Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές ANAX. Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτούς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του '58; 8O

Όταν λες τον πετάξατε εννοείς στα σκουπίδια ή είναι ξεχασμένο σε καμιά αποθήκη; Αν είναι το δεύτερο τότε αξίζει μια προσπάθεια "ανάστασης" (resurrection κατά Halford ευαγγέλιον)!

Θες να μας πεις εντυπώσεις απ'τον ενισχυτή;

Γεια σου φιλε.

Ο Ενισχυτης δεν εχω ιδεα που βρισκεται.

Τον ειχα δωσει στον μπασιστα μου που σπουδαζε ηλεκτρονικα τοτε.

Κατι του εκανε και επαιξε για λιγο καιρο

Ειχε προβλημα με τη γειωση ομως και αναγκαζοτανε να στεκεται πανω σε μια ναυλον σακουλα για να μην τον "γαργαλαει" το ρευμα. χαχαχα.

Μετα πηγε να ενωσει την γειωση με το σιδερο του μπαλκονιου που πηγαινε κατω στη γη και εγινε εγινε το μεγαλο γελιο.

Την ωρα που πλησιαζε με το καλωδιο στο χερι' date=' το μπαλκονι (ο ενυσχητης στην πριζα εντωμεταξυ) ξεκινησε μια ΜΠΛΕ ΔΕΣΜΙΔΑ σαν κεραυνος απο την ακρη του καλωδιου στο σιδερο του μπαλκονιου και τον πεταξε πισω.

Μετα απο αυτο δεν ασχοληθηκα ποτε!!!!!!.

Οταν δω ξανα τον παλιο μου φιλο (εχουμε χαθει) θα τον ρωτησω για τον ενυσχητη.

RIP.

 

Υ.Γ για εντυπωσεις, τι να πω? Δεν μπορει να ειχα γνωμη σοβαρη στα πρωτα μου βηματα.

Αυτο που ξερω ειναι οτι παιζαμε πανω του 2 κιθαρες, 1 μπασο, 1 φωνη και ειχαμε παιξει και live σε 500 ατομα στο σχολειο.

βρηκα και φοτο.

σκαναρω και φορτονω. χαχαχα.

(δεν θελω σχολια. η φοτο ειναι τραβηγμενη το 29/4/1983)

(Παιζαν απο τοτε με δικασα?)

[img']http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/delta66/Spy%20&%20Vip%5C's2b.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Thanx alderbody!

 

Απορώ όμως' date=' πως κατάλαβες από μια φωτό και μάλιστα αυτή που ανέβασα ότι δεν έχει καμμία σχέση το κύκλωμα του Twin; Είμαι τόσο noob :?

 

Παρ'όλο που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος μου πήρε μερικές μέρες να κάνω trace όλο το κύκλωμα (είναι μακαρονάδα σκέτη) σε σχέση με το blueprint του Twin να φτάσω σ'αυτό το συμπέρασμα. Σίγουρα 4 τελικές λάμπες δεν κάνουν τον ενισχυτή Twin αλλά δεν είπα κάτι τέτοιο.

 

Για να ακριβολογώ Twin δεν είναι αλλά είναι πάνω στο σχέδιο του TWIN με τις απαραίτητες αλλαγές για να έχει EL34 τελικές και βέβαια να βγάζει και καλό ήχο μ'αυτές. Εν συντομία είναι βασισμένος στον TWIN με EL34 και ότι συνεπάγεται αυτό, αυτό καταλαβαίνω εγώ :wink:

 

Υ.Γ. Μην ανησυχείς τον σκίζω όποτε βρίσκω ευκαιρία!!!! Ελπίζω σύντομα να βρω ή να αγοράσω κανένα μικρόφωνο της προκοπής να ανεβάσω και κανένα κλιπάκι.[/quote']

 

Ενας πολυ ευκολος τροπος ειναι να δεις αυτη τη φωτο (απο τον δικο μου):

 

Twin_rear.jpg

 

ειδες ποσες λαμπες εχει στον προενισχυτη?... :wink:

 

αλλα γενικως, Twin με EL34.... δεν γινεται (εθυμοτυπικα...)

α ναι, εγω εχω βγαλμενες τις δυο 6L6 μπας και ησυχασει το κτηνος (πως και ησυχασε...) (Για να πεσει η ενταση στο μισο, θα πρεπει η ισχυς να πεσει στο 1/10... ατιμη λογαριθμικη κλιμακα! ) :(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και οι προενισχύτριες του ΑΝΑΞ:

 

preamps.jpg

 

που πρακτικά δεν είναι όλες προενισχύτριες μιας και υπάρχει το reverb και το tremolo.

 

Κοίτα καταλαβαίνω τι λες αλλά εθυμοτυπικά αν δε γράφει fender πάνω πάλι δεν είναι Τwin και ας είναι ξεπατικοτούρα :D

 

Προς θεού, απλά λέω είναι βασισμένος πάνω στον Twin για να δίνω ιδέα σε όσους ξέρουν το κύκλωμα, τίποτα παραπάνω. Από ήχο, είπαμε, δεν έχει σχέση ο 6L6 με τον EL34 χώρια που οι μετασχηματιστές δεν είναι ίδιοι και τα ηχεία και η καμπίνα (η δικιά μου είναι μασίφ και όχι plywood).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικά δεν είναι όλες προενισχύτριες μιας και υπάρχει το reverb και το tremolo

 

damn right!!!

 

Κοίτα καταλαβαίνω τι λες αλλά εθυμοτυπικά αν δε γράφει fender πάνω πάλι δεν είναι Τwin και ας είναι ξεπατικοτούρα :D

 

για να πω και την αληθεια, ψιλοβιαστηκα να τον "χαρακτηρισω" γιατι απο τη φωτο σου (τουλαχιστον σ'αυτο το monitor που την ειδα...) δεν φαινοταν πολλες λαμπες πριν τον τελικο. Βεβαια οι σκιες στην πλακετα εδειχναν την αληθεια... My bad.

 

 

Προς θεού, απλά λέω είναι βασισμένος πάνω στον Twin για να δίνω ιδέα σε όσους ξέρουν το κύκλωμα, τίποτα παραπάνω. Από ήχο, είπαμε, δεν έχει σχέση ο 6L6 με τον EL34 χώρια που οι μετασχηματιστές δεν είναι ίδιοι και τα ηχεία και η καμπίνα (η δικιά μου είναι μασίφ και όχι plywood)

 

ξανα_Damn right!...

 

λογικα με τις EL34 θα πρεπει να εχει πιο γλυκο ηχο και σιγουρα διαφορα στο breakup. (τουλαχιστον)

 

Μακαρι να μπορουσε κι ο δικος μου να "σπαει" ευκολα... (ultra linear) :(

 

Γκαζια, γκαζια, γκαζια... κι ακομα καθαρος ειναι...

 

ισως γι'αυτο να εφτιαξα τοσα πολλα overdrive πεταλια... :D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 14 χρόνια αργότερα...

Νομίζω ότι τους κατασκεύαζε ο φίλος μου ικανός ηλεκτρονικός Πάκης (Προκόπης) Πουλής, στην οδό Παπάγου στο Χαλάνδρι, μαζί με άλλες ηλεκτρονικές συσκευές. Είχε φτιάξει και δικής του σχεδίασης μπομπινόφωνο.  Σήμερα δεν ξέρω που βρίσκεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilis Caravitis είπε

Νομίζω ότι τους κατασκεύαζε ο φίλος μου ικανός ηλεκτρονικός Πάκης (Προκόπης) Πουλής, στην οδό Παπάγου στο Χαλάνδρι, μαζί με άλλες ηλεκτρονικές συσκευές. Είχε φτιάξει και δικής του σχεδίασης μπομπινόφωνο.  Σήμερα δεν ξέρω που βρίσκεται..

 

 

Feeding-the-multitude-Community-Service-872x1024-3.jpg

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου