Προς το περιεχόμενο

HURT...


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Όταν πρωτοάκουσα (και λίγο αργότερα είδα) την εκτέλεση του τραγουδιού αυτού απο τον Johnny Cash, "έφαγα" ένα απο τα μεγαλύτερα χαστούκια των τελευταίων ετών.

Υπήρξε το έναυσμα να θυμηθώ εκ νέου τον μυθικό καλλιτέχνη και να γνωρίσω την εκπληκτική σειρά δίσκων που με την καθοδήγηση του Rick Rubin κυκλοφόρησε στο τέλος της καριέρας του. Θα πω μόνο τούτο, το έχω αναρωτηθεί και απο μικροφώνου:

χρειάζεται κάποιος να φτάσει στο κατώφλι του θανάτου για να παράξει τέτοιο αποτέλεσμα με τόσο λίγα μέσα; Την εποχή εκείνη ξεκινούσαμε με τον Σωτήρη Ζήση (μπάσο) τη δημιουργία ενός ακουστικού σχήματος (αρχικά σαν ντουέτο) και ηχογραφήσαμε ένα ντέμο με 3-4 τραγούδια. Αβίαστα, χωρίς αναλύσεις και περαιτέρω σκέψεις παίξαμε ζωντανά (one take) και το κομμάτι αυτό.

Μιάς και το όνομα Johnny Cash αναφέρθηκε απο αρκετούς σε προηγούμενο ποστ που κατέθεσα, το μοιράζομαι μαζί σας ελπίζοντας να σας αρέσει.

hurt_+.mp3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολυ ωραιο!

αν και δυσκολα θα καταφερει να το πει καποιος και να μην γινει η συγκριση με τον κας, ακομα και οι ναιν ιντς νειλς μου φαινεται πως το λενε ''χειροτερα''! :)

 

μου φαινεται πως ειναι και ενα ''κλικ'' πιο αργο απο το κανονικο?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολυ πολυ ωραιο!

αν και δυσκολα θα καταφερει να το πει καποιος και να μην γινει η συγκριση με τον κας, ακομα και οι ναιν ιντς νειλς μου φαινεται πως το λενε ''χειροτερα''! :)

 

μου φαινεται πως ειναι και ενα ''κλικ'' πιο αργο απο το κανονικο?

 

 

Ευχαριστώ. Νομίζω πως ναί, είναι πιό αργό, έτσι μου βγήκε...

Η εκτέλεση των 9"νέιλς είναι παντελώς άλλη ιστορία...προσωπικά δεν μου αρέσει και πολύ - όπως και γενικά η δουλειά και ο ήχος του γκρούπ...

Το μεγαλείο με τον Johnny Cash στα τελευταία του ήταν πως ό,τι κι αν διάλεγε να πεί το έκανε 100% δικό του. Είμαι πολύ σίγουρος πως αρκετοί θα πιστεύουν πως το κομμάτι αυτό είναι δικό του.

Όταν διαλέγεις να παίξεις ένα τέτοιο τραγούδι απο έναν τόσο χαρισματικό και προσωπικού ύφους καλλιτέχνη χωρίς να το αλλάξεις/διασκευάσεις, αναπόφευκτα υπόκεισαι στη σύγκριση. Δεν ενοχλεί (τουλάχιστον εμένα), γίνεται για να τιμήσεις τον εκάστοτε μουσικό και να "ξεβρακωθείς" φανερώνοντας την ταπεινότητα σου και τον θαυμασμό στο έργο του.

Δεν θα ΤΟΛΜΟΥΣΑ να συγκριθώ με τέτοιους τύπους ακόμα κι αν ο στίβος είναι 3 λεπτά και 4 ακόρντα...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή απόδοση

 

 

 

 

η θλίψη του Cash ταιριάζει σ' αυτούς τους στίχους περισσότερο από την ένταση των ΝΙΝ

 

πέρυσι στη συναυλία χάθηκαν οι στίχοι μέσα στις δύο τσιτωμένες Les Paul, αδίκησαν οι ίδιοι το κομμάτι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές και να το ακούσω αυτό το τραγούδι πάντα θα μου σηκώνει την τρίχα. Για 'μένα το μοναδικό κομμάτι ever που μπορεί και εκφράζει την γνήσια θλίψη.

 

Πολύ καλή διασκευή, πολύ καλή επιλογή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρα πολύ καλό, αν και όπως είπες ήδη:

 

Όταν διαλέγεις να παίξεις ένα τέτοιο τραγούδι απο έναν τόσο χαρισματικό και προσωπικού ύφους καλλιτέχνη χωρίς να το αλλάξεις/διασκευάσεις, αναπόφευκτα υπόκεισαι στη σύγκριση

Πάντως, το είχα ήδη κατεβάσει από το site σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EZ ΠΟΛΥ καλο, και το fretless του Θοδωρη δινει (και δενει) πολυ.

Παντως βρισκω οτι αυτο που πραγματικα, εκτος απ το vocal performance του Cash, εκτοξευει το κομματι ειναι η b5 που παιζει στο Am.

ΠΟΛΥ spooky

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου