Προς το περιεχόμενο

Small Clone vs Micro Chorus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και πάλι παιδιά, διαβάζοντας πολλά από τα παλιά θέματα και ψάχνοντας, έχω περιορίσει την αναζήτηση μου σ'αυτ'α τα δύο πετάλια.. ενδιαφέρομαι κλασικά κυρίως για overdriven ήχους a la Floyd και ψυχεδέλεια (πρωτότυπος πάντα) δηλαδή θέλω παχύ ήχο... Δε θέλω αναλύσεις και να σας ζαλίσω, αλλά να ρωτήσω τι σας αρέσει εσάς περισσότερο. Πιο ακριβές προτάσεις μην κάνετε καν  ;D

 

Τα άλλα δύο υποψήφια ήταν το Palmer Chorus και ένας OEM κλώνος του AKAI Chorus (Fame sweet tone chorus)  για τα οποία δε βρίσκω πολύ ίνφο.

 

Σαν έξτρα ερώτηση,θα συνιστούσε κανείς κάποιο από τις εξής παλιατζούρες

Arion SFC-1 Super Fat chorus (όχι το κλασικό arion SCH-1)

Ibanez DSC-10

Ibanez CS-5

 

Προφανώς στις προτιμήσεις μου Analog > Digital και Στερεο > Μόνο

 

Α, έπαιξα με το Small chorus και ο ήχος ήταν πολύ κοντά σ αυτό που ήθελα (ίσως επειδή είναι και κλασικό και χιλιοακουσμένο). Βέβαια, το τοπικό μαγαζί στο γερμανικό χωριό το πούλαγε 79Ε.... είπαμε, ξεχασμένο από το χρόνο... ΤΙς παλιατζούρες τις είχε και αυτές εκεί αλλά δεν ξέρει ακόμη τιμές, πρέπει να το κοιτάξει είπε.

 

Τέσπα, επειδή άνοιξα πολλά θέματα, ένα απλό MXR ή EHX μου αρκεί :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξανά, επειδή έχω ρωτήσει για 500 πετάλια, μην τρώτε χρόνο σε αναλύσεις / τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ, θέλω μια προσωπική γνώμη πχ το είχα τόσο καιρό, μ'αρεσε / δε μ αρεσε γι αυτό τον ήχο / το Χ που έβαλα δίπλα δίπλα μετά μ'αρεσε καλύτερα κτλ

 

ΕΠίσης, αν και δεν αλλάζει κάτι, όπου Small clone βάλτε μάλλον Neo clone λόως χώρου, το κύκλωμα κτλ είναι ίδιο απ'ότι λένε.

 

Ευχαριστώ :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπερδεύτηκα λίγο... στον τίτλο σου λες "Small Clone vs Micro Chorus", αλλά αν δεν απατώμαι δεν αναφέρεις το πεταλάκι με το δεύτερο όνομα. Μετά επίσης λες πως τελικά... δεν ενδιαφέρεσαι για το Small Clone αλλά για το Neo Clone. :D

 

Yπάρχουν όπως γνωρίζεις άπειρα πεταλάκια chorus, αλλά έχω να σου πω πως δεν θα πρέπει να παίρνεις πολύ τοις μετρητοίς τις διαβεβαιώσεις πως ένα vintage κύκλωμα είναι όμοιο με αυτό της επανέκδοσης. Ακόμη κι αν είναι, ο ήχος είναι χλωμό να είναι ο ίδιος, είτε λόγω μικροαλλαγών, είτε χρησιμοποίησης διαφορετικών components, είτε γιατί τα παλιά θα έχουν τα χρονάκια τους και οι αξίες των components θα έχουν αλλάξει (όπως και πιθανόν ο ήχος τους) κλπ κλπ.

 

Το Neo δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μπορώ να σου πω πως το original Small Clone είναι φυσικά κλασσικό. Προσπάθησε να βρεις την κανονική μαυρομωβ έκδοση με το μεγαλούτσικο κουτί. H έκδοση Nano είναι απογοητευτική, ενίοτε με υψηλό noise floor και με πολύ μονοδιάστατο ήχο.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπερδεύτηκα λίγο... στον τίτλο σου λες "Small Clone vs Micro Chorus", αλλά αν δεν απατώμαι δεν αναφέρεις το πεταλάκι με το δεύτερο όνομα. Μετά επίσης λες πως τελικά... δεν ενδιαφέρεσαι για το Small Clone αλλά για το Neo Clone. :D

 

Yπάρχουν όπως γνωρίζεις άπειρα πεταλάκια chorus, αλλά έχω να σου πω πως δεν θα πρέπει να παίρνεις πολύ τοις μετρητοίς τις διαβεβαιώσεις πως ένα vintage κύκλωμα είναι όμοιο με αυτό της επανέκδοσης. Ακόμη κι αν είναι, ο ήχος είναι χλωμό να είναι ο ίδιος, είτε λόγω μικροαλλαγών, είτε χρησιμοποίησης διαφορετικών components, είτε γιατί τα παλιά θα έχουν τα χρονάκια τους και οι αξίες των components θα έχουν αλλάξει (όπως και πιθανόν ο ήχος τους) κλπ κλπ.

 

Το Neo δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μπορώ να σου πω πως το original Small Clone είναι φυσικά κλασσικό. Προσπάθησε να βρεις την κανονική μαυρομωβ έκδοση με το μεγαλούτσικο κουτί. H έκδοση Nano είναι απογοητευτική, ενίοτε με υψηλό noise floor και με πολύ μονοδιάστατο ήχο.

 

 

 

 

Γεια και χαρά bloody_sunday και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά που απαντάς σε ερώτηση μου! Λοιπόν, όντως το μπέρδεψα πολύ:

 

Η βασική ερώτηση: Προτιμάτε Electro Harmonix Small Clone ή MXR / Dunlop Micro Chorus?

 

Μετά ανέφερα άλλα δύο μοντέρνα πετάλια μέσα στο μπάτζετ μου σαν δευτερεύοντα (έναν, κλώνο του AKAI chorus που λέγεται fame sweet tone chorus και το Palmer chorus που έχει στέρεο έξοδο αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά αν είναι true stereo (wet/wet με διαφορά φάσης) ή dry / wet.

 

Επίσης ανέφερα και κάποιες αντίκες οι οποίες υπήρχαν σε κάποιο συρτάρι στο τοπικό κατάστημα  (Arion SFC-1 Super Fat chorus (όχι το κλασικό arion SCH-1), Ibanez DSC-10, Ibanez CS-5) για τα οποία η ερώτηση έιναι βασικά αν βλέποντας τα ονόματα κάποιος τα συνιστούσε ανεπιφύλακτα (μιας και δεν ειναι εύκολο να τα βρεις πλέον)

 

Επαιξα με το Small Clone που είχε εκεί και μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν εκείνο το μεγάλο με τη μωβ λωρίδα (σε μερικά μαγαζιά το βλέπω και με μπλε λωρίδα, είναι μεταγενέστερο αυτό;) Δοκίμασα και εναν κινέζικο κλώνο του OCD μπροστά και συμπεριφερόταν πάρα πολύόμορφα. Θόρυβο δεν παρατήρησα ούτε τρελό volume drop (αλλά αυτό ομολογώ ότι θα θελα να το ξανατεστάρω, εξαρτάται από το rate βεβαια). Όταν ο διακόπτης depth ήταν κάτω, όλο η διαδρομή του rate ήταν μουσικότατη, με τις τέρμα δεξιά να φέρνουν κοντά (αν και με ατσούμπαλο τρόπο) σε rotary. Με το depth πάνω, μεχρι τη μέση της διαδρομής περίπου του rate και με overdrive μπροστά τα πράγματα γίνονταν ομιχλώδη αλλά με ενδιαφέροντα τρόπο.. από κει και μετά ως το τέλος της διαδρομής δεν μου φάνηκε πολύ πρακτικό να χρησιμοποιηθεί κάπως (τι λές και συ;).

 

Εν ολίγοις θα το έπαιρνα με τη μία αν δεν το είχε 20Ε ακριβέστερα από τον θωμά (79Ε και 59Ε αντίστοιχα). Και επειδή έχω ξανααγοράσει υπερτιμημένα από το εν λόγω μαγαζί (+50% σε μια περίπτωση σε ένα καποτάστο, αντί για 18Ε το πήρα 26Ε...) δεν ήθελα να του τα χαρίσω καθότι δεν μου περισσεύουν. Οπότε γύρισα σπίτι και ξαναξεκίνησα το ψάξιμο. Υπάρχει και άλλη έκδοση του μεγάλου Small Clone δηλαδή με άλλο χρώμα αντί για μπλε?

 

Έχεις δίκιο ότι ίσως το Neo Clone Να ακούγεται διαφορετικά, απλώς μου φάνηκε λίγο πιο πρακτικό από πλευράς μεγέθους. Έχεις ΄δικιο όμως, αν μου άρεσε το Small Clone δε ρισκάρω, θα πάρω αυτό που μάρεσε. Ελπίζω να είναι το ίδιο με αυτό που κυκλοφορεί και σήμερα, γιατί δεν αποκλείται το εν λόγω  μαγαζί να το χει απούλητο καμιά... 20ετία...

 

Και το βασικό ερώτημα, θα πρότεινε κανείς κάποιο άλλο απο αυτά που προανέφερα? ΤΟ MXR small chorus συνίσταται για Floyd φάση ήχο με overdrive? Σε ότι άκουσα αό το νετ μου φάνηκε λίγο πιο εκλεπτυσμένο.

 

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη για το μπέρδεμα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update, Μόλις μου απάντησαν από την Palmer:

 

https://www.facebook.com/Palmer.Germany/posts/632702326763469?comment_id=6640932&reply_comment_id=6643912&offset=0&total_comments=2&notif_t=feed_comment

 

Οπότε μιλάμε για αναλογικό chorus στα 58Ε με στέρεο εξόδους.. έ ρε φίλε δε θα ξεμπερδέψουμε ποτέ χαχαχαχαχα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και τα Arion SFC-1 Super Fat chorus (μεταλλικός ήχος γενικά, ΠΟΛΥΣ θόρυβος, ίσως λόγω ηλικίας υγρασίας κτλ) και το Ibanez CS-5 (αρκετά διάφανο, καλύτερο από το arion) οπότε αποκλείονται και τα δύο. Και μένουν ΄τωρα τα ehx mall clone,  mxr micro chorus και το palmer, το οποίο μάθαμε ότι είναι true stereo και αναλογικό. Δεν το χει ακούσει κανείς φαντάζομαι? Στα σύντομα βίντεο και κλιπς που βρήκα μου φάνηκε ένα παραδοσιακό απλό και σχετικά διάφανο chorus. Δυστυχώς δε μπορώ να το ακούσω και αυτό κάπου εδώ κοντά.

 

Τέλος υπάρχει και το το ΤΖΟΓΟ / harley benton chorus που ακούγεται καλό και λένε ότι είναι κλώνος του boss CS-2 - απόψεις γι αυτό? Superfunk ίσως? Ο κομπρέσσορας της harley benton πάντως παρότι έχει κάποια θεματάκια είναι από τα αγαπημένα μου πετάλια.

 

Αν θέλει να ρίξει κανείς καμιά ιδέα / σκέψη θα το εκτιμούσα πολύ :)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική ερώτηση: Προτιμάτε Electro Harmonix Small Clone ή MXR / Dunlop Micro Chorus?

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατί δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει το MXR.

 

Επαιξα με το Small Clone που είχε εκεί και μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν εκείνο το μεγάλο με τη μωβ λωρίδα (σε μερικά μαγαζιά το βλέπω και με μπλε λωρίδα, είναι μεταγενέστερο αυτό;) Δοκίμασα και εναν κινέζικο κλώνο του OCD μπροστά και συμπεριφερόταν πάρα πολύόμορφα. Θόρυβο δεν παρατήρησα ούτε τρελό volume drop (αλλά αυτό ομολογώ ότι θα θελα να το ξανατεστάρω, εξαρτάται από το rate βεβαια). Όταν ο διακόπτης depth ήταν κάτω, όλο η διαδρομή του rate ήταν μουσικότατη, με τις τέρμα δεξιά να φέρνουν κοντά (αν και με ατσούμπαλο τρόπο) σε rotary. Με το depth πάνω, μεχρι τη μέση της διαδρομής περίπου του rate και με overdrive μπροστά τα πράγματα γίνονταν ομιχλώδη αλλά με ενδιαφέροντα τρόπο.. από κει και μετά ως το τέλος της διαδρομής δεν μου φάνηκε πολύ πρακτικό να χρησιμοποιηθεί κάπως (τι λές και συ;).

Eξαρτάται από την μουσική χρήση του: το κάθε τι μπορεί να φανεί χρήσιμο σε μια συγκεκριμένη περίσταση, από την ήπια "κίνηση" σε χαμηλά rates μέχρι την... ναυτία σε υψηλά. To volume drop είναι λίγο υποκειμενικό: μερικοί παραπονιούνται, και άλλοι όχι (ή δεν το προσέχουν). Το ίδιο και με το Small Stone της EH: έχω τη μεγαλούτσικη true bypass έκδοση εδώ και χρόνια (πριν βγουν τα Nano), και σε πολλές πρόβες, λάιβ και ηχογραφήσεις δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό, σε αντίθεση με αυτό που λένε αρκετοί. Για να μην πολυλογώ όμως, πρέπει να κατασταλάξεις σε κάτι που έχεις δοκιμάσει ο ίδιος και σου αρέσει.

 

To μπλε, αν δεν απατώμαι, είναι μια παλιότερη έκδοση από την μωβ. Για μερικές λεπτομέρειες (που μάλλον θα σε πελαγώσουν): http://www.ehx.com/forums/viewthread/5555/

 

Εν ολίγοις θα το έπαιρνα με τη μία αν δεν το είχε 20Ε ακριβέστερα από τον θωμά (79Ε και 59Ε αντίστοιχα). Και επειδή έχω ξανααγοράσει υπερτιμημένα από το εν λόγω μαγαζί (+50% σε μια περίπτωση σε ένα καποτάστο, αντί για 18Ε το πήρα 26Ε...) δεν ήθελα να του τα χαρίσω καθότι δεν μου περισσεύουν.

Σύμφωνοι, αλλά με τα μεταφορικά από τον Θωμά ίσως να σου έρχεται πάνω-κάτω το ίδιο...

 

Και το βασικό ερώτημα, θα πρότεινε κανείς κάποιο άλλο απο αυτά που προανέφερα? ΤΟ MXR small chorus συνίσταται για Floyd φάση ήχο με overdrive? Σε ότι άκουσα αό το νετ μου φάνηκε λίγο πιο εκλεπτυσμένο.

Δεν γνωρίζω, αλλά (α) ο Γκίλμουρ χρησιμοποιούσε το Boss CE2, (β) αρκετά αναλογικά chorus δίνουν έναν κάπως χρωματισμένο ελαφρά "μεταλλικό" ήχο, ο οποίος πολλές φορές δεν κολλάει καλά με overdrive ή distortion. Για τέτοιες χρήσεις μου αρέσει η πιο ουδέτερη αντιμετώπιση τύπου ήχου rack όπως αυτή της TC, η οποία σαν chorus ταιριάζει άψογα με gain (πχ. το ΤC Corona).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος υπάρχει και το το ΤΖΟΓΟ / harley benton chorus που ακούγεται καλό και λένε ότι είναι κλώνος του boss CS-2 - απόψεις γι αυτό? Superfunk ίσως?

 

τσεκαρε το BBE Mind Bender ειναι τρομερο chorus/vibrato & εχει και καταπληκτικο ψευτοleslie ηχο.

 

πολυ ευέλικτο πεταλι το συνιστω all the way.....

 

 

 

το JOYO ειναι εξαιρετικο αν θες κλασσικους Police & Cure ηχους  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μιας και έχει αναφερθεί σε τόσα πολλά από τα παλιά chorus θέματα (και ο συνφορουμίτης είπε πως τα τσέκαρε), μάλλον το έχει υπόψη του. Αλλά "παχύ" προσωπικά δεν θα το έλεγα (και το έχω χρόνια...). Ωραίο ναι, ειδικά σε καθαρά, αλλά "παχύ"? Μάλλον δεν σε πιάνω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου