Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια νεου setup...πεταλια. combo, κεφαλες.. βοηθεια !!


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...η 15αρα κεφαλη marshall haze δεν θα μπορουσε να με καλυψει σε προβες και live ? ( μικρα gigs ) ***

 

 

βασικα ο ηχος της μου θυμιζει αρκετα τον ηχο της dsl15h αλλα θεωρω οτι σαν παλιοτερη κεφαλη η haze θα ειναι και πιο φτηνη ( αν την βρω :P )

 

Το ζητουμενο ειναι οκ.. να εχω μια καμπινα 1χ12 για το σπιτι για να μπορω να γραφω αλλα να χρησιμοποιω την εκαστοτε καμπινα του καθς στουντιο.. με τις οποιες απωλεις στον ηχο.. **

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 15-22watt δεν κανεις πολλα πραγματα. Κυριως γιατι το καθαρο καναλι θα αρχισει να παραμορφωνει, συνεπως πας απτα 50 και πανω.

Αυτο τωρα μπορει να μην σου φαινεται θεμα, αλλα αν με το καιρο αλλαξεις γουστα ή αποφασισεις οτι θες τον ενισχυτη σαν πεταλομηχανη και χρειαζεσαι ενα καθαρο καναλι που να παραμενει καθαρο σε μεγαλες εντασεις τοτε μπορει ναχεις προβλημα και να μπεις σε αλλα εξοδα.

 

Επισης να μην σε απασχολει η αλλαγη καμπινας απτο σπιτι στο live ή στο προβαδικο, θα εχει διαφορα αλλα οχι τοσο τραγικη που να μην μπορει να διορθωθει απο το eq του ενισχυτη.

Προφανως δεν μιλαμε για αλλαγη απο μια 1χ12 open back σε μια 4χ12.

 

Τελος σημαντικα στοιχεια αποτελουν

1. ποσα καναλια σου δινει ο ενισχυτης. κατα βαση 3 χρειαζεσαι, ενα καθαρο, ενα με παραμορφωση και ενα να crunch-αρει ή ενα lead. αυτα κατα γενικη ομολογια θα τα χρειαστεις.

2. τι εξοδους σε ohm εχει, γιατι αν εχεις μια κεφαλη με 8ohm εξοδο και την συνδεσεις σε μια καμπινα 16ohm ναι μεν θα παιξει αλλα θα εχεις καποια απωλεια σε ενταση - αναλογα παντα και με την ευαισθησια των μεγαφωνων.

 

 

Θα ξαναγινω πριξ@ρχιδας, αλλα πραγματικα θεωρω οτι δεν εχεις κατασταλλαξει τι ακριβως θες οσον αφορα τα features του ενισχυτη, αλλα και το budget σου.

 

τελος κανεις δεν εχει αναφερει τις λυσεις του rack με pre-amp και power-amp λυσεις, οπως και το προβλημα με τον χορο πανω απτα πεταλια (κλακετες) αν θες να πας απο ενα βρωμικο lead καναλι με delay σε ενα καθαρο με chorus και reverb...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 15-22watt δεν κανεις πολλα πραγματα. Κυριως γιατι το καθαρο καναλι θα αρχισει να παραμορφωνει, συνεπως πας απτα 50 και πανω.

Αυτο τωρα μπορει να μην σου φαινεται θεμα, αλλα αν με το καιρο αλλαξεις γουστα ή αποφασισεις οτι θες τον ενισχυτη σαν πεταλομηχανη και χρειαζεσαι ενα καθαρο καναλι που να παραμενει καθαρο σε μεγαλες εντασεις τοτε μπορει ναχεις προβλημα και να μπεις σε αλλα εξοδα.

 

Επισης να μην σε απασχολει η αλλαγη καμπινας απτο σπιτι στο live ή στο προβαδικο, θα εχει διαφορα αλλα οχι τοσο τραγικη που να μην μπορει να διορθωθει απο το eq του ενισχυτη.

Προφανως δεν μιλαμε για αλλαγη απο μια 1χ12 open back σε μια 4χ12.

 

Τελος σημαντικα στοιχεια αποτελουν

1. ποσα καναλια σου δινει ο ενισχυτης. κατα βαση 3 χρειαζεσαι, ενα καθαρο, ενα με παραμορφωση και ενα να crunch-αρει ή ενα lead. αυτα κατα γενικη ομολογια θα τα χρειαστεις.

2. τι εξοδους σε ohm εχει, γιατι αν εχεις μια κεφαλη με 8ohm εξοδο και την συνδεσεις σε μια καμπινα 16ohm ναι μεν θα παιξει αλλα θα εχεις καποια απωλεια σε ενταση - αναλογα παντα και με την ευαισθησια των μεγαφωνων.

 

 

Θα ξαναγινω πριξ@ρχιδας, αλλα πραγματικα θεωρω οτι δεν εχεις κατασταλλαξει τι ακριβως θες οσον αφορα τα features του ενισχυτη, αλλα και το budget σου.

 

τελος κανεις δεν εχει αναφερει τις λυσεις του rack με pre-amp και power-amp λυσεις, οπως και το προβλημα με τον χορο πανω απτα πεταλια (κλακετες) αν θες να πας απο ενα βρωμικο lead καναλι με delay σε ενα καθαρο με chorus και reverb...

 

 

τα 3 καναλια που παραθετεις σαν χαραξτηριστικο οντως θα ηταν σημαντικα.. αλλα θεωρω ( ισως ) οτι και 2 θα εκαναν την δουλια μου...δλδ ενα καθαρο και ενα βρωμικο..που ενδεχομενως με καποιο boost πεταλι και ενα delay να μετραπεται σε lead..

 

Σε σχεση με το budget Μου ...οπως ειπα μιλαμε για κανενα 1000ρικο ( κεφαλι και καμπινα μαζι )...

 

Τωρα αυτο με το rack.. που ανεφερες δεν το πολυ καταλαβα για να σου πω την αληθεια :P Αν ηθελαν οι φιλοι του forum να δωσουν και τα φωτα τους και για αυτην την λυση.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να πω οτι σιγουρα χρειαζεσαι ενα crunch ηχο και ενα distortion ηχο.Τα lead απλα χωνεις booster.

Αν μιλαμε για rock μουσικη ΚΑΙ ΜΟΝΟ,τοτε το ΠΕΝΤΑ-καθααρο καναλι ειναι αχρηστο.Απειροελαχιστοι εως κανενας ροκας δεν επαιζε με καθαρο καθαρο καναλι αλλα με λιγο σπασμενο και για να το καθαρισει εριχνε το volume.

Τα 20 βατ και πανω ειανι υπεραρκετα.Τωρα με καμπινα τρεχα γυρευε.αν πας για 1χ12 καμπινα τοτε παρε με την μια combo αν θες 2 -12 παρε κεφαλι καμπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η 15αρα κεφαλη marshall haze δεν θα μπορουσε να με καλυψει σε προβες και live ? ( μικρα gigs ) ***

 

βασικα ο ηχος της μου θυμιζει αρκετα τον ηχο της dsl15h αλλα θεωρω οτι σαν παλιοτερη κεφαλη η haze θα ειναι και πιο φτηνη ( αν την βρω :P )

 

Το ζητουμενο ειναι οκ.. να εχω μια καμπινα 1χ12 για το σπιτι για να μπορω να γραφω αλλα να χρησιμοποιω την εκαστοτε καμπινα του καθς στουντιο.. με τις οποιες απωλεις στον ηχο.. **

 

You pay peanuts you get monkeys...

Mε 500Ε παιρνεις DSL απο τις αγγελιες...

Ενισχυτης που μπορεις να τον εχεις για παντα...

και μετα σκεφτεσαι για 15αρακια και λοιπα παιχνιδακια με 400Ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το θεμα θεμα του clap dancing το εχω λυμενο! :P

 

Marshall JVM205 + GT-10 4cm+midi

 

ο JVM απο μονος του μου δινει κρυσταλινα καθαρα/σπασμενα/cruch/heavy od/modern od , και ολα τα επιλεγω με το πατημα ενος κουμπιου απο την gt + οτι εφε θελω στο καθε preset.

 

Ηταν λιγο μπελας μεχρι να βρω το unity gain της GT αλλα το αποτελεσμα αποζημειωνει και με το παραπανω!

 

αυτα στα λεω μιας και αναφερθηκε σαν προβλημα παραπανω. Αφου εχεις πολυεφέ μπορεις να το εκμεταλευτεις!

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το θεμα θεμα του clap dancing το εχω λυμενο! :P

 

Marshall JVM205 + GT-10 4cm+midi

 

ο JVM απο μονος του μου δινει κρυσταλινα καθαρα/σπασμενα/cruch/heavy od/modern od , και ολα τα επιλεγω με το πατημα ενος κουμπιου απο την gt + οτι εφε θελω στο καθε preset.

 

Ηταν λιγο μπελας μεχρι να βρω το unity gain της GT αλλα το αποτελεσμα αποζημειωνει και με το παραπανω!

 

αυτα στα λεω μιας και αναφερθηκε σαν προβλημα παραπανω. Αφου εχεις πολυεφέ μπορεις να το εκμεταλευτεις!

 

 

αρα προσθεσε σε αυτο οτι ο ενισχυτης θα πρεπει να εχει και εισοδο midi!

τελειο?  :P αντε τωρα να αποφασισει ο φιλος μας τι θελει!

 

rack: προενισχυση και τελικη ενισχυση σε "φετες" - τσεκαρε το thomann. ετσι παιρνεις μονο την προενισχυση και την συνδεεις σε τελικο + μετα καμπινα ή παιρνεις και τον τελικο και τον συνδεεις σε καμπινα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να πω οτι σιγουρα χρειαζεσαι ενα crunch ηχο και ενα distortion ηχο.Τα lead απλα χωνεις booster.

Αν μιλαμε για rock μουσικη ΚΑΙ ΜΟΝΟ,τοτε το ΠΕΝΤΑ-καθααρο καναλι ειναι αχρηστο.Απειροελαχιστοι εως κανενας ροκας δεν επαιζε με καθαρο καθαρο καναλι αλλα με λιγο σπασμενο και για να το καθαρισει εριχνε το volume.

Τα 20 βατ και πανω ειανι υπεραρκετα.Τωρα με καμπινα τρεχα γυρευε.αν πας για 1χ12 καμπινα τοτε παρε με την μια combo αν θες 2 -12 παρε κεφαλι καμπινα.

αυτά ειναι παλιομοδιτικα πραγματα...αν δεν εχεις καμμια 10αρια καναλια να αλλάζεις δεν κανεις τιποτα...βεβαια κατι τυπους με μονοκαναλους ενισχυτές και κιθαρες απο ξυλο τζακιών!!! (και μαγνητοφωνα Aiwa για booster..) τους θαυμάζουμε ακομα και σημερα, ενω είναι ζητημα τα τελευταία 20 χρόνια (στην εποχη της αφθονιας των καναλιων ) να εχουν βγει 5 κιθαριστες που να ξεχωρίζουν με τον ηχο και το στυλ τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά ειναι παλιομοδιτικα πραγματα...αν δεν εχεις καμμια 10αρια καναλια να αλλάζεις δεν κανεις τιποτα...

Τοσα καναλια μονο η τηλεοραση νομιζω...:D

Μιλας για session προφανως γιατι ΚΑΝΕΝΑ σγκροτημα με ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΟ ηχο δεν εχει 10 χαρακτηριστικους ηχους.Εχει εναν χαρακτηρηστικο ηχο.

Τωρα η λογικη να παρω 10 drives ωστε να βγαλω τον ιδιο ηχο σε καθε τραγουδι που παιζουμεμε την παντα για μενα ειναι λανθασμενη και κυριως,μαλλον,δεν απασχολει τον ΟΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα καναλια μονο η τηλεοραση νομιζω...:D

Μιλας για session προφανως γιατι ΚΑΝΕΝΑ σγκροτημα με ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΟ ηχο δεν εχει 10 χαρακτηριστικους ηχους.Εχει εναν χαρακτηρηστικο ηχο.

Τωρα η λογικη να παρω 10 drives ωστε να βγαλω τον ιδιο ηχο σε καθε τραγουδι που παιζουμεμε την παντα για μενα ειναι λανθασμενη και κυριως,μαλλον,δεν απασχολει τον ΟΡ

 

βαζοντας το 10 θεωρησα ότι ειναι τόσο υπερβολικό που σιγουρα θα  θεωρηθεί ειρωνικό το post... συμφωνω απολυτα μαζί σου...ο EVH επαιζε με ενα καναλι (και ενα μαγνήτη) και οι περισσοτεροι ψαχνουν τον ηχο που ειχε το 78'  και όχι τον ηχο που εχει τωρα...

...εκτος και αν εισαι κιθαριστας της  Μadonna... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου