Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές ANAX. Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτούς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο τα μεγαφωνα αξιζουν μια περιουσια!

Αμερικανικα Jensen δεν υπαρχουν πια (φτιαχνονται στην Ιταλια)

 

Κτηναρες μου φαινονται τα μεγαφωνα σαν τα d112 της JBL!

 

Aν βλεπω καλα & ο κωδικος τους αρχιζει απο LM τοτε ειναι alnico 125αρια η 150αρια (πιανουν καμμια 400αρα το ενα στο ebay...)

 

μετα απο 1 χρονο η Jensen εκλεισε...

 

ο ενισχυτης ειναι μεν κακασχημος :? αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι χειροποιητος και οχι με πλακετες,ετσι δεν ειναι?

 

οποτε αν ειναι και καλα σχεδιασμενος....

 

(καλα τα μικρα tweeter ειναι σκετη κουφαμαρα...μαλλον κανας δημοτικος κιθαριστας στα πανηγυρια θα τον ειχε!! :lol:για να"μπισταει" καλυτερα!! )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι πλήρεις κωδικοί είναι:

 

LMI-125 & C8504 (και για τους δύο).

 

2207214 & 2207215

 

Από αυτά που βρήκα στο νετ το 220 είναι ο κωδικός της Jensen, το 72 σημαίνει 1972 και το 14 και 15 είναι οι εβδομάδα του έτους που κατασκευάστηκε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα γαϊδουράκι είναι, τίποτα το ιδιαίτερο εξωτερικά αλλά τραβάει φορτία. Που τον άνοιξα είδα ότι είχε το κλασικό "grill" ύφασμα που έχει και ο Twin αλλά κάποιος το έκοψε και το έβγαλε για να βάλει τα μεταλλικά προστατευτικά. Δυστυχώς με πλακέτα είναι και μάλιστα πάνω στην πλακέτα είναι γραμμένο το "ΑΝΑΧ Hi-Fi" και έχει ένα στέμμα, μάλλον το σήμα της ANAX.

 

Lol τα tweeter τα έβαλε μπουζουξής ο οποίος πέρναγε και τον τραγουδιστή στον ενισχυτή. Πως είναι κάτι δημοτικά που δείχνει το Τηλεφώς τα σαββατοκύριακα; Τέτοια φάση. Πριν τα ξεσυνδέσω ακουγόταν σα καραμούζα!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tip προς τους ιδιοκτήτες: για ρίξτε μια ματιά στις λάμπες που φοράει ο ενισχυτής' date=' μπορεί να βρείτε διαμαντάκια εκεί μέσα...[/quote']

 

Στην προενίσχυση έχει κάτι Philips ECC81 (ή 83 δε θυμάμαι) και στην έξοδο είναι Edicron EL34 N6WK6. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε και τέσσερις Philips EL34 αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει ακόμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά το Σάββατο που πέρασε πήγα τον ¶ναξ σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα ενός φίλου μου για να τον ακούσουμε και να τον τσιτώσουμε όσο μπορούσαμε....

 

το αποτέλεσμα ήταν ΠΟΡΩΣΗ! Για πρώτη φορά από τότε που τον αγόρασα άκουσα το φυσικό του drive σε όλο του το μεγαλείο (δεν έχω powerbrake ή κάτι τέτοιο ακόμα)! Όσο περνούσε και η ώρα (σύνολο έπαιξε για 3) το drive γινόταν και πιο γλυκό. Δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς ρυθμίσεων με το πιο ακραίο τα tone στο 10 και το volume στο 8.

 

Στον ενισχυτή έπαιξα καρφί με μια φρανκενStrat από διάφορα κομμάτια αμερικάνικες και μεξικάνικες strat, μια Schecter C1 classic (JB/Jazz), και μια Schecter Demon με Duncan Designed active blackouts (άσχετο το τελευταίο λίγο αλλά δεν πειράζει :D).

 

Στο μαγαζί εκείνη την ώρα υπήρχαν από λαμπάτους ενισχυτές και ένας Koch Studiotone κεφαλή με καμπίνα 2x12", ένας Twintone combo και ένας Studiotone combo.

 

Δεν υπήρχε σύγκριση, τα πάτησε και τα 3 κάτω χαλαρά και με το νόμο. Οι Koch σαφώς ήταν πιο versatile και all-around γενικά αλλά σε σχέση με τον Anax έχαναν πολύ και στα καθαρά και στο drive σαν ποιότητα και μουσικότητα.

 

Περιττό να σας πω ότι από τότε καμαρώνω σα γύφτικο σκεπάρνι :D και γύρισα σπίτι εκείνη τη μέρα με ένα πολύ πλατύ χαμόγελο 8)

 

Υ.Γ. αυτοί οι Koch πάντως έχουν φοβερή ποιότητα κατασκευής.

Y.Γ.2 5 μέρες μετά έμαθα ότι μας άκουγαν loud & clear σε ένα βενζινάδικο 50μ πιο κάτω στη λεωφόρο :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ANAX ειχα εναν απο το 1982-1984.

Ηταν του παππου μου και επαιζε στα πανηγηρια μ'αυτον.

Ηταν ενα κεφαλι με 4 καναλια εισοδου με ξεχωριστο Vol και EQ για το καθε καναλι.

Ηταν ελληνικης κατασκευης του 1958.

Μου τον χαρισε και τον χρησιμοποιουσε ολη η μπαντα μου.

Κριμα, του εβγαλα τα ματια και τον εδωσα σ'εναν φιλο "ηλεκτρονικο" να τον φτιαξει και τον πεταξαμε στο τελος.

 

ANAX

R.I.P

1958-1984

 

Υ.Γ. FULL λαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του '58; 8O

 

delta66 τώρα μου κούφανες δεν περίμενα να ήταν τόσο παλιοί! Τελικά η ελληνική προέλευση διασταυρώνεται από αρκετές πηγές.

 

Παρόμοια κεφαλή με αυτή που περιγράφεις έχει ένας φίλος μου και υπηρετεί την ηχορύπανση (post-πανηγύρι era) 20 συναπτά έτη και ακόμα δεν έχει καταλάβει τίποτα.

 

Πως το κάψατε το δικό σας; Όταν λες τον πετάξατε εννοείς στα σκουπίδια ή είναι ξεχασμένο σε καμιά αποθήκη; Αν είναι το δεύτερο τότε αξίζει μια προσπάθεια "ανάστασης" (resurrection κατά Halford ευαγγέλιον)!

 

Θες να μας πεις εντυπώσεις απ'τον ενισχυτή;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως παιδια, καμια σχεση το κυκλωμα με του twin reverb...

 

μπορει να εχει 4 τελικες αλλα στον προενισχυτη δεν εχει καμια σχεση...

 

απο το gutpic διεκρινα ενα Mustard πυκνωτακι και φανταζομαι θα εχει κι αλλα εκει μεσα, οποτε απο υλικα φαινεται οτι τα παει καλα...

 

θα μου πειτε, εκεινη την εποχη ολα τα υλικα ηταν αυτα που βλεπουμε τωρα και μας τρεχουν ...οι σολντερινες...

 

anyway! great find!

 

σκισ'τον! ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx alderbody!

 

Απορώ όμως, πως κατάλαβες από μια φωτό και μάλιστα αυτή που ανέβασα ότι δεν έχει καμμία σχέση το κύκλωμα του Twin; Είμαι τόσο noob :?

 

Παρ'όλο που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος μου πήρε μερικές μέρες να κάνω trace όλο το κύκλωμα (είναι μακαρονάδα σκέτη) σε σχέση με το blueprint του Twin να φτάσω σ'αυτό το συμπέρασμα. Σίγουρα 4 τελικές λάμπες δεν κάνουν τον ενισχυτή Twin αλλά δεν είπα κάτι τέτοιο.

 

Για να ακριβολογώ Twin δεν είναι αλλά είναι πάνω στο σχέδιο του TWIN με τις απαραίτητες αλλαγές για να έχει EL34 τελικές και βέβαια να βγάζει και καλό ήχο μ'αυτές. Εν συντομία είναι βασισμένος στον TWIN με EL34 και ότι συνεπάγεται αυτό, αυτό καταλαβαίνω εγώ :wink:

 

Υ.Γ. Μην ανησυχείς τον σκίζω όποτε βρίσκω ευκαιρία!!!! Ελπίζω σύντομα να βρω ή να αγοράσω κανένα μικρόφωνο της προκοπής να ανεβάσω και κανένα κλιπάκι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου