τρομερό ήχο ακριβώς για την εποχή (μουσικά) που ψάχνεις.

 

Στην συνέχεις προσθέτεις και άλλα πεταλάκια (κανένα modulation, chorus / phaser / flanger / all of them... , ίσως κανένα overdrive) αλλά βασικά, για να ξεκινήσεις, είσαι καλυμμένος.

Γιατι να παρει εναν ενισχυτη που ουσιαστικα ειναι το ht dual με μεγαφωνο?Ειναι καλος για practice αλλα δεν θα λεγα οτι ειναι ενισχυτης "πεταλομηχανη".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολαυτα παντα ηθελα να προχωρησω σε ενα φυσιολογικο αναλογικο ( ας πουμε ) setup

 

Ακόμη κι αν παραβλέψουμε πως ειδικά τα ονόματα που παραθέτεις έχουν χρησιμοποιήσει κατά κόρον το κακό ψηφίο, γιατί σκέπτεσαι έτσι?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπάρχει και ένα πετάλι jcm 800 emulator (χωρίς να έχω σχέση με την αγγελία)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=149785

 

Σε ένα καλό λαμπάτο μπορεί να σου δώσει κάλη χροιά jcm 800 σίγουρά υπάρχουν και άλλα καλά πετάλια για την ίδια χροιά

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν μας λες τι budget θες να διαθεσεις.....

Μπορεις να παρεις εναν jvm205h. Τα κανει ολα και συμφέρει! απο Πεντακαθαρα-καθαρα, σε κλασικα british cruch, 80s metal και modern μεταλ σε ενα πακετο. 6 καναλια ειναι αυτα  ::)

 

Αν το budget σου ειναι χαμηλα παρε εναν jca22h! Τρομερος ενισχυτης!!! 2 καναλια, loop, απιστευτο definition (το καλυτερο σε ενισχυτη που εχω παιξει μεχρι τωρα) ακομα και με τιγκα γκαζι...και μιλαμε για ΠΟΛΥ γκαζι.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρει εναν ενισχυτη που ουσιαστικα ειναι το ht dual με μεγαφωνο?Ειναι καλος για practice αλλα δεν θα λεγα οτι ειναι ενισχυτης "πεταλομηχανη".

 

Adamo, συγνώμη φίλε αλλά διαφωνώ και με τα 2. Το πρώτο το θεωρώ υπερ-απλούστευση (καλά, σου ακούγονται ακριβώς το ίδιο...; ) και για  το 2ο έχω να πω πως, αν και η Blackstar δεν τους μαρκετάρει σαν πεταλο-μηχανές αλλά αντίθετα δίνει έμφαση στο 2ο / βρώμικο κανάλι τους (το οποίο στον HT-1R  που έχω δεν το χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ) είναι εξαιρετικές πεταλο-μηχανές. Και είναι διαφορετικό να παίζεις το Crunch Box (παράδειγμα) ή κάποιο άλλο πετάλι/προσομείωση ενισχυτή σε έναν Fender από ότι σε έναν Blackstar. Το τελικό αποτέλεσμα είναι διαφορετικό.

 

 

Άκου αυτό εδώ:

 

 

 

Ο τύπος παίζει το Crunch Box σε έναν Marshall TSL (ο οποίος δεν στερείται... καναλιών). 

 

Πιστεύω πως το ζευγάρι Crunch Box + Blackstar (από προσωπική εμπειρία) θα του δώσει ακριβώς αυτό που ψάχνει.  Αυτά.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adamo, συγνώμη φίλε αλλά διαφωνώ και με τα 2. Το πρώτο το θεωρώ υπερ-απλούστευση (καλά, σου ακούγονται ακριβώς το ίδιο...; ) και για  το 2ο έχω να πω πως, αν και η Blackstar δεν τους μαρκετάρει σαν πεταλο-μηχανές αλλά αντίθετα δίνει έμφαση στο 2ο / βρώμικο κανάλι τους (το οποίο στον HT-1R  που έχω δεν το χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ) είναι εξαιρετικές πεταλο-μηχανές. Και είναι διαφορετικό να παίζεις το Crunch Box (παράδειγμα) ή κάποιο άλλο πετάλι/προσομείωση ενισχυτή σε έναν Fender από ότι σε έναν Blackstar. Το τελικό αποτέλεσμα είναι διαφορετικό.

 

 

 

 

 

 

Σιγουρα το πεταλι ακουγεται διαφορετικο απο ενισχυτη σε ενισχυτη και απο μεγαφωνο σε μεγαφωνο αλλα επειδη εχω το ht dual ειναι τρομερο εργαλειο και εχω ακουσει και τον ht5 και δινει ακριβως το ιδιο πραγμα.Να το παρεις για το drive του το δεχομαι και με το παραπανω αλλα στο τελος δινεις 400 για ενα drive που στο δινει και το αντιστοιχο πεταλι  ;)

Δεν σημαινει οτι θα παρεις ενα τερας ενισχυτη και δεν θα του καρφωσεις πεταλι.Αλιμονο μπορει να θες και ειναι συνταγη δοκιμασμενη και σιγουρη.Απλα επειδη νομιζω με τον ΟΡ εχουμε τα ιδια γουστα σε ηχο ειπα οτι το blackstar θα του αρεσει αλλα για κανα 2 μηνο.Μολις ακουσει πραγματικα distortion τελος.Και ξαναλεω το αγαπω το ht dual αλλα δεν μπορω να βγαλω απολυτα τον ηχο που θελω οπως οταν ακουσα το g spot η το εναν jcm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου